Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

 1. Yap:

  Gall Anonim: łauu! Nawet nie wiedziałam. Teleskopy często zmieniają kolory w akwariach, czytałam o tym. Wiktoria: trudno jest rozróżnić samca od samicy, ale samiczka jest gruba i okrągła jak piłeczka, a samiec bardziej smukły. Katarina<3: Nie, welon nie nadaje się do twojego akwariowego towarzystwa. Twoje ryby mogłyby go poważnie uszkodzić.

 2. Gall Anonim:

  dawid to że u rybki pojawiają się takie kolory jest dobrą informacją.Takie ryby są bardziej cenione.

 3. Katarina <3:

  Mam 300l aqwa a w nim 2 skalary, żałobniczkę, 2 glonojady, kilka neonów różnego rodzaju i gdzieś około 13 mieczyków... wejdzie mi tam biały welon z czerwonym łebkiem?

 4. wiktoria:

  ja mam takiego czarnego teleskopa i 2 złote rybki jedna złota z białym brzuszkiem druga w białe i złote plamki:p tylko nie wiem jak odróżnić samca od samicy

 5. Yap:

  Dawid: nie, to niedobrze. Teleskop zmieniający kolor... hm... Pierwszy raz coś takiego słyszę. To nie jest normlne. Powinieneś spytać się kogoś doświadczonego w chorobach ryb, jakiegoś weterynarza czy co. Spróbuję coś też poszukać.

 6. dawid:

  Witajcie! Mam teleskopa. Kupiłem go czarnego natomiast od brzucha zaczął prześwitywać na jasny żółto-złoty kolor. Czy jest to niepokojące?

 7. Yap:

  OK, niech wam będzie :-D. Na wiosnę będzie 100:-).

 8. Monia:

  On potrzebuje MINIMUM 80L

 9. Yap:

  Weloniasta: Ależ ja mam welony w 50l! A zimą mam zmienić na stówę. A tak na marginesie: masz na prawdę duże welony. Bycze. Podziw. A ta strona jest po to, by wyrażać swoje opinie! Więc cieszę się, że mamy podzielne zdania, bo by było trochę nudno, nie? ;-).

 10. weloniasta:

  Welony dorastają do około 30cm w akwarium 25l jego długość wynosi 40cm jeżeli porównujemy to do mieszkania to wychodzi na to,że umieszczają Cie w mieszkaniu o długości 2m z toi toiką(bo filtr mniej wiecej tak działa)resztki jedzenia zostają Ci na podłodze,nie możesz tego pomieszczenia wietrzyć.meblami są rośliny czy ozdoby tez tam pewnie masz,wrzucają Cie tam jako niemowlaka , karłowaciejesz osiagasz 120cm wzrostu. przeczytaj trochę podręczników akwarystycznych średnio,a jak chcesz się dowiedzieć co"ludzie"o tym myślą to zamieść post na forum,ale doświadczeni akwaryści-forumowicze często sa nieprzyjemni dla osób z takimi pomysłami.mam nadzieję,ze poruszyłam torchę Twoją wyobraźnię i poszukasz na allegro przynajmniej 60l akwarium(które i tak jest nieco przymałe) 25l polecam dla krewetek lub zatrzymaj je jako kotnik

 11. Yap:

  4cm? To jeszcze bobo... 100 lub 60l i towarzysza do pływania:-)

 12. Yap:

  weloniasta: niektórzy mają inne idee, a niektórzy mają inne. Ja uważam, że na małego welona 25l starczy, ty, że na małego welona trzeba 200l. Zobaczymy jak zadecydują ludzie. Oni mają czasem mieszkanka z kilkoma pokoikami i żyją, i są szczęśliwi. Za to ci, którzy mają apartamenty czasem się w nich gubią i nie zawsze żyją w pełni szczęścia. Welon męczy się wtedy gdy ma kulę, lub gdy w akwarium 25l mieszka np. 10 welon. Więc twoje rybki mają apartamentowiec, moje mieszkanko i jest ok:-). Może moje są większymi hardcorami:-D ;-p

 13. teleskop:

  wymiary mojego teleskopa to 4 cm a akwa ma 60 litr. mam jeszcze samice

 14. weloniasta:

  CO????25 litrów ???? ja mam teleskopa i zwykłego"welonka" i sie ledwo w 240l mieszczą :/ Welon ma w tej chwili koło 30cm ma 3 lata teleskop rok i ma już koło 20 więc nie zachęcaj do męczenia tych rybek

 15. Yap:

  teleskop: muszę pomóc twojemu teleskopkowi!!! Kocham te rybki- im ich więcej ocaleje tym lepiej! Po pierwsze: fatalna obsada. Mieczyki z teleskopami kompletnie do siebie nie pasują. Teleskopy powiny być same, lub z innymi welonami. Jeszcze może kirysek do tego być. Telcia mucisz odosobnić do innego akwa. Podaj wymiary rybki to ustalimy litraż. Jak 3-6cm 25l starczy, a jak powyżej to 50, a nawet 100. Szczerze: najlepiej 50 lub 100l i welonę do towarzystwa, bo on ci sam osaleje!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter