Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Korcyk:

    Ja mam glonojada który jest całkowicie biały, jaki to gatunek??

  2. rafal:

    ja mam 2 złote mają po 7cm szyby akwarium są czyste .polecam

  3. tiromil:

    Glonojady to fajne rybki, ale strasznie szaleja w nocy. Mam akwa w sypialni wiec czasami slysze w nocy jak stuka kamieniam, a rano polowa roslin jest wyrwana i plywa pod powierznia :)

  4. Grafina:

    Czy to możliwe, żeby dorosły glonojad zjadł małego glonojadka, bo Mi mały wyparował (przetrząsłam całe akwarium i nic)?!

  5. Czarek:

    czy zbrojnik może zmieniać kolor z ciemnego na jasny i z jasnego na ciemny???

  6. Misza:

    Mówicie że same glony to zamało. ja mam 4 glonojady w akwarium boyu 30L jeden ma 8cm drugi 7cm a dwa nastempne 5cm mam bardzo dużo roślin nie obgryzają mi ich i jakoś wystarcza im jedzenia z glonów.

  7. Czarek:

    mam 25 cm zbrojnika nazywa się syrena to spora sztuka

  8. ja:

    Mam 2 te zbrojniki/glonojady czy jak im tam :) Jeden bez "wąsów" i jeden z "wyrostkami" na pysku. Do dziś wydawało mi się, że ten z wyrostkami to samiec. Ale okazało się, że jest kotny.

  9. Robinson:

    Glonojad może zjadac ikre innych ryb,ale jest to bardzo fajna rybka,ja posiadam w jednym ze swoich zbiorników 8cm glonojada czerwonego.

  10. henry:

    samica jest równej wielkości moze być nawet większa i może posiadać drobne wyrostki

  11. szija:

    A mi ostatnio welonka zaczęła podgryzac biednego glonka..Są od początku razem w jednym akwa ale nagle zaczęli się nie lubic..nie wiem co jest powodem >.<

  12. Tomek:

    Mój glonojad ma 4,5 cm i jest strasznie niespokojny, gdy się podejdzie do akwarium ucieka nie zwracając na nic uwagi o co mu chodzi??? pomocy! PROSZĘ PISAĆ NA GG 9667962 PISZCIE MAWET GDY JESTEM NIEDOSTĘPNY bardzo proszę o pomoc !

  13. Agata:

    Czy glonojad może zjeść ikre innej ryby piszcie na gg:11523296

  14. eda:

    Czy glonojad może zjeść ikrę innej ryby np. Molinezji

  15. marcin:

    mam małego glonojada 3,5cm i nic nie je

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter