Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

 1. Akkwar:

  Witam moze mi ktos powiedziec co to za choroba u mojej welonki robia sie jej biale plamki na oczach raz sa przez pare dni a raz znikaja na 1 dzien ;/ prosze o szybka odpowiedz

 2. Pokert:

  Yap przeczytal wszystkie twoje wypowiedzi i widze ze malo znasz sie na welonkach duzo ludzi wprowadzasz w blad.I akwa 25l to zamalo na welonke ....

 3. Yap:

  Irka: Niezbyt się znam na rozmnażaniu welon, bardziej skalarów,ale to, że samiec jest gotowy do rozmnażania poznasz po wysypce tarłowej na skrzelach, a samica ma brodawkę płciową w okolicach odbytu i jej brzuszek się powiększa;-).

 4. Irka:

  Hej! Czy możecie mi powiedzieć ile lat muszą mieć teleskopy żeby mogły się rozmnażać ? Z góry dziękuje .

 5. Yap:

  Wrlonkowa: co do internetu i akwarystów, to wiesz co? Nie można się na nic decydować! Jedni piszą, że na jedną welonkę ma być 200l, drudzy, że 100, trzeci, że 50, czwarci, że 25, a jeszcze nawet są tacy, którzy(o zgrozo!) mówią, że 15! Nie powiedziałam nawet słowa, że welona w akwa 25l duża rośnie. Oczywiście im większe akwa tym lepiej, zgodzisz się z tym, a 25 ma być MINIMUM, a nie Maks. Jeszcze jedno: nasz spór nie ma sensu. I myślę, że obie jesteśmy doświadczone na równi. Jednak każda z nas ma inne poglądy. Po co mamy się kłócić! Tylko robimy z tego forum śmietnik! Co ludzie pomyślą! No kłócą się dwie głupie baby o głupi litraż i o inne sprawy. Myślę, że powinnyśmy razem doradzać nowicjuszom skoro trochę o tym wiemy, a nie od razu się krytykować i na siebie najeżdżać. Co ty na to? Pozdrawiam;-).

 6. Welonkowa :

  Do Yaap : nie sądzę że trzymanie welonki w 25l jest humanitarne ;/ Moim zdaniem to dla niej koszmar , jeśli mówisz że ona ci tam duża urosła itp że jest szczęśliwa i inne rzeczy. To po 1 skąd wiesz że jest szczęśliwa po 2 po co by akwaryści zawodowi , doświadczeni itp. pisali że welona powinno się trzymać co najmniej w 90l ? Po to żeby ryba się w 25 męczyła ? Pisząc że ryba nadaję się do 25l tylko znieważasz autorytet starszych i doświadczonych od Ciebie hodowców.

 7. Yap:

  Weeloonkowa:Mam do ciebie kilka spraw. Po pierwsze: Jeśli tak dokładnie znasz się na datach urodzenia to podaj moją datę urodzenia z uwzględnieniem dnia,miesiąca, roku, godziny i minut. Po drugie: Czemu się mnie uczepiłaś? Jaki masz w tym cel? Po trzecie: nie jesteś zbytnio doświadzczona jak się domyślnie określasz, bo człowiek, który trzyma jedną rybę czy w akwa 120l czy w 12l nie jest doświadczony, bo do doświadczenia trzeba mieć ryb więcej i więcej gatunków. I oczywiście nie myśl, że ja jestem chamska, bo ja po prostu proszę cię, żebyś się mnie nie czepiała. No i po czwarte: Jeśli chcesz uszczęśliwić swoją welonkę to kup jej towarzyszkę. Mój teleskop z tęsknoty leżał na dnie. Kupiłam mu drugiego i ożył. Twoje rybki będą szczęśliwe, bo 60l na rybę zupełnie starczy. Legucik45: Na jedną rybkę 25l, ale najlepiej 50l i dwa teleskopki. Takie jest moje zdanie. Pozdroofka;-).

 8. legucik45:

  Ile trzeba mieć litrów żeby go mieć?

 9. Yap:

  Słuchaj, Weelonka co ja se piszę to jest moja sprawa, ważne, że moje rady są trafne. A to, że różni ludzie różnie opowiadają o rybach jest wspaniałe. Przez to można wyrazić własne zdanie.

 10. ewelka:

  ANIMAL zatkaj nos i usta to sie przekonasz.....

 11. Weeloonkowa:

  Do Yap : ,, muszę pomóc twojemu teleskopkowi!!! Kocham te rybki- im ich więcej ocaleje tym lepiej!'' Ile masz lat ? Człowiek powyżej 18 lat by tak nie pisał, więc proszę tu o prawdziwą datę. Więc może ja też wyrażę moje zdanie o Teleskopach : nie podobają mi się, od biedy by były jakby nie miały wielkich oczów :P I proszę mi nie pisać że się w ogóle nie znam bo posiadam jedną welonkę w 120l akwa :P

 12. Yap:

  ANIMAL: złota welona jak najbardziej może żyć z teleskopem, akwa powinno mieć 50l, NIE KULA! Oczywiście, że każda ryba potrzebuje tlenu! Filtr obowiązkowy. Pozdrawiam;-).

 13. ANIMAL:

  Mam złotą rybkę czy może żyć z Teleskapę i czy nie potrzebuje TLENU. Proszę o szybką odpowiedz PLISSSSS

 14. Yap:

  sloneczko9871: ale myślę, że wcale nie wywiera to na tobie różnicy. Niska, wysoka jakość, phi! Ważne, że ryba żyje i ma się dobrze.

 15. sloneczko9871:

  jeśli welon zmienia kolor tzn tylko i wyłącznie że jest niskiej jakości ktoś kto rozmnażał nie przyłożył się zabardzo ale jesli tylko to jej dolega to będzie żyć moja żyje juz 4 lata

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter