Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Lenk@:

    Ja mam zawsze problem z moim jednym glonojadem przy wyławianiu. Jest już duży, ok. 15 cm, a zawsze gdy go złowię rozczapierza kolce przy gębie i potem nie mogę go z siatki wyciągnąć. Ostatnim razem pociełam całą siatkę aby go ratować. I choć łapię go rzadko, ale za każdym razem niszczyć siatkę?? Na szczęście łapię go na samym końcu, już po wszystkich innych rybkach. Macie może jakiś pomysł jak łapać tego łobuza aby nie zrobić mu krzywdy i zachować siatkę w całości??

  2. Michal:

    Ja go mam w 70 l akwa i czuje sie swietnie!.Ma wlasny lasek

  3. Paludarium:

    Jak myślicie , czy w akwarium , o powierzchni dna 55 x 55 cm można trzymać jednego [akwarium >90l] ?

  4. marcin b:

    co moge podawac glonojadowi to gibiceps zamiast karmy platkowej

  5. Grafina:

    A moje glonojadki są najzwyklejsze na świecie, ale i tak je kocham :)samiczka ma 10,5 cm a samczyk (dziś do niej dołączył) ma 6,5 cm. JAK PIĘKNIE WYGLĄDAJĄ RAZEM chlip... :) Mam jeszcze a właściwie mój brat ma bo to jego akwarium 52l, ale to Ja się opiekuję i rybkami i bratem, 3 gupiki (samczyka i dwie samiczki) i dwie panie mieczniki. Chciałam dokupić samca ale we wszystkich sklepach zoologiczych z mojej mieściny są chore!!! Mojemu bratu marzy się akwa 200 litrowe. Jak Go znam to sobie je kupi :]

  6. Pasior:

    Mam glonojadke Xenę, co ma juz ok. 15 lat. zastanawiam sie ile moze zyc to zwierze...ryba. ma ok. 22 cm dlugosci. bylaby wieksza gdybym mial wieksze akwarium. Raz zniosla kupę żółtych jajek wielkosci groszków, ale jej męzuś je zjadł. Niestety pohorowal sie od tego i zdechł biedaczek. :( pozdrawiam glonohodowców :)

  7. Ratunku:

    Mam problem wczoraj kupiłem glonojada zbrojnika samiec 7cm z ogonem w akwarium mam glonojadke 10cm z ogonem ,malutkiego glonojadka 3cm z ogonem oraz 2 neonki.Kiedy wsadziłem samca kupionego w zologicznym zaczeła się bójka trwała ponad 3 min potem przestały nie wiem co robić czy to może grozić utratą samiczki czy nowego samca?Proszę o szybką odpowieć prosze każda minuta sie liczy!! Akwarium 25 L.

  8. KUBa:):

    jak glonojad ma 10 lat to bedzie sie jeszcze rozmanazał odp KUBA:)

  9. kilo5you:

    do oli. glonojada można trzymać prawie ze wszystkimi rybkami włącznie z twoimi.

  10. Martyna:

    Glonojad "opiekował się" jajkami i mlodymi w kokosie ...potem wyszedł i nie wypuscil małych czy to znaczy , że je zjadł ??

  11. ronin:

    witam. dzisiaj z przykrością odkryłem że wszystkie glonojady jakie miałem w akwa odeszły, nie wiem co mogło im zaszkodzić, akwa jest wielogatunkowe, wode podmieniam 1xtyg. inne rybki są w dobrej kondycji, trafiło tylko glonki, (ostatnio walcze mechanicznie ze ślimakami ale to nie powinno im zaszkodzić) prosze o podpowiedzi

  12. Reanimator:

    Do Moniki; kup sobie grzałkę z integrowanym termostatem

  13. Ola:

    Czy można trzymać glonojada z welonkami i teleskopami?

  14. przmej_win:

    do monki: Ja też miałem w akwarium 30C - 31C i rybkom nic nie było> to raczej coś innego, no chyba , że w akwarium miałaś z reguły sporo niższą temperaturę. np. 18 - 21C Wtedy mogły przez szok termiczny paść. Pozdro. A jak ten ostatni glonojad?

  15. monka:

    W tym tygodniu zdechło mi 5 glonojadów. 2 samiczki i 3 samce. Czy to możliwe że się ugotowały? Ktoś z rodziny włączył grzałkę i było 31 stopni ja wyłączyłam grzałkę i temperatura spadła do 26 i wtedy zaczęły zdychać. Został tylko złoty glonojad boje sie że on też zdechnie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter