Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Wojtek:

    Mam akwarium 112l, w nim 2 samice po około 8-10cm i 1 samiec 8-10cm, średnio 1x w miesiącu samiczki składają jaja w grocie z kokosa, przybywa mi po ponad 100 sztuk młodych. Co ciekawe ostatnio złożyły jaja równocześnie - przed ten robiły to na zmianę. Jeśli ktoś potrzebuje to chętnie odsprzedam nadwyżki wbarzycki@gmail.com, mieszkam w okolicy Suchej Beskidzkiej

  2. Sarmata:

    U mnie parka złożyła ikrę w 112l po dolaniu wody mineralnej do akwarium.

  3. Damian:

    Sprzedam młode glonojady zbrojniki niebieskie po naturalnych rodzicach z dwóch kolejnych lęgów; starsze ok 3,5 do 4 cm - 4 zł /szt ,młodsze ok2 cm - 2zł/ szt 32-600 Oświęcim Tel. 784830128

  4. miodo:

    wyrwidab jasne, że istnieje możliwosc wymieszania gatunku :)

  5. wyrwidab011:

    Siemka mam 3 glonojady 1samice albinosa i pare laparcich czy istnieje mozliwosc wymieszania gatunku

  6. Użytkownik:

    Tarło glonojadów odbywa się co miesiąc.Warunkach akwariowych sygnałem do rozpoczęcia tarła przez Zbrojniki niebieskie jest świeża woda więc tarło występuje zazwyczaj tuż po podmianie części wody w zbiorniku,symuluje to rozpoczęcie pory deszczowej w warunkach naturalnych. Tarło rozpoczyna się intensywnym czyszczeniem groty przez samca usuwającego wszelkie zanieczyszczenia w tym glony z powierzchni,w okresie tym samiec zaczynają interesować się grotami i znajdującymi się w nich samcami po okresie inspekcji samica stara się wpłynąć do groty samca w celu złożenia jaj ma to miejsce zazwyczaj po zmierzchu i często odbywa się bardzo burzliwie,przez następny tydzień samiec opiekuje się gronem stosunkowo dużych pomarańczowych ziaren ikry, opieka ta polega na ochronie ikry przed drapieżnikami oraz ciągłum wachlowaniu mając na celu stały przepływ świeżej wody bogatej w tlen wody.Po wylęgu młode rybki pozostają zazwyczaj z ojcem ale ciągły ruch wody wywołany sprawia że niektóre osobniki zostają wypłukane z groty rozpoczynając samodzielne życie.w pierwszych godzinach po wylęgu narządy są we wczesnych etapach rozwoju, nie wykształcone w pełni skrzela nie zapewniają odpowiedniego przepływu natlenionej wody dlatego rybka wykonuje energiczne ruch wymuszając obieg wody wokół siebie, na tym etapie narybek posiada jeszcze spory zapas woreczka żółciowego jeśli woreczek żółciowy całkowicie zniknie możemy zacząć karmić je rozmaitymi pokarmami np. gotowana marchewka, sparzoną sałata , tabletkami Vitabin.Utrzymujemy temperaturę w wysokości 23,25 stopni musimy pamiętać o dobrym napowietrzaniu wody i podmianie częściowej ilości wody w zbiorniku . U mnie co miesiąc na świat przychodzi ok setka malutkich glonojadków oczywiście w osobnym akwarium karmie je regularnie i jak dorastają do 2,5 3,0cm sprzedaje je i zarabiam w każdym razie zapiera to trochę czasu ale dla mnie to sama przyjemność.

  7. PYsk:

    To ja powiem inaczej. Dostałam w "spadku" akwarium a nim min.glonojady,sztuk 3-4. Zanim zdążyłam przywyknąć do tego "spadku" ryby pozdychały za to glonojadów mam w tej chwili parętnaście. Jakoś specjalnie o nie nie dbam, a mnożą się jak króliki. Czyli, że wszystko zależy od przypadku, a nie od"dobrej ręki".

  8. trolololo:

    Jestem początkujący jakie akwarium mi popronujecie ja myślę że 112l

  9. pomocnik:

    do: prezes1p1 najwidoczniej masz złe parametry, a więc idź do sklepu kup tester ph i twardości :) a jak to nie pomoże to może musisz kupić 2 glonojady...

  10. Albert:

    witam posiadam dwa duze okolo 30 sm zbrojniki lamparcie na sprzedaz kontak na albert007@interia.eu

  11. prezes1p1:

    pomocy mam akwa 50L 2 kirysy 3rozbory i 3 danio kupilem glonojada i! zawsze gdy wpuszczem glonojada rosnie jak na drozdzach i ....pada dzis rano kupilem znowu i 2h pozniej jest do wylowienia zawsze tak jest z glonojadem inne ryby zyja po wiele lat co jest nie tak?

  12. Monika:

    Glonojadki jak zauważyłam to rybki terytorialne, wybierają sobie wygodne dla nich miejsce i bronią go przed innymi rybkami. Lubią piaskowce, ale w szczególności zbrojniki przyzwyczajone do takich kamieni od małego, to dla nich jest ulubione miejsce do ciamkania oprócz korzeni, potrafią się nawet bić o miejscówkę na skałce. Może takie ciamkanie po piaskowcu dodaje im coś potrzebnego do organizmu, niestety tego nie wiem, ale taka skałka z pewnością da im wiele zadowolenia. Jeśli na jednej z wielu skałek - jedna o powierzchni 5 cm na 5 cm siedzi na zmianę najmniej 8 małych urwisów walczących o miejsce to chyba coś znaczy. Polecam skałki z piaskowca dla glonojadków, przy czym korzenie niestety muszą być obowiązkowo w akwarium.

  13. Danio1507:

    Do jojna: Kiedyś trzymałem je {dokładnie zbrojniki niebieskie} w akwarium 60 litrów. Miałem podobny problem, ale po zamianie na 200litrów było już dobrze i mam jednego albinosa od kilku miesięcy. Po za tym należałoby dodać, że teraz je dokarmiam. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  14. Danio1507:

    Do Flusiek123:Woda oczywiście słodka, można minimalnie uzdatniać solą, ale ogólnie nie jest to konieczne. Temperaturę dla nich znajdziesz chodźby powyżej {22-30). Chociaż osobiście uważam, że około 23-27. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  15. Flusiek123:

    Tak się spytam jaka woda ma być słodka czy słona ? Proszę o odpowiedz !

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter