Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

 1. teleskop:

  ja mam problem z teleskopem samiec mieczyka dzióbie w teleskopa od boku i nie wiem co zrobić. Proszę odpiszcie.

 2. Yap:

  No i mam teleśkopka! Ma na razie 2,5cm, takie małe bobo, że serduszko skacze na jego widok, karaś w zoolu chciał go zjeść, a ja go wyratowałam. Ma czarny grzbiecik i mosiężny brzuszek czyli pempoj:-D). Ma do towarzystwa pyzatkę 5cm, z dużymi polikami, jesen jest trochę z wcięciem, ale taka mi się podoba. Jestem wniebowzięta:-) :-):-):-).

 3. Yap:

  Rybka, tak, bojownik i teleskop... już widzę ich zgodę. Chyba, że jako zgoda uważacie zjedzenie teleskopka? Nie, rybka, akwa nawet za małe, bo na jedną welonę mabyć min.25l. Marcia, neonki i kirysy to dobry pomysł, ale tylko one. Teleskopy to tak w zasadzie powinny być same.

 4. marcia:

  mam pytanie ... nie za bardzo wiem czy mogę trzymać teleskopa z : gupikiem, neonkami, kirysami, pielęgnicą ramirezą.

 5. rybka:

  a one mogą żyć z bojownikami, gupikami, miecykami, krewetkami, w akwarium 50l- w prostokątnym??

 6. Inka:

  U mnie wszystkie ryby żyją w zgodzie:) Nie ma żadnych walk ani zaczepiania, no chyba że to samce gupików zalecają się do samic;) Mam około 14 gupików i jednego teleskopa, niedługo dokupię mu towarzysza. Wasze gupiki być może miały za mało miejsca bądź też dietę za bardzo roślinną przez co chciały uzupełnić braki obgryzaniem płetw. Radzę od czasu do czasu karmić rybki mrożonkami a suche karmy aby były urozmaicone, czyli nie ciągle podawać to samo lecz na zmianę.

 7. Yap:

  Ależ ja miałam identyczny problem! Gupik gonił za welonami i szczypał je w boki, a skalara obgryzł tak, że prawie nic nie zostało mu z płetw bocznych. Gupola oddałam koleżance, a skalarek się wykurował, jest w osobnym akwa ma narzeczoną i opaczka do towarzystwa.

 8. Nati :):

  Do Ewelka : radze odłowić gupiki, bo w końcu mogą ci zostać tylko one...

 9. Krysia:

  Ewelka: Ile ryb, tyle przypadków. Czasem zdarza się, że do welona dołożysz gupika / neona i nic się nie dzieje, ale czasem się niestety atakują. Jeśli u Ciebie gupiki są agresywne, powinnaś je jak najszybciej odłowić, nie ma szans, że się "przyzwyczają"... Gupiki widocznie traktują płetwy welona jako coś do jedzenia i z tego względu w kółko go podszczypują. Oddziel te ryby od siebie i wlewaj co jakiś czas soli akwarystycznej celem neutralizacji ewentualnych bakterii.

 10. Ewelka:

  POMOZCIE! Niedawno kupilam parke gupikow. Samiec zaczal obgryzac teleskopa. Teraz samica tez nie daje mu spokoju. Gryza go po oczach i brzuszku :( Pan w zoologicznym powiedzial ze nie beda sie gryzc. Nie wiem czy poczekac, moze sie pryzwyczaja do siebie, czy lepiej odlowic gupiki.

 11. Nati :):

  Do Yap: po pierwsze to powinieneś kupić min.2 kiryski i min.5 neonków. Po drugie jeśli chodzi o teleskopa, to myślę, że nie powinno być żadnych problemów.

 12. lubiany:

  jest bardzo śmieszna widziałem w zoologu chciałbym mieć ale mam stadko neonków a neonek do zjedzenia to dla nich żaden problem

 13. tajemniczy_gostek:

  ja mam 2 welony teleskopy - jednego czarnego, jednego pomarańczowego i tej pomarańczowej rybce na płetwach i pod okiem zrobiło się takie coś czarne a teraz to znikło, już tego niema co to było?

 14. yyy takie cośś :

  jak mam rozmnożyć teleskopową ze stawną ??

 15. Madziuella:

  Ja mam zamiar kupić sobie teleskopa. Fajnie wygląda xD. ^^

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter