Opis
Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.
Rodzina
Kąsaczowate
Pochodzenie
Brazylia, Paragwaj, Boliwia
Długość
Około 5,5-6 cm
Odżywianie
Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.
Temperatura
Od 20 do 26 C.
Warunki hodowlane
Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.
Rozmnażanie
Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.
231 komentarzy
pietrucha:
12.08.2008 12:21te ryby to skarb jakiego nie miałem w akwarjum..
kaszka:
07.08.2008 14:29ja ma parkę żałobniczek od 3 tyg. i nie wiem kiedy będą małe a jak już pojawią się to jak onie dbać, co im dawać czy oddzielić je do innego akwarium lub jakiegoś specjalnego pojemnika??? w tym akwarium mam jeszcze mieczyki wiedeńskie(2 samiczki i jednego samca) czy nie zjedzą małych??? powiedzcie mi coś więcej o nich piszcie ma mój nr gg:3574506
MK:
04.08.2008 22:59to moje ulubione rybki, bardzo ładnie wyglądają i są wyjątkowo zwinne.. POLECAM
gość:
02.08.2008 10:45Z tym polecaniem to ostrożnie. Są cięte na ślimaki,ale potrafią oskubać inną rybę od A do Z.
Emas:
28.07.2008 14:35Super rybcie
maxirobert:
19.05.2008 21:43bardzo fajne rybki mam ich kilka od niedawna i juz mi przypadły do gustu, polecam je wszystkim początkującym