Teleskop czarny (teleskopowy, Moora)

Opis

Ryby te posiadają teleskopowe oczy i ciało koloru czarnego. Za najlepsze uznawane są osobniki u których w dolnych partiach ciała nie prześwituje kolor złoty. Ponadto dużą rolę odgrywa wielkość i ich kształt oczu. Dopiero po około dwóch latach oczy są w pełni wykształcone. Przebywa we wszystkich partiach wody. Samca możemy rozpoznać po „wysypce tarłowej” na głowie i pokrywach skrzelowych.

Rodzina

Karpiowate – Cypriniadae (złote rybki - "welony")

Pochodzenie

forma hodowlana

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy i suchy.

Temperatura

W zimie 15-17 °C, zaś w lecie 20-23°C.

Warunki hodowlane

Uznawany jest za gatunek dosyć łatwy w hodowli. W zbiorniku nie mogą się znaleźć żadne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Są wrażliwe na przechłodzenie. Ogólnie woda powinna być czysta; miękka do twardej o pH ok. 7,0.

89 komentarzy

 1. julia:

  ja mam 2 teleskopy ale jeden właśnie pływa do góry brzuchem (ale on żyje) a jak chce się przekręcić to nie morze mam go dopiero od tygodnia pomocy co mam zrobić?:(

 2. teleskopka:

  czy na teleskopa i welona czerwonego kapturka wystarczyv 54l?

 3. Mejoza:

  Hej ja mam akwa 60l a w nim czerwonego kapturka niedawno dokupiłam mu do towarzystwa kolejnego welonka takiego śmiesznego kolorowego Zbieram pieniążki na większe akwarium i w nim znajdzie się miejsce na teleskopka :D

 4. Yap:

  Akwarysto od 10 lat: Proszę cię, na pewno znasz się na rybkach, ale musiałeś zauważyć, że ten komentarz pochodzi sprzed roku! Kosiary już dawno nie mam, neony też oddałam, a welony obecnie trzymam same w 100l. Jest tam również teleskopik. Śmiać mi się chce, że większość ludzi nie czyta dat przy komentarzach... A "Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :)" ma na serio małe pojęcie o rybkach. Pozdro!

 5. ANTY Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :) BEZ KOMENTARZA:

  DROGI: Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :):TAK,W ŚWIECIE NATURALNYM RYB NIE MA WIELKICH POMPEK ALE... WIELKIE ALE SĄ ROŚLINY KTÓRE PRODUKUJĄ TLEN I NATURALNE BAKTERIE TEŻ PRODUKUJĄCE TLEN.A WOGÓLE JAK CIESZĘ SIĘ ŻE CI ZABRALI RYBY BO PEWNIE POŚWIROWAŁY WYGŁUCHŁY I STAŁE SIĘ ŚLEPE ŻEGNAM OZIĘBLE

 6. Zawsze mam nadzieję na rybkę w kuli :):

  hej ja już miałem w akwarium (kuli) Gupiki welona bojownika a nie dawno jakieś pół roku temu kupiłem sobie teleskopa i świetnie się czują , ps gupiki były 5 lat welon 3 i bojownik 2 ale musiałem je pooddawać bo bojownik gryzł gupiki a welona siostra mi zabrała wiec podsumowując zawsze jest nadzieja na rybki w kuli tylko trzeba wiedzieć jak się nimi opiekować i wogóle a ps pamiętajcie że w naturalnym środowisku tych ryb (rzekach) nie ma wielkich pompek a one radzą sobie same :)

 7. pomóżcie mi pliiissssssss:

  MAM teleskopa w akwarium w którym dno wyłażone jest kamieniami czy coś mu się stanie?????????

 8. akwarysta od 10 lat:

  co wy za głupoty piszecie ANIMAL pytasz się cz ryby potrzebują tlenu jak ktoś to przeczytał to nie wiedział czy się śmiać czy płakać z twojej głupoty a na welony to minimum 100l one dorastają do 15 cm YAP pyta się czy morze trzymać teleskopa z kosiarką , 3 neonami , kiryskami , 3 welonami nie podaje rozmiarów akwarium i gatunku neonów i neon to ryba stadna min 10

 9. Yap:

  Mamuśka: to normalne u teleskopów. Każdy prędzej czy później zmieni kolor ;) ! Mój zrobił to samo :D . Pozdrawiam!

 10. mamuska:

  hej mam pytanko kupiłam czarnego teleskopa a po trzech miesiącach stał sie złoty o co cho?

 11. Yap:

  rafal198: I wreszcie ktoś normalny! Choć uważam, że powinieneś mieć stówkę. Ja mam 4 welony w stówce i żyją luksusowo. Zakochał się teleskop zmieniający kolor w czerwonym kapturku. Myślę, że nawet jak ludzie będą się nas czepiać, to zawsze we dwójkę z naszymi teoriami lepiej zdziałamy xD.

 12. rafal198:

  Dawid : On prawdopodobnie zmienia postać z teleskopa na złotą rybkę. U welonów tak się dzieje , miałem coś podobnego. On na nic nie zachoruje jeśli zmienia postać.

 13. rafal198:

  Weloniasta: ja miałem takiego welona w 54l żył sobie jak w luksusie (chociaż bogaty nie jestem )teraz mam dalej 54l i 4 welony po 5 cm i jakoś żyją .

 14. help me !!!:

  siemka mam pytanie upiłem sobie teleskopa był fajny ruchliwy cały czarny po tygodniu na brzuchu te łuski mu sie zrobiły srebrne ale to raczej nic złego ale obawiam sie jescze jednego ma takie dziwne ruchy płynie do samego dna u bezwładnie płynie do gury tak balona wsadził pod wode i puscił ja mysle że sie powietrza nałykała i nie może teraz pływac bo widze jak sie męczy pomocy co z tym moge zrobic ??

 15. Yap:

  Pokert: zobaczymy czy ty się znasz to się okaże;-).

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter