Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

  1. michal:

    do wszystkich co piszą że żałobniczki im zjadają ryby. Co prawda żałobniczki są z rodzaju kąsaczowate więc obgryzaja płetwy niektorym rybkom. Ale ludzie !! Co wy piszecie? że żalobniczka wam zjadla gupika czy slimaka? czy krewetke? jezeli nie karmice ryb, trzymacie 20 ryb w 60l to co sie dziwicie ze zjadają ryby? a ci co piszą że zjadły krewetki. Krewetka była pewnie już martwa więc żalboniczka sb ją zjadła. Więc teraz do wszytskich : żałobnicza to spokojna rybcia nadajaca się do każdego aqa (oprócz morskiego) ;) pzdr

  2. DAREKSZ:

    Żałobniczki to bardzo piękne i majestatyczne ryby. Wiem co mówię(piszę?)....... Mam ich 6 sztuk.Lubią obgryzać ogony weloniastym rybom.

  3. seba24:

    U mnie żałobnice są spokojne mam ich 10 sztuk i nie widziałem by atakowały inne ryby...!!!

  4. korki:

    fajnie zjadaja muchy jak im sie wrzuci ;)

  5. zuzlid:

    Niestety ale spokojne nie są na pewno.... atakują mi ampularie, próbowały zjadać młode ampularie ale zrezygnowały widac skorupki im nie smakują. Za to niestety zjadły mi 5 Red Cherry... Za Amano się nie biorą bo te mam już duże.

  6. Kolos:

    Michal, żałobniczki wcale nie są spokojnym gatunkiem! Do połowy zjadły mi gupika samca, nie miał w ogole płetw i jednego oka! Juz pomijam fakt że 10 red cherry mi zjadły i sieją terror w akwarium! Chce sie ich jak najszybciej pozbyć! Chodź musze przyznać że rybki bardzo fajne bo ruchliwe i czasem śmieszne :)

  7. SnakeX:

    a mnie zjada moje red cherry :( Nie do końca to taka spokojna ryba...

  8. Wieslaw Sokolowski:

    mam akwarium 360 litry i mam w nim okolo 400 zalobniczek ;p i wiecie jak to fajnie wyglada jak w stadzie plywaja

  9. Tomek:

    ARG - tak , to możliwe . Mi kiedyś wygryzły frędzelki bojownikowi odmiany CT ....

  10. Michal:

    Źałobnice nie atakuja to gatunek ktory jest bardzo spokojny

  11. ARG:

    ja mam 7 żałobniczek i wydaje mi się, że podgryzają płetwy bojownikowi. Czy to możliwe?

  12. Nataliaa:

    można je trzymac w jednym akwa z mieczykiem i brzankami..?

  13. SZARY:

    Odpowiadam na pytania poniżej:Żałobniczki to ryby typowo stadne i terytorialne, nie wolno trzymać jednej!Najmniejsza ilość to 1 samiec +2 samice. Pod względem żywienia nie mają szczególnych wymagań, praktycznie wszystkożerne. Nie lubią jaskrawego oświetlenia w akwa-jest dla nich męczące, a poza tym tracą przez to kolor. Zaobserwujcie jakie są aktywne kiedy w akwarium panuje półmrok.Nie polecam trzymać ich z rybami weloniastymi,ponieważ żałobniczki pochodzą z rodzinki kąsaczowatych i lubią sobie poskubać inne rybki :-)))

  14. Pat:

    Mam jedną w moim akwarium trzymam ją z 1danio malabarskim 1kirysem żółtopasiastym 1kirysem pstrym 2sumami szklistymi 1glonojadem 1bocją Modestą 1piskorkiem.

  15. czy kule są złe?:

    mam pytanie mam akwarium 50-60l,a w nim 4 molinezje i jeszcze dwie ryby chcę mieć też glonojada i żałobniczki.ile mogę mieć żałobniczek?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter