Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

  1. ja:

    ja mam 2 grubowargi dwubarwne,4 neonki ,3 żałobniczki,5glonojadów,3 kiryski

  2. marcin(trn):

    ja je wczoraj kupiłem(2)tetry czarne i czerwone:P

  3. ja:

    one sa agresywne?

  4. Stecko :)1997:

    Samiec ma bardziej zaostrzoną płetwę grzbietową oraz szerszą krawędź płetwy odbytowej Pozdrawiam:)

  5. gość :

    proszę o pomoc moje żałobniczki mają dziwną narośl pierwsza ma koło ogona a dróga obok skrzeli. narośl u jednej ma ok 0,5 cm a u drógiej 1 cm średnicy jest chropowata i ma kolor czarno-bordowy. a pozatym jak naraźe wyglądają świetnie pływają i jedzą bez problemu narośl pojawiła się jakieś 3 dni temu proszę o pomoc

  6. rybek007:

    prosze o pomoc:jak odruznić samca od samicy

  7. Cappucino:

    Te ryby są spox.Jestem wielkim fanem Żałobniczek,sam mam akwarium gatunkowe.Tylko że nigdy nie mogę odchować młodych,bo niegdy się w porę nie orietuję...Zawsze młode zostają zjedzone...

  8. gosia:

    do noa:myślę, że tak ja miałam je ze skalarami i nie było problemu

  9. dasiu:

    witam ja mam 2 żałobniczki z tego samego wieku jedna większą druga mniejsza, jedna ma dużą tylną płetwę i duży brzuszek a ta druga małą pletwę tylną i mały brzuszek i jest mniejsza który to samiec a która samica???

  10. noa:

    Czy żałobniczki mogą być ze skalarami i molinezjami ?

  11. tetra:

    do; skalar dzięki

  12. df:

    Do olka na pielęgniczki zdecydowanie 112l za małe min. to 200l na jedną parkę

  13. skalar:

    do tetra:do tarła tak

  14. tetra:

    Czy 30 litrów akwa wystarczy do rozmnożenia pary żałobniczek?

  15. Olka.! <3:

    Mam pytanie.; chciałabym kupic do 112l aqa takie rybki jak: żałobniczki, brzanki różowe i pielęgnice cyttynowe. :) Czy taki "skład" nadaje się do mojego akwarium.?? : D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter