Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

 1. misia:

  Czy ktos wie gdzie w Warszawie mozna kupic czarną tetrę DŁUGOPŁETWĄ? 504 071 785

 2. EWA 10 lat:

  Umnie to wczoraj umarł ostatni neonek miał podgryzioną płetwę i zauważyłam że gupik miał mały kawałek płetwy odgryziony czy można go ratowac podejrzewam o to jedną z 3 żałobniczek. Pomocy

 3. Twilight:

  Ja osobiście wolę bardziej Fantoma (Bystrzyka) Czarnego. Posiadam je i nie zamieniłbym ich na Żałobniczkę, która mi się nie podoba. To tylko mój pogląd. Z drugiej strony Żałobniczki są bardziej wytrzymałe niż Fantomy szczególnie na niską temperaturę. :-)

 4. krzysiek:

  Kiedyś kupiłem 3 żałobniczki + mieczyka po jakimś czasie dokupiłem 4 gupiki 3 dziewczynki i 1 chłopczyka moje akwarium miało 15 L po tygodniu znalazłem wssystkie gupiki martwe od tamtego czasu nie dokupuje rybek. Kupiłem nowe akwarium 54L i mam te same rybki spróbować dokupić pare gupików?

 5. slaby13:

  Moje zjadają mi krewetki:(

 6. adrian2511:

  Prosze o pomoc w sprawie żałobniczek moge dzwonic na plusa moj nr 725900930 niewiem co mam robic prosze o pomoc oddzwonie w/w sprawie najlepiej w sieci plus gsm

 7. Grzegorz z Olszany:

  Jak je rozpoznać które jest które?

 8. Ketrab:

  Czasem rybki wykazują niepokojące zachowania z powodów: za małej ilości w grupie, za małego akwarium, nieodpowiednich warunków, mieszania różnych rybek niewłaściwie ze sobą. Co do Żałobniczki: To rybka stadna moim zdaniem minimum 6-8 szt. a lepiej więcej. Należy też pamiętać, że potrzebują dużo miejsca. Zasada 1cm rybki na 1l wody w akwarium (licząc bez przestrzenia zajmowanej przez rośliny i ozdoby) jest dobrą zasadą. W naturze żyją głównie w bardzo czystych wodach lekko kwaśnych i miękkich lubią ciemniejsze miejsca. Reasumując, gdy Żałobniczki trzymane są w grupie w odpowiednio dużym akwarium (min. 60 l przy 6-8 szt, ale wtedy z minimalną obsadą lub bez niej). Gdy nie są w przerybionym lub zbyt małym zbiorniku z dobrymi warunkami wody, z mniejszym dostępem światła - wszystko powinno być ok. Nie powinny wtedy obgryzać innych rybek, tracić kolorów (nie mówiąc o naturalnym słabnięciu kolorów wraz z wiekiem) oraz chorować. A i na koniec jak są w akwarium dużo mniejsze rybki to dla kąsaczowatych mogą wyglądać na pokarm, ale znowu wraca tu temat odpowiedniego doboru różnych rybek w jednym akwarium. Pozdrawiam

 9. ramirez:

  Ja mam w 25l 3 tetry z innymi rybami. Nie potrzebuja kwasnej wody.

 10. leni:

  Ja mam 8 szt. w 85 litrów i 5 kirysów. Super rybka szczególnie dla początkujących.

 11. JA:

  Moje tetry zjadały młode rybki gupików i platek(zmienników plamistych)

 12. ŻAŁOBNICZKA 123321:

  Pomocy!! Jak rozpoznać że żałobniczka jest kotna?? Mi się wydawało, że moja jest przeniosłam ją do kotnika, a ikry jak nie ma tak nie ma ;( W kotniku powinien być żwirek?? Czy ma być pusty?

 13. anonim:

  ja mam 1 trzymam w 25l z 4 gupikami 2 welonkami

 14. Adson:

  Mam 220l,12 tetr,oprócz tego bocje zbrojniki labeo(bocje i labeo sa dużo większe),tery to świętne rybki żywe i ciekawe świata, polecam.

 15. Adson:

  Witam, mam 10 tetr czarny, w baniaku 220l, żyją spokojnie z bocjami i labeo plus zbrojniki. Z neonkami szczególnie małymi pożycie układało się słabo szczególnie dla tych drugich :D. Ale świetne rybki szczególnie w stadzie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter