Zbrojnik lamparci (gibbiceps)

Opis

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps. W literaturze akwarystycznej można spotkać opis tego gatunku można spotkać pod nazwą Pterygoplichthys gibbiceps. Należy zapewnić im duże, przestrzenne akwarium, ponieważ osiągają one spore rozmiary. Bardzo podobnym gatunkami do zbrojnika lamparciego są: bardzo ciemny Hypostomus plecostomus i nakrapiany H. punctatus. Cechą odróżniającą jest mniejsza liczba promieni płetwy grzbietowej (jeden promień twardy i siedem promieni miękkich u rodzaju Hypostomus i jeden promień twardy i ponad 10 promieni miękkich u zbrojnika lamparciego).

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Peru.

Długość

Osiąga wielkość około 50-55 cm.

Odżywianie

Jest to roślinożerny gatunek, który żywi się glonami, należy podawać pokarm roślinny w tabletkach lub w granulkach.

Polecane produkty
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
5,48zł brutto
Opis
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
11,49zł brutto
Opis

Temperatura

Zakres temperatur tolerowalny przez zbrojniki lamparcie to 22-26 C, ale temperatura najniższa z tego zakresu nie powinna być utrzymywana za długo w akwarium.

Warunki hodowlane

Należy zapewnić mu duży zbiornik z otwartą przestrzenią i kryjówkami. Zbrojniki lamparcie prowadzą nocny tryb życia, więc aktywizują się po zgaszeniu światła. Aby podziwiać ich zachowanie w nocy, należy zamontować nocne oświetlenie. Należy utrzymać ogólnie dobrą jakość wody.

Rozmnażanie

Nie udało się doprowadzić do rozmnożenia tego gatunku w akwarium, ponieważ w naturze odbywa on tarło w długich jamach wydrążonych poniżej poziomu wody w nadbrzeżach rzek.

145 komentarzy

 1. krzysiek:

  U mnie w ciągu 2 lat mam już drugi miot. Koło 40 maluchów buszu je po akwarium. Co ciekawe - ikrą opiekuje się samiec.

 2. Lena:

  mam do sprzedania jednego zbrojnika niebieskiego, chyba samiczka ma około 9 cm, wrocław

 3. Pysia :):

  Mam takiego ok. 30 cm. Macie rację przywiązałam się jak do pupila :) mój uwielbia kostki z gordziela kurczaka :) wyssa dokładnie mięso wraz ze szpikiem przez jedną noc :)

 4. dimycz:

  Oddam zbrojnika lamparciego ok 18-20cm, mam zbyt małe akwarium, Wrocław. dimycz@poczta.onet.pl

 5. majda:

  mam glonojada lamparciego 5 lat ma juz 50 cm :) jest piekna Mam mówi na nią Pysia siedzi w baniaki 250 l i jej ulubionym pokarmem sa mrożone serca wołowe toczy o nie walki z trzciniakiem

 6. syla:

  czy komuś udało się rozmnożyć zbrojnika lamparciego . Mam takie 2 o długości około 30 cm i złożyły mi ikrę i nie wiem jak się z mną obchodzić?

 7. Sumandia:

  mam do sprzedania 2 osobniki ok 20cm, Warszawa

 8. Bartek :):

  Do: Kamil2 On prawdopodobnie je w nocy a w dzień się chowa..

 9. donia:

  Chciałam się podzielić z informacjami na temat hodowli tej ryby.Ryba jest mojej mamy. Mamy akwarium 100l. Raczej bywają w nim pielęgnicowate.Ryba jest wyjątkowa , zaskakuje nas z dnia na dzień . Mamy wrażenie , że nas obserwuje np. zaskakujące jest to przy przeprowadzce została w akwariumie , sory bez ogrzewania i wyglądała jak zamarznięta ;/ . Zrobiło się wszystkim wstyd , zabraliśmy ją i żyje , jest z nami do dziś . Mamy wrażenie , przywiązanie do niej jak do psa . Zjada czasem ryby . Nikt nam nie wierzy . pozdro

 10. Ila:

  Też popełniłam ten błąd , kupując ją do ok 30 litrowego akwarium, w sumie to do 90 litrowego , bo odrazu miałam w planach większe tylko nie mogłam się doczekać rybek . Miesiąc po zakupie były już w 90 l. , myślałam że to inny glonojad i osiągnie max 12 cm . Po ponad pół roku zorientowałam się że coś jest nie tak , ryba przybierała z każdym miesiącem ponad 1 cm , dochodziła do 13 cm i nie wyglądało jak by miała przestać rosnąć . Na gwiazdkę zrobiłam nam prezent 250 litrowy baniak , obecnie ,, łaciata,, ma ok 24 cm . Wiem że jeszcze większy zbiornik by się przydał ale obecnie nie mam na to warunków . Bałam się też ją oddać , że może jeszcze gorzej wylądować . Za rok , 2 będzie mieć swoje 500l. min. na któraś z gwiazdek :)

 11. żebro:

  jeżeli macie jeszcze do oddania gibbicepsa to przyjmę o dowolnych rozmiarach, poznań i okolice! GG:4130620

 12. Kamil2:

  mam gibbicepsa ok 15 cm mam też w akwa taka skałe i on wplywa do niej i siedzi w niej strasznie długo czasem niewidać go przez 2 tygodnie powiecie czy nic mu sie nie stanie jak nieje tak długo

 13. patryk:

  ja kupiłem gibicepsa jest spokojny i nie tak tchórzliwy jak zbrojnik niebieski

 14. skalar:

  samiec ma jakgdyby rogi na nosie a samica ich nie posiada

 15. Jędrzej.K:

  u skalara samiec ma wysklepione czoło samica proste

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter