Bojownik - agresja, a kubki?

Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb... Krystian D.

Redakcja serdecznie dziękuje za cenne obserwacje. Jest to kolejny powód, aby nie przetrzymywać ryb w tak małych zbiornikach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

135 komentarzy

 1. CoCkNeY:

  bojownik jest to bardzo spokojna ryba ktora mozna trzymac w akwarium ogolnym (minimum 70L) osobiscie rozmnazalem ten gatunek i mozna trzymac nawet kilkadziesiat samcow razem (pod warunkiem ze sa to bracia) wtedy ustalaja hierarchia i zyja w "zgodzie" nie zdarzyly mi sie przypadki smiertelne jedynie obskubane pletwy u najniższych rang ktore szybko odrastaja

 2. Czaja123:

  Mam żałobniczki, parke skalarów, gurami mozaikowe czy zrobi cos groźnego tym rybom gdy wpuszcze bojownika (120l)

 3. theng:

  a może by tak zgłosić takiego sprzedawcę do towarzystwa opieki nad zwierzętami? ciekawe jakie mieliby miny (ci z TOZ i sprzedawca)?

 4. Maxymiliangw:

  moim zdaniem to Ci esztscy sprzedawcy powinni sami sie zapakować w takie pojemniki

 5. Madzik:

  W tych kilku dniach wyciszenia, może coś zrobić gurami perłowemu? mieszka z nim 15 danio weloniasytch. Akwa 112 l.

 6. Mariusz Dębski:

  Witam Ponieważ zdania są różnorodne - to podzielę się swoimi doświadczeniami i podstawami rybiej psychologii. Miałem w swoim życiu kilkanaście bojowników i nie zgadzam się , że jest to agresywna ryba . Agresywność jedynie przejawiana była wobec osobników tego samego gatunku lub przypominających barwą czy kształtem ten sam gatunek . Ryba nie ma pamięci i posługuje się dość prostymi instynktami .Nie doszukujmy się agresji w rybie która nie jest agresywna spowodowanej traumatycznymi przeżyciami z kubka .Jeśli zdania i doświadczenia są podzielone - to wytłumaczę z czego może to wynikać .Długie przebywanie w pojedynkę i brak socjalizacji z innym "rybim towarzystwem" - na początku po przeniesieniu do akwarium nie u wszystkich ale u niektórych samców może rodzić frustrację . Frustracja i stres zwykle rodzi agresję ale bojownik straszy i nie gania zbyt długo - bo nie jest to ryba stworzona do wodnych pościgów.Bojownik nie jest myśliwym czyhającym na ofiarę - to nie ten typ .Ciężki ogon i niezbyt dobra dynamika powoduje , że gupik jest w stanie uciec bojownikowi . Po kilku dniach wystraszony samiec dochodzi do siebie przyzwyczajając się do nowych bodźców i nowego otoczenia . Co do agresji w akwarium towarzyskim - nawet wśród ryb powszechnie uważanych za spokojne raz na jakiś czas zdarza się osobnik który potrafi sterroryzować otoczenie . Jeśli jest to męczące i powoduje zagrożenie dla innych ryb proponuję karne przeniesienie do innego zbiornika lub oddanie go innemu hodowcy . W innej konstelacji okazuje się , że agresor staje się łagodnym wyciszonym barankiem i nie przejawia dotychczasowych zachowań. Podsumowując - zachęcam do posiadania bojowników w akwarium towarzyskim . Pozdrawiam.

 7. GramNaWh:

  Miałem Bojownika jakis czas temu z innymi rybami był spokojny nie ganiał zadnej ryby zabnej nie zabił unikał kontaktu z nimi. pływał koło skorupy z orzecha kokosowego (miałem zrobiomy taki domek) mógł sie tam schowac. szczeze polecam bojownika bo jest naprawde piekna rybka moze byc ozdoba do kazdego akwarium. Pozdrawiam.

 8. jano:

  Trzymam samca bojownika z grupą spokojnych rybek (neonki, hokejówki, kiryski). Bojownik nie jest agresywny ale unika ławic rybek stadnych, chowa się wśród roślin i chętnie przebywa w okolicy filtra.

 9. 195MiKi97:

  mieszkam w okolicach Świecia i Bydgoszczy a mianowicie w Chełmnie jak ktos ma do oddania lub sprzedania Bojownika to ja chętnie go wezmę.plis ja niemam ani jednego bojka [a są piękne]...pisać na gg.18245413

 10. trzynastolatek:

  nie ma mowy bojownik nie może być w kubeczku . Polecam przynajmniej 45k l

 11. izaaaw:

  ja swojego stopniowo przyzwyczajałam do coraz większego pojemnika i w efekcie pływa z innymi rybami i nic złego się nie dzieje.

 12. Ada:

  ten na zdjeciu i tak ma dobrze bo jak ja kupilam mojego bojownika to mial o polowe wody mnie niz ten dlatego musial kupic akurat jego ;)

 13. Max:

  Witam. Kupiłem bojownika z kubka. Trzymam go w 180l z kilkoma neonkami i kosiarkami i dwoma zbrojnikami. Nie atakuje. Kupiłem mu jedną samicę mimo, że sprzedawca doradzał zakup 3-5 sztuk. Zaciekawiony nową rybką stroszył się i gonił ją. Po jednym dniu mu przeszło a ona znalazła odpowiednio dużo miejsca na ukrycie się. Po tygodniu wszystko jest jak dawniej a on jedynie od czasu do czasu tańczy przy samicy... pozdrawiam

 14. domi:

  mam bojownika [malinkę] daję jej jeść suchy pokarm ,a czasami robaczki doradcie co jeszcze mogę jej dać pozdro

 15. MarcinW:

  Niektóre samce bojownika są agresywne i podkryzają innym rybą płetwy(zazwycaj z długimi płetwami) nienalezy tez trzymac dwóch samców w jednym akwarium bo będą walczyć na śmierć i życie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter