Zwinnik ogonopręgi

Opis

Zwinnik ogonopręgi – Hemigrammus caudovittatus. Zwinnik ogonopręgi jest gatunkiem stosunkowo łatwym w hodowli, toteż bardzo często polecany jest dla początkowych akwarystów. Do Europy został sprowadzony w 1922 roku. Samice posiadają bardziej krągłą budowę ciała oraz są mnie barwne w porównaniu z samcami. Spotykana jest również odmiana z bardziej żółtą płetwą ogonową. Zwinnik ogonopręgi bardzo dobrze prezentuje się na tle kamieni i korzeni. Jest rybą żywą i bardzo ruchliwą. Generalnie można uznać że nadaję się do akwarium towarzyskiego.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Argentyna i Paragwaj

Długość

Około 7-10 cm.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych w handlu. Należy pamiętać o podawaniu również pokarmów roślinnych.

Temperatura

Od 20 do 25 C.

Warunki hodowlane

Akwarium duże, gęsto porośnięte roślinami z dużą przestrzenią do pływania. Zwinniki wykazują tendencję do obgryzania delikatniejszych roślin. Jest typową rybą stadna, osobniki trzymane pojedynczo są bardzo płochliwe. Woda powinna być mocno napowietrzana o pH 6,5-8. Niekiedy większe osobniki wykazują tendencje do bycia agresywnym w stosunku do mniejszych.

Rozmnażanie

Zwinnik ogonopręgi składa bardzo dużą liczbę jaj ikry. Na około 2 tygodnie przez tarłem oddzielamy samca od samicy. Tarło wysypuje się z samicy przy pomocy uderzeń samca w bok. Po tarle powinniśmy oddzielić ryby od ikry, ponieważ jest ona chętnie zjadana. Największą ilość ikry uzyskujemy od młodych samic. Wylęg narybku następuje po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem pyłowym.

24 komentarzy

  1. linTeodor:

    Witam wszystkich. Nie rozumiem komentarzy typu : mam 2-3 i są agresywne. Przecież to stadna rybka i w tak małej grupie robią się płochliwe/agresywne itd. Sam dostałem 3 sztuki tego zwinnika. W akwarium ogólnym gdy zauważyłem, że skalary mają poobgryzane płetwy, natychmiast je odizolowałem. W tak małej grupie najwyraźniej zgłupiały, bo poobgryzały sobie wzajemnie pyski... W grupach większych robią wrażenie ryb neutralnie nastawionych do reszty akwarium. Jedynie jak już ktoś napisał niszczą rośliny, STRASZNIE ! Podawanie pokarmów roślinnych nie pomogło :(( PS. Mam prośbę aby ktoś podał link do zdjęcia na którym jest pokazana różnica miedzy samcem a samicą, ja mam chyba same samce.

  2. bon007:

    Wie ktoś gdzie te ryby w Warszawie kupić

  3. SARONA:

    Ja miałam 2 zwinniaki i musiałam je oddzielić od reszty rybek bo podskubywały płetwy gupikom,mieczykom i molinezjom

  4. Szymon:

    dziś kupiłem dwa Zwinniki ogonopręgie samca i samce są spokojne kupiłem również 2 neonki czarne były razem w słoiku przez 2 godz i nie pozagryzały się trzymam je z welonami,gupikami,mieczykami,danio neonkami innesa,żłobiczkami,glonojadem dużym ,glonojadem albinos i krewetami nie są agresywne tylko łagodne polecam

  5. Szymon:

    dziś kupiłem dwa Zwinniki ogonopręgie samca i samce są spokojne kupiłem również 2 neonki czarne były razem w słoiku przez 2 godz i nie pozagryzały się trzymam je z welonami,gupikami,mieczykami,danio neonkami innesa,żłobiczkami,glonojadem dużym ,glonojadem albinos i krewetami nie są agresywne tylko łagodne polecam

  6. robson:

    Dwa dni temu zakupiłem 40szt.,ciekawe czy mogą wytrzymać bez napowietrzania,bo podaję rosliną CO2 ?

  7. lisek:

    sprzedawca zapewnial ze spokojna rybka... dzisiaj zameczyly mi bojownika

  8. maniek:

    Potwierdzam agresywność tych rozbójników, zeżarły mi też parę neonków i danio, męczą też kiryski idą w odstawkę, sprzedawca zapewniał że są spokojne a tu masz to killery :-}

  9. d:

    kilka dni temu wpuściłem 3 sztuki do akwa:2albinosy i jeden zwykły.. ten zwykły z dnia na dzień robił się coraz bardziej agresywny i dzis pożegnał akwarium. gonił rybki ponad 2 razy większe od siebie: gurami, skalary, kosiarki, bojowniki, malabarczyki.. zamęczył gupika. dwa albinosy będę miał na oku.

  10. Aya:

    Strasznie agresywne w czasie rozrodu.Reszta ryb siedzi na dnie lub w jakimś kącie.A jak się kto wychyli to zaraz go samica "ustawia" na miejsce ^^.Samca radzę odłowić.Gdy tego nie zrobimy samica strasznie go pogryzie i nam biedny padie po kilku dniach/tyg. lub mies. ;[.Poza tym rybki brdzo fajne ;)

  11. Miam:

    Mam tuzin zwinników albinosów wraz molinezjami, neonkami, danio i kiryskami. Agresji brak. No chyba, ze wobec roślin - co delikatniejsze wystrzygły do gołego żwiru...

  12. renata:

    odp.do nie@wiadoma cena to 2zł.szt.

  13. czarny:

    a czy mozna je trzymac ze skalarami, neonami gupikami... pomózcie prosze

  14. nie@ wiadoma:

    ile kosztują??

  15. lol akwarysta:

    Można trzymać zwinniki z molinezjami? Proszę o radę!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter