Żwawik czerwieniak

Opis

Żwawik czerwieniak - Aphyocharax anisistsi. Gatunek ten nie był dotąd popularny w hodowli zapewne dlatego, że utrzymywano go w nieodpowiednich warunkach: ryby stale były płoszone i chowały się w zakamarkach, tracąc przy tym piękną barwę. Żwawik mimo swojej mylącej nazwy jest rybą spokojną, idealną do akwarium towarzyskiego, ale powinno się go trzymać wraz z innymi drobnymi rybkami, mającymi podobne wymagania. Wszystkie płetwy oprócz piersiowych, szczególnie odbytowa i ogonowa są zabarwione na czerwono. Jego błekitno-srebrne ubarwienie sprawia, że uważany jest za bardzo ładną i wdzięczną rybkę. Żwawiki można utrzymywać w akwariach nieogrzewanych do poziomu ok. 18 C, jednak tracą one wtedy swoje atrakcyjne ubarwienie. W sprzedaży można spotkać, aczkolwiek rzadko, podobne gatunki z Ameryki Południowej, takie jak A. alburnus (żwawik srebrzysty), A. erythrurus i A. rathbuni (żwawik Rathbuniego).

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Rzeka Panama w Argentynie.

Długość

5 centymetrów.

Odżywianie

Każdy pokarm toleruje, szczególnie drobny żywy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 21 do 27 C.

Warunki hodowlane

Jest spokojną rybą ławicową, która powinna mieć zapewnioną wolną przestrzeń z przodu do pływania oraz roślinność z boków i tyłu akwarium. Należy unikać gwałtownych wahań pH oraz twardości wody, jednak te parametry nie są tak znaczące.

Rozmnażanie

Najlepszym sposobem doprowadzenia do tarła jest podniesienie temperatury w akwarium do 28 C oraz wyłowić tarlaki zaraz po rozrzuceniu ikry, ponieważ jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę.

8 komentarzy

 1. PatricuS:

  Żwawiki pieknie prezentują sie w ławicy minimum 7 sztuk, kiedy są głodne potrafią zaatakowac krewetkę red cherry i grupowo ja skonsumowac, kiedy brakuje im zielonego (np. spirulina) podjadają roslinki ale generalnie to żywa rybka o pieknym wybarwieniu ;))) polecam cena szt. ok. 3zł

 2. Marlee:

  Gdzie we Wrocławiu można znaleźć te rybki?

 3. fifty:

  moje stadko 18sztuk bardzo dobrze sie trzymie w akwarium razem z mlodymy skalarami, mieczykami, gurami, razborami klinowymi, kiryskami i glonojadami wg mnie sa bardzo urokliwe ale tylko w stadku tak jak tu bylo wczesniej pisane 2 czy 4 sztuki to nie za bardzo widoczne

 4. KAsia:

  zastanawiam sie nad kupnem takich mozecie dac mi swoje porady czo z ich wychowaniem proze bardzo jest mi to potrzebne z góry dziękuję :-)

 5. habibi:

  A ja kupiłam 2 na "próbę", której zresztą nie przeżyły... :( Moje skalary się nimi "zaopiekowały" w ciągu kilkunastu minut od wpuszczenia... ;( Pani w sklepie wyłowiła mi najmniejsze sztuki, choć prosiłam o wyrośnięte... Nie dała rady...

 6. wojtek:

  moje 4 Żwawiki obgryzują rośliny , czemu?

 7. LOL:P:

  wizualnie nie są zbyt urokliwe, ale ładnie wyglądają w stadzie;D

 8. Grasch:

  Żwawiki to moje ulubione ryby akwariowe. Są żywe i energiczne. Zresztą sama nazwa wiele o nich mówi.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter