Molinezje – hodowla, warunki chowu i formy barwne

1. Określenie celu hodowli

Moja historia z molinezją rozpoczęła się w grudniu 2006 roku, zakupiłem wówczas 3 molinezje w kolorach: czarnym, złoto-czarnym oraz srebrnej na czarno nakrapianej. Po kilku miesiącach skoncentrowałem się na selekcji do uzyskania jak najbardziej czystej formy złotej. Po około 18 miesiącach pojawiły się duże, masywnie zbudowane samce prawie bez plam czarnym z intensywną barwą oraz czarnymi obwódkami oczu. Samice pojawiły się jednolite dopiero po 2.5 roku

2. Warunki chowu:

a. Zagęszczenie – 5-7 max osobników dorosłych w zbiorniku 240 litrowym, oraz bez odławiania narybek z okresu od 4 do 6 tygodni.

b. Eliminacja ryb – raz na 8 tygodni odławiałem dorosłe stado do innego zbiornika, jednocześnie wiązać tą czynność z bardzo mocną selekcją ryb młodych i pozostawieniu w początkowej fazie hodowli selekcyjnej bardzo niewiele ryb następnie po 2 latach coraz więcej czysto ubarwionych ryb.

c. Karmienie – ryby maja bardzo ograniczoną dietę: mrożony szpinak, serce wolowe oraz płatki (pokarm, który ma tylko za zadanie przyzwyczaić ryby do pokarmu sztucznego w awaryjnej sytuacji), przekarmianie ryb przynajmniej o 30% tego, co są w stanie zjeść, karmienie nie więcej niż dwa razy dziennie z naciskiem na rano. Co kilka tygodni drastyczne przerwy w karmieniu, wręcz głodówka

d. Warunki środowiskowe –mała ilość roślin, bardzo duża ilość ślimaków, temp 29-33 stopnie

e. Warunki filtracyjne - dwa filtry z mocnym strumieniem wody, duże gąbki, bardzo rzadkie podmiany wody raz na 3-5 tygodni, jedynie w zależności od sytuacji czyszczenie filtrów, co 2-4 tygodnie

f. Stres, jako główny czynnik determinujący hodowlę – jak najrzadszy odłów narybku i ingerencja, co nie powoduje zahamowania wzrostu, stosunek płci 1 samiec i 3 samice lub 3 samce i 5-7 samic, ale tu maja również znaczenie proporcje wielkości samców w stosunku do samic i wieku ryb. Uważam, molinezje za bardzo agresywne ryby i bardzo inteligentne, a to determinuje je, jako ryby narażone na stres długotrwały i jego skutki w bardzo długim okresie. Warunki bytowania ryb decydują o proporcji w budowie ryb, witalności, tempa wzrostu.

Przykład bardzo często moje wyrośnięte szczupaki widoczne na stronie www.water-art.pl przebywały w akwarium z molinezjami około 3 cm, następstwem tego było ze szczupaki głodowały, a molinezje łączyły się w stado, podpływały do największej dominującej samicy i uderzały ja w przód pyska. Szczupaki, jeśli miały do wyboru inne gatunki ryb to tylko w szczególnych przypadkach zjadały molinezje, zazwyczaj na nie polowały.

Molinezje złote - żółte

3. Formy barwne – powstają w wyniku mutacji poprzez krzyżowanie tych samych ryb w obrębie chowu wsobnego, również łączenie różnych form barwnych

a. Przykład czarna molinezja z żółta płetwa grzbietowa i ogonowa
b. Jasno srebrna z drobnymi czarnymi kropkami
c. Jasno żółta wręcz przezroczysta po wyodrębnieniu z formy barwnej złotej

4. Odporność ryb – formy hodowlane rasy – chow wstępny, a dzika forma

a. Celem wzmocnienia ryb oraz stworzeniu nowych form barwnych krzyżuje się osobniki dzikie z rybami z mocno wyselekcjowanego chowu wsobnego. Daje to możliwość wzmożenia ryb oraz uzyskania bardzo dużego zakresu ciekawych form barwnych, którego następstwem jest utrwalenie cech.

Powyższy opis hodowli molinezji jest bardzo ogólny, z zachowaniem ważnych podstawowych elementów.

Zdjęcia - THE EUROPEAN CHAMPIONSHIPS OF BREEDERS OF THE GUPPY 2009 - COUPLES THE SECOND INTERNATIONAL IRENA SZERSZEN CONTEST OF VIVIPARAOUS FISH SZCZECIN 2009 - zająłem trzecie miejsce w standardzie molinezji ostropyskiej.

Marek Bobko
Inż. Ichtiolog
www.water-art.pl

42 komentarzy

 1. aga:

  Moja molinezja ma jedno oko normalne a drugie całe czarne i nie wiem czy to tak powinno być..!

 2. na przeciw przemocy ! :

  warto dodać że molinezje są bardzo nie odporne na zmianę klimatu wystarczy kulka stopni różnicy a molinezja zdycha

 3. neon123:

  Moja molinezja zmieniła się w zabójce rybek razem z kiryskiem zabijały ryby nie wiem dlaczego

 4. do b:

  Słyszałeś kiedyś o zasadzie - Co najmniej 1 litr wody na 1 cm ryby??? Trzymasz 100 ryb w 80l..... Rybki męczą się w tak bardzo zapchanym zbiorniku!!!

 5. I like Fish:

  rafal/ czy masz w tej kuli grzałkę? Raz popełniłem taki bład że dałem słoik z 2 rybkami i rano były nieżywe

 6. Karolina:

  Jestem nowa. Chciałam zapytać czy da radę trzymać w jednym akwarium molinezję czarną z sumikami szklistymi ?

 7. MrSuracz:

  Chciałbym sobie kupić molinezje, neonki i gupiki do 100 litrowego akwarium. Jle powinienem umieścić tam ryb?? Z wymienionych??

 8. rafał:

  czy trzeba kupić kotnik dla małych bo na samym początku miałem ich 7 i choduje je w kuli już ze 3-4miesiące zostały 2 i nie wiem co robić czy kupić kotnik czy same tam urosną dajcie mi rade

 9. Paulinka-Akwarystka:

  ja mialam 3 molinezje 2 srebrne i 1 czarna czarna byla najdluzej i niedawno zdechla a te srebrna mam od tygodnia to parka bo sprzedawca mi parke odlowil teraz zyja i chyba sie lubia bo ciagle kolo siebie lataja wydaje mi sie ze dziewczynka jest w ciazy ma taki wielki brzuch i jest agresywna jak jakies inne ryby podplywaja np. zalobianki ktos moze mi powiedziec czy jest w ciazy czy tylko tak mi sie zdaje bardzo prosze.

 10. b:

  Posiadam około 100 molinezji w 80 litrowym akwarium . Są czarno-srebrne , czarno-żółte , srebrne .. Są małe i duże , chowają się kilka lat i często są nowe małe . (Niestety te najstarsze umierają czasem) Nigdy nie wrzucam do kotnika , a zazwyczaj dużo przeżywa .. Temp 25-26 stopni , dwa filtry z napowietrzaniem , żyją z platkami i mieczykami .. tzn w tym momencie jest 4-5 sztuk \\\'pomarańczowych\\\'. Wujek ma różne odmiany mieczyków i wiele innych ryb , więcej sztuk niż ja jednak w 240 litrowym akwarium . Niedawno rozmawialiśmy sobie o rybkach i nie uważa on by miały za mało miejsca .. Zna i hoduje rybki kilkanaście lat . Jednak mam zamiar oddać kumplom po kilka rybek żeby miały więcej miejsca i zmienić zbiornik na 120 litrowy (większy nie wejdzie u mnie ; /) Zauważyłem że umiera mi 2-3 rybki miesięcznie , taka średnia mniej więcej od dłuższego czasu i są małe średnio co dwa-trzy tygodnie .

 11. kamillo:

  Witam mam samice czarnej molinezji i wczoraj wypuszczala jakis bialy plyn co to znaczy i w okolicy odbytu pojawily sie biale plamki co to oznacza

 12. Olc*a:

  Jak moje molinezje kupiłam to nie przeżyły 3 dni jedna zdechła po 1 dniu a 2 zara potem no i wszystkie ryby mi potem tak zdychały tylko glonojady zostały!?

 13. Katherinaaaaaa:

  Cześć.Czy warto kupić molinezje ,a jak tak to ile sztuk. I mam pytanie jestem nowicjuszką i czy filtr można na noc wyłączyć . Dziękuję z góry za odpowiedz ;p

 14. Diku:

  A w moim akwarium sie molinezje nie trzymają co kupie to miesiąc dwa i zdychają a inne ryby żyją po kilka lat,co moze być tego powodem ?

 15. aquarium:

  ja mam 1 molinezję czarną o długości: ok.5cm.i moge śmiało powiedzieć że może przebywać ze skalarem i z bojownikiem syjamskim.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter