Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

  1. lola:

    kupiłam rybę teleskop,rybka ma wysypkę w okolicach odbytu, ma problemy z równowagą, trudno jej poruszać płetwami i pływa z głową bardzo w dół :( ....

  2. jkr:

    do Frutka, miłośniczka zwierząt To ty nie masz pojęcia o akwarystyce. Właśnie welony i wszelkiego rodzaju złote rybki powstały jako sztucznie wyhodowane mutacje karasia, drogą naturalnej selekcji. Głównie w Chinach. Zalecam więcej pokory.

  3. arek d.:

    czy dla 5 takich wystarczą 84l

  4. Frutka, miłośniczka zwierząt:

    do akwariatka: Nie masz żadnego pojęcia o hodowli ryb: -są ryby z łowisk (wyławiane z rzek) i hodowane do akwarium -to, że teleskopy mają duże oczy to nie wina człowieka, bo nie da się specjalnie deformować ryb -a to, że teleskop z większymi oczami jest lepszy dla akwarystów, ma to samo znaczenie co np. najpiękniej śpiewający kanarek, to po prostu taka cecha, które decyduje o tym czy partnerka wybierze akurat tego osobnika, -ryb nie trzyma się w kuli, ponieważ nie mają skrzywionego boku i nie potrafią się dostosować do kształtu i często z szoku zdychają, w kuli nie zamontujesz filtra czy napowietrzacza, a to ważne wyobraź sobie, że w rzece mają naturalny filtr (kamienie i piasek) i napowietrzacz (wiatr itp.), a w ciepłym pokoju nie mają zaciekawie, - co do tych "modyfikacji" to te ryby żyją normalnie w rzekach i morzach (np. skalar) nie ma bowiem ryb wytworzonych przez człowieka, może trochę się ogarnij potem coś pisz, te ryby nie są modyfikowane są przystosowywane, - może ja też nienawidzę okrucieństwa ludzi, ale jest różnica między tym, a głupotą ty zauważyłaś tylko swoje głupie, zmyślone fakty więc sorry, ale musze cię poprawić żeby potem nikt nie pisał takich głupstw, szczególnie w internecie...

  5. teleskop:

    a w sklepie zoologicznym pływał sm w 150 l przez 5 lat i dorósł do 7 cm . myślicie że to miniatury?

  6. Małgosia:

    Nasz teleskop czarny jest chyba chory bo prawie już nie ma płetw na ogonie i jakiś mały się zrobił.Co może być tego przyczyną ? Pomocy !! W 25l akwarium jest z nim glonojad i bojownik.

  7. nn:

    do nova: żadnych welonów nie hoduje się z brzankami bo brzanki mają tendencje do obgryzania płetw. Pewnie dlatego teleskopy ci zdechły... nie dodawaj welonów do żadnych ryb obgryzających płetwy.

  8. NIE-ANTY Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :) BEZ KOMENTARZA :

    Ja też miałem teleskopa w kuli był z 4 gupikami ! żyją już w niej od 6 lat i nic im nie jest :) a tak po pierwsze pan ANTY Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :) BEZ KOMENTARZA to w rzekach i jeziorach mimowolnie jest woda i widząc co piszesz na tym forum to nie wiem czy się śmiać czy płakać , chyba nigdy nie miałeś styczności z rybami :) !

  9. Jame$:

    Ja mam teleskopa razem z pyzatką i welonem w 360 l teleskop pływa normalnie lecz ma chwilę ospałości czy mam coś nie OK w moim akwa prosze o szybką ODP !!!!

  10. teleskopka1998:

    Witam, mam akwa 54l i chcialabym tam hodować teleskopa, czerwonego kapturka i może parę kirysków bo wiem że tez mogą zyć w chłodnej wodzie jak welony no i zbierały by resztki pozostawione przez nie dobry pomysł?

  11. nowa123:

    witam. mam akwa 160l i miałam ponad tydzien dwa teleskopy. jeden dzisiaj padł a przed tym zupełnie sie odbarwił na taki rdzwo srebrny kolor. ten drugi tez tak zaczął zmieniac kolor. dlaczego tak jest. mam oprócz nich kilka różnych gatunkó min. danio, neon, brzanki, pielegnice,skalar. czy one im szkodza??

  12. szinol:

    neon ryba stadna tez mi mam 2 i jakos bez problemu minimum 10 tez mi haha

  13. Akwariatka:

    Uważam, że nie powinno się popierać wyolbrzymiania niektórych cech, tych wszystkich teleskopów, komet, balonów, ryb świecących itp... to tak jakby umyślnie tworzyć kalekich ludzi czy bliźnięta syjamskie i mieć z tego uciechę. ŻADNA ryba nie nadaje się do kuli. A tlen w rzekach bierze się głównie z silnego ruchu wody - falowania. Tak na marginesie, "Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :)" - te ryby NIE ŻYJĄ w naturalnym środowisku - to modyfikacje człowieka.

  14. marek:

    Witam- julia jak welon naje się pokarmu z powierzchni wody to nałyka sie powietrz dlateko też może pływać do góry brzychem. Rozwiązanie dawać pokarm namoczony tak aby spadł na dno Pozdrawiam

  15. Korys błazenek:

    mialam 2 teleskopy jeden czarny drugi pomaranczowy sliczne byly ale pozniej zdechly ze starosci

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter