Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

 1. wojtek fan ŁKS:

  wiecie mam 60l zbiornik lubię welony na razie mam 2 i stado gupików chce je sprzedac w ŁODZI takie gupy w lato koszt ok.1.50zł,a welony 5-6cm 5-7zł

 2. Yap:

  Mam pytanie: chcę kupić teleskopa,a mam 3 welony, 3 neonki, kiryska i kosiarkę. Czy mogę?

 3. xxxx:

  ile l na jedna rybke????

 4. fantom113:

  U mnie z czarnych zrobiły się złoto-pomarańczowe mają już ok roku

 5. welonowa:

  carassius auratus często są czarne jako małe ,można to tłumaczyć tym,że czarny jest lepszą barwą ochronną dla małych rybek mój ma pół roku i narazie się nie przebarwiał.w ogóle złote rybkie "lubią" zmieniać kolory. miałam orandę red cup i po 2 latach wybarwił jej się brzuszek na złoto po tym jak dołozyłam do niej inną złotą.podsumowując black moor da się przewidzieć tylko jeśli zna się rodziców :)

 6. beny:

  zakupilem jakies 4 dni temu. Szczerze powiem ze nie bylem przekonany namowila mnie dziewczyna:) i powiem ze rybka jest kozacka naprawde robi wrazenie na kobietach i jest mega smieszna

 7. Edek:

  Tak, ta ryba jest piękna póki jest czarna, mojej niestety z czasem prześwitywało coraz więcej złotego, aż całkowicie przybrała tę barwę. Dlaczego?

 8. D@wid:

  gupik może i nic pięknego ale o gustach się nie dyskutuje a po za tym rybka jest śmieszna i bardzo sympatyczna moja babcia ma dwie takie fakt że na zdjęciach wyglądają całkiem inaczej jak chcesz mówić to idź do zoologicznego i popatrz na nie naprawdę rybka warta uwagi Gamerin a pochodzenie ryby jest dla Ciebie ważne ?? Najważniejsze jest aby ciekawie się prezentowała nieprawdaż ?? No i oczywiście żeby dobrze się czuła ale o tym to chyba wspominać nie muszę :)

 9. jaro:

  U mojej ciotki tez z czarnej zrobiła sie złota Hahaha

 10. Gamerin:

  może i piękna dla Chińczyków... ehhh czego to oni nie wymyślą ;/

 11. 11latka:

  U mnie w sklepie zoologicznympo 7zł/szt.

 12. gupik:

  nic pięknego

 13. aqua:

  Moje również.Kupiłam czarne, a zrobiły się złote jak złota rybka. Żyły dość długo,ale po jakimś czasie pod oczami zrobiły im się wielkie czerwone ,,pryszcze,, , które znikły, a na ich miejsce pojawiło się coś w rodzaju zaćmy. Ale polecam:)

 14. michalina.:

  mi się zrobiła z czernej całą złota i jedną mam pomaranczową ;p Kocham te rybki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter