Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Karol Blakiewicz:

    Mam 2 glonojady w tym jednego z wąsami.Ciągle się chowają.Mój zmienńak plamisty wcale się ich nie boi.

  2. marcin:

    Witam miałem też taki przypadek że po tygodniu ikra znikła i nie wiem co się stało. Pozdrawiam

  3. marcin:

    Witam miałem też taki przypadek że po tygodniu ikra znikła i nie wiem co się stało. Pozdrawiam

  4. Sylwia:

    Witam...Mam Glonojady juz 6 lat ( 4 sztuki w 12o litrowym akwarium),i mialy sie swietnie do czasu gdy 3 tygodnie temu zauwazylam co najmniej 10 sztuk Malenstw. ktore bardzo sprawnie radzily sobie wyszukujac pozywienie po dnie mojego akwarium. Radosci mam z nimi mnostwo!!! Malenstwa rosna bez specjalnych ingerencji z mojej strony - co Wy na to?! Pozdrawiam

  5. cimon:

    ja mam akwarium 72 l i zbrojnika złotego ma się dobrze mierzy 10 cm ,a mam go już 1 rok

  6. lukaszg:

    mam pytanie glonijad zlozyl ikre polowe zostawilem mu w jego jaskini a polowe wrzucilem do kotnika ikra z jaskini znikla mlodych nie widze w jaskini caly czas pilnowal ja samiec a ikra w kotniku powoli zaczela sie rozwijac bo widzialem jak machaly sie ogonki ale z gogziny na godzine ikry robilo sie coraz mniej az ikra calkowicie znikla tylko zostaly sie biale drobne slady jakby zwiazal 2 nitki moze mi ktos napisac co byla tego przyczyna

  7. jutek i karolek:

    czy w tesco mogą dawać przeterminowany pokarm bo od niego zdechł mi skalar neon i 6 glonojadów pomóż

  8. marcin:

    Witam Nie wiem co się stało z ikrą po tygodniu nie ma jej w dzbanku. Co się stało proszę o pomoc

  9. przemek:

    do admi: nie wychodujesz glonojada w takim małym akwarium!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. ADRIAN S:

    czy glonojad (zbrojnik) będzie ganiał gupiki?

  11. Kamcia:

    Do adrianna_akwarystka:co to tej pojemności to się nie zgadzam...bo tak się składa,że miałam około 10 lat temu akwarium (podkreślam)20 litrowe i glonojad przeżył mi w nim cale 5 lat!:))pozdrawiam:))

  12. Marcin:

    Jak często glonojady składają ikrę (co jaki czas składają ikrę od ostatniego złożenia ) Po jakim czsie smiec zrezygnuje z wachlowania ikry.

  13. :

    Sylwajka i adrianna_akwarystyka naprawdę zanim coś napiszecie to zastanówcie się dobrze, a nie takie głupoty ludziom ciskać. Jeszcze ktoś uwierzy. Te glonojadki mogą żyć w 30l akwarium, ale pojedyncze sztuki i muszą być dokarmiane. Ja miałam 1 samiczkę i pięknie urosła.

  14. Warmiak:

    Ja mam kilka glonojadów w akwarium 200l i jakoś trzymają świetną formę i żyją już kila miesięcy jak nie wiecej ;p

  15. dami:

    proszę o pisanie na mój numer GG bo mam wiele pytań 316145 w związku z glonojadami bo chciał bym chodowac glonojady i nie wiem jak sprawić aby rozmnażały się u mnie w 25 litrowym akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter