Bystrzyk barwny

Opis

Bystrzyk barwny – Hyphessobrycon callistus. Jest rybą żywotną o spokojnym usposobieniu, a jego hodowla nie jest skomplikowana. Jego tułów jest brunatno czerwony, ze srebrzystym połyskiem w świetle odbitym, brzuch żółtawobrunatny. Na boku tułowia za płetwą piersiową posiada ciemna plamę. Płetwa grzbietowa u podstawy żółtobrunatna, pozostała jej część jest czarna. Płetwy: ogonowa, piersiowe i brzuszne są różowoczerwone; odbytowa-różowa z czarnym brzegiem i wąskim białym zakończeniem; tłuszczowa bezbarwna. Ciało ma mocno bocznie spłaszczone i stosunkowo wysokie, płetwę odbytową długą i niską. Pływa z głową lekko skierowaną w dół. Od dosyć długiego czasu trwa hybrydyzacja w obrębie tego gatunku , która dała dużą liczbę pokoleń płodnych mieszkańców bardzo do siebie podobnych. Bardzo trudno jest nabyć osobniki czystej krwi pochodzące z nizin Paragwaju. Samce są jaskrawiej ubarwione i mniejsze, natomiast samice posiadają bardziej ,,pełny” brzuch.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Paragwaj oraz środkowa Brazylia. W naturalnym środowisku żyje w mocno zarośniętych roślinnością zbiornikach.

Długość

ok. 4 cm.

Odżywianie

Żywienie nie sprawia większych kłopotów. Z chęcią spożywają zarówno pokarmy płatkowane, jak również żywe.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Bystrzyk barwny w zasadzie nadaje się do zbiornika ogólnego, chociaż starsze osobniki mogą obgryzać płetwy innym rybom. Najlepiej czyje się w ławicy w akwarium z ocienionymi stanowiskami i ciemnym podłożem. Woda powinna być czysta, rzadko zmieniana o pH 6,0-7,2; średnio twarda, 2-15 n.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być przyciemniony, bardzo czysty z siatka ochronna na dnie. Woda powinna mieć temperaturę około 26 C oraz pH 6,5-7,0. Obsadę tarłową stanowią dwie samice i jeden samiec. Tarło przebiega bardzo burzliwie, pomiędzy pływającymi drobnolistnymi roślinami. Składa dużą liczbę jaj, które chronimy przed zbyt intensywnym światłem. Warto także dodać do wody kilka kropli błękitu metylowego. Młode wylęgają się po około dobie. Pływające larwy żywią się larwami widłonogów lub solowca.

23 komentarzy

 1. 4nr:

  mam 10 , fajne rybki takie male bandziorki w akwarium,opanowaly jeden rog i na początku przeganialy z niego i straszyly inne ryby.teraz już się przyzwyczaily i jak wpłynie w ich teren cos innego to nie reagują....czasem się tylko miedzy sobą ponapinaja....gupików nie ruszają...

 2. iszti:

  ja też u swoich gupików mam poobgryzane ogony

 3. zybzdy:

  fajne, spokojne rybki, lubia zacienione rejony akwarium, najlepiej miec ich minimum 6 sztuk, kiedys nazywalo sie je bystrzyk z serpa :)

 4. niebieski00:

  mam 2 takie z 1 gupikiem, 2 danio, 2 skalarami, 2glonojadami i z 4 kirysami i o dziwo nie ruszają żadnych ryb i wszystko jest ok

 5. kangur:

  Niedawno nabylem stadko 10 sztuk. Najpierw 5 a, po paru dniach obserwacji, drugie 5. Fajne rybki, ruchliwe, swietnie wygladaja plywajac w lawicy. Co ciekawe: czesto plywaja razem z moimi starymi sumatrami. Akwa 360l. Polowa podloza czarne kamyki a polowa jasny piasek. Bystrzyki wola trzymac sie polowy z ciemnym podlozem. Polecam :)

 6. Poooldek:

  Przypominam ze to tybka stadna jest ;] wiec nie powinno sie trzymac po 3-4 sztuki .

 7. kok:

  Czy bystrzyk barwny może być trzymany z molinezjami czarnymi neonkami platynkami w akwarium 350 l?

 8. poczontkujoncy:

  ile kosztują takie rybki ???????

 9. krystian-snake:

  moja zyje juz od roku miałem 4 a zostało 2 zyje długo nie wiem jak poznac ich płeć samiec albo samica

 10. walus-dh:

  Mam 7 tych rybek od jakiś 2 dni, cały czas biją się między sobą, zwłaszcza 2 największe, wydaje mi się ze to samce. Przeganiają się wzajemnie (nie tylko jeden z drugim)... Czy one tak zawsze będą czy tylko na początku ustalają sobie jakąś hierarchię czy coś?

 11. Dexik2:

  Mam takich 8 Pływaja caly czas w grupie z 8 neonkami . : ) Swietna rybka

 12. mjkonin:

  "chociaż starsze osobniki mogą obgryzać płetwy innym rybom" - u mnie wszystkie tak robią i małe i duże

 13. dered:

  do robinsson9 : a ile masz tych rybek jeżeli 3 -4 do możliwe że z nudy

 14. ble:

  niepodobają mi się

 15. solun57:

  Pięknie się ganiają wzajemnie i bardzo dostojnie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter