Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Mocarix:

    witam czy mogę trzymać glonojada z 5 welonami w 52,5l akwa

  2. Dafi:

    Witam, Mam zamiar stworzyć taką amatorską mini hodowlę w/w rybek, i z tego wynika moja prośba (oczywiście tylko do osób kompetentnych) podajcie mi dokładne wytyczne tyczące się zajmowania się glonojadami. To znaczy np: jak często i jaką ilością pokarmu go karmić, jaką ilość światła podawać, w jakiej temperaturze je trzymać, itp. Z góry dziękuję :)

  3. Black Fish:

    U mnie podobnie ale na odwrót: myślałem że mam samca a miałęm samice :)

  4. superfosfad:

    Mój jest podobny tylko ma pletwy boczne krutsze.

  5. tomato 223:

    do sylwia:glonojady (zbrojniki) są w M1

  6. AGATA:

    Do NICODORA. poczekaj trochę. Jak kupiłam glonka przez parę miesięcy rósł i wyglądał jak samiczka, dopiero po jakimś czasie te czułki zaczęły mu wyrastać i okazało sie że moja śliczna samiczka to jednak śliczny samiec!

  7. Magda:

    Właśnie dzisiaj urodziły mi się małe glonojady

  8. rozalka:

    moje glonojady uwielbiają chrzan.

  9. NICODORA:

    jezdze po sklepech i nic-znowu mam2samiczki-sa malutkie-myslalam ze moze uda mi sie trafic-a tu znowu nic-pozdrawiam

  10. ...................:

    DO nicodora samiec na buzi ma z 6 czółek a samiczki nie.

  11. MeRcIa:

    Glonojada??? Zależy gdzie mieszkasz, bo ja w katowicach i w naszym carfurze to mamy piękne okazy czarnych i pomarańczowych glonojadów, jeśli masz jakiś dobry sklep zoologiczny to zapytaj może będą;D Jeśli akurat jesteś taka wymagajaca to szukaj dalej ;*, bo czarne bojowniki to nawet w budce z podstawowym wyposażeniem widziałam ;)

  12. Sylwia:

    Czy któś wie gdzie m ożna kupić Glonojada [zbrojnika] Pomaraczowego ?? Prosze o odpowiedz bardzo mi na tym zależy

  13. NICODORA:

    prosze mi powiedziec,jak sa male glonojady-to poczym poznac ,samca-czytam caly slupek i nic sie nie dowiedzalam-w sklepie to patrza jak na przyglupa kiedy im tlumacze jak wyglada samiec ,a jak wyglada samica -mam 2 duze akwaria jedno220galonow,drugie 120 galonow-same samice,co kupie to samica,oddaje je bo poco mi tyle-prosze o pomoc

  14. Adam:

    Pamiętajcie aby małe zbrojniki niebieskie miały korzeń, który będą intensywnie ścierać - pomaga im przy trawieniu innych pokarmów. Jeżeli chcecie pozostawić młode w akwarium ogólnym muszą mieć dużo kryjówek. Wg mnie najlepiej trzymać jednego samca i 2-3 samice. Jam mam tarło co ok. 4 tygodnie od roku non stop. Woda co tydzień odświeżana, temp. ok. 25 stopni....

  15. mala mi:

    Hej! Mam pytanko czy ktoś wie co jaki czas samica składa jajka bo jakieś trzy tygodnie temu złapałam kilka małych rybek i wczoraj znów.Ja twierdzę ze to kolejny miot a mój chłopak ze od wtedy się uchowały w akwarium przed innymi rybkami żeby ich nie zjadły. Mam nadzieję że ktoś zna odpowiedz na moje pytanie.pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter