Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Yap:

    Agatta: Na miłość boską! Jestem cierpliwa, ale jak widzę to pytanie pojawiające się setny raz na forum... Ale mówię: na jedną welonę min.25l optymalnie. Gluptak: No i niezbyt dobrze robisz. Małych welonek nie powinno się karmić larwami komara, bo mogą dostać niestrawności. Najlepsze będą artemie, lub rozwielitki. Początkujący: Nie, nie możesz. Dla jednego welona min.25l. Oddaj go komuś. kto ma akwarium. Pozdro dla wszystkich!

  2. początkujący:

    dostałem welonka i nie mam go gdzie trzymać czy mogę go na razie trzymać w 3 litrowym słoiku

  3. robert7557:

    Nie dawaj małych rybek np (neonki )do welonow bo ci je zjedzą. Ja kupiłem 3 neony i w nocy mi je zjadły.

  4. gluptak:

    ja mam małe ale karmie je komarami (larwami) dorosłe przeniosłem do akwarium 40l

  5. agatta:

    Jakie byłoby najlepsze schronienie dla welonów(domek)? Na razie moje welony nie są jeszcze bardo duże

  6. gluptak:

    JAK ODRÓŻNIĆ SAMCA I SAMICE POMÓŻCIE BO JA MAM CZERWONEGO KAPTURKA

  7. Zenek:

    Krysia, nie pisz bzdur. 3 welony w 120 litrach?! Welona można hodować, gdy ma się zbiornik co najmniej 200 litrów!!!

  8. Krysia:

    Dan.k: Kup pokarm dla narybku w sklepie zoologicznym Mikrovit lub coś podobnego. Najlepiej też odłów małe od matki, gdyż welony często zjadają swoje młode. Młode nie muszą mieć grzałki, ale muszą mieć filtr i czystą wodę. Możesz albo założyć dla nich specjalne akwarium i przelać część wody z dużego podłączyć osobny filtr zabezpieczony by nie wciągnął młodych, lub kupić za kilkanaście złotych kotnik, który montuje się w głównym akwarium, wtedy nie musisz szukać drugiego zbiornika ani filtra. Przez pierwszy dzień po wykluciu nie karm ich, potem dawaj porcję wielkości łebka od zapałki co kilka godzin. Młode rosną bardzo szybko, do matki można je wpuścić jak będą miały ponad 2 cm – czyli po ok.3-4 miesiącach.

  9. Szym:

    Z Neonkami i danio można Z mieczykami nie bo będą skubały za welon

  10. Przemek:

    Czy można trzymać z welonami ryby typu neonki, danio czy mieczyki??? Proszę o odp.

  11. Krysia:

    Morfo99: Glonojady (zbrojni ki) nie powinny być trzymane razem z welonami. W ogóle te ryby są pożyteczne jedynie, gdy są młode, gdy dojrzeją zamiast zajmować się glonami, zjadają pokarm ryb no i rosną do sporych rozmiarów. Jeśli chcesz mieć rybki do usuwania glonów ze ścian- kup otosy. 3 welony na 120 litrów to wg mnie optymalna liczba, więcej miałoby ciasno, ale przyjmuje się, że na pierwszą rybę 60 litrów a na każdą następną 30l, czyli masz 120. Tylko daj sporo roślin, żadnej porcelany ani muszli no i dobre filtry. Ostatnio dość często można kupić rybki z odstającym skrzelem, jeśli nie ma tam żadnych pasożytów, nie wdaję się infekcja to ja bym się tym nie przejmowała. Psinka@: Kula nie nadaję się dla welonów ani żadnych innych ryb. Welon MUSI mieć filtr, natomiast jeśli akwarium stoi w pokoju, który zimą jest ogrzewany i nie stoi przy parapecie albo bardzo blisko okna to nie musi mieć grzałki. Przynajmniej 60 litrowe akwarium powinnaś mieć dla welona, lub trochę większe i kupić więcej sztuk. Niestety welony i bojowniki to ryby wciskane nie mającym wiedzy ludziom do kul jako idealne do życia w szklance. A wyobrażasz sobie w tej kuli, która ma pewnie ok.5l rybę mającą 40cm? Bo takie okazy się zdarzają, no i trzeba dodać, że przy dobrej opiece welony dożywają kilkudziesięciu lat… Nie karm welona ochotką, w akwarium muszą być żywe rośliny – plastikowe od razu wyrzuć, nie może tam być muszli, ani porcelanowych ozdób. Często kule są wysypane kiczowatym kolorowym żwirkiem – też musi wylecieć, bo może puszczać farbę albo szkodliwe związki do wody.

  12. Welonika:

    Ja chcę mieć welona w 100 litrowej kuli jest kolosalna przywiozłam ją specjalnie z czech. Kiedyś miałam welona przez 11 lat ale zdechł bo go zostawiłam koleżance do przypilnowania a ona mu dała wode z kranu. A ogułem miał 19 lat :) Teraz mam akwarimu też z czech 450 litrów trzymam w nim 4 welony już od 9 lat i się trzymają i są piękne. Odchodowałam już 3 skrzeki ale musiałam oddać do sklepu .

  13. klepa:

    Ja mam 8 welonów, 12 kirysków, 4 bocje, 6 glonojadów, w 100l akwarium. Bardzo dobrze sie w tym akwarium czują. Za pół roku kupuje 1000l akwarium dlatego mam tyle rybek. Ale tzw. ,,Laikom \\\" nie polecam Welonów ponieważ są bardzo wymagającymi rybkami i bardzo kosztownymi w utrzymaniu. Trzeba często wymieniać filtr w filtrze. Często kupować nowe roślinki ponieważ te w akwarium zjadają.

  14. Krzysiek@:

    Czy małe rybki mogą być z welonami? Odpowiedzcie!!!

  15. gwiazdka:

    chciałabym kupić sobie welonka ale nie wiem jakie przybory są potrzebne! i pytanie;czy welonki można trzymać w kuli???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter