Bojownik - agresja, a kubki?

Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb... Krystian D.

Redakcja serdecznie dziękuje za cenne obserwacje. Jest to kolejny powód, aby nie przetrzymywać ryb w tak małych zbiornikach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

135 komentarzy

 1. Pauline:

  Witam! Kupiłam mojemu bojownikowi samiczkę, czy szybko będa mieć tarło?? Czekam na odp. Mój nr GG to 1930810 :)

 2. gigi:

  kupiłem takiego bojiwnika gdyż tak mi sie go zrobiło szkoda:( wpusciłem go do akwa wielogatunkowego : moje spostrzezenia : bardzo spokojna rybka: bardzo ruchliwa: nie obgryzuje,nie ściga, nie wchodzi w drogę innym rybom: na początki dokuczały mu żałobniczki ale po ok. 2 dniach dały mu spokój:

 3. CzuCzoS:

  1. bojowniki dorastają w małych pojemniczkach (przeważnie to jest 1/2 budelki litrowej z niewielką ilością wody) 2.każdy był w kubeczku, nawet te co pływają w sklepach w innych zbiornikach i każdy zatem przeżywa ten tzw szok większego zbiornika. 3. ryby z długimi i ładnymi płetwami zawsze (ale nie jest to regułą) mogą być narażone na agresję ze strony bojownika, np gupik, welon itp. 4. jeżeli ktoś chce mieć samice do swojego bojownika niech kupi odrazu 3, i samce i samice przejawiają agresje wzgledem siebie, wiec konieczne jest zageszczenie zbiornika (najlepiej geste roślinki) 5. oczywiście nie łączyć bojowników z rybami które obgryzą im płetwy, typu minior, brzanka itp..

 4. Kalina_:

  Nie,jest różnica. Ja u mojej cioci sama takie coś zaobserwowałamm. Miała nejpierw bojownika z akwarium,który żył ze skalarami(!),neonami czerwonymi itp.Nic sobie nie robiły!A jak tamten się odmeldował,kupiła z kubeczka i nowy wymordował połowę rybek!Apeluję,nie kupujcie ryb w kubeczkach,bo tym samym napędzacie spiralę!Jest większy popoyt na bojowniki w kubeczkach,które wzudzają odruch współczucia,że nikt nie patrzy na te akwariowe!

 5. Ja.:

  Jak dla mnie bzdety , hoduje bojowniki z kubeczkow i z akwarii i żadnych rożnic w zachowaniu nie widze . To czy betta będzie ganiał inne ryby zależy tylko i wyłacznie od ich charakteru. Fakt trzymanie tych ryb w kubeczkach czy kulach to jakaś wielka pomyłka ale jak dla mnie nie ma to aż tak wielkiego wpływu na zachowanie większy już ma nieodpowiedzialne ich rozmnażanie - czyli rozmnażanie ryb bardzo agresywnych albo bardzo strachliwych - potem takie geny idą w świat.

 6. Louis:

  Kiedyś miałem bojownika kupionego w kubeczku i widać było, że stresują go inne ryby, chował się w kątach, wśród roślin i nie żył długo. Obecnie mam następnego, ale ten bez problemu przystosował się do towarzystwa innych rybek(neonów, mieczyków, tetr itd). Z moich obserwacji wynika, że to raczej inni towarzysze dokuczają niż on im. Obecny to odmiana o krótszych płetwach i raczej takie polecam do zbiorników wielogatunkowych(łatwiej mogą się bronić lub uciec przed agresorami); jeśli chcemy dla mnich towarzystwa-polecam spokojne gatunki i koniecznie przynajmniej dwie samiczki! Akwarium ze sporą ilością roślin i tych pływających.

 7. paulina:

  ja mam bojownika jednego w jednym akwarium i żyje mi już 3 miesiące.Gdy w sklepie zoologicznym zapytałam się pani w sklepie czy mogę do samca dokupić samiczkę to ona powiedziała że muszę mieć minimum 3 samiczki,bo on od razu ją rozszarpie.Polecam bojowniki syjamskie,naprawdę super!

 8. Róża Pustynna:

  25l, czyli standardowe 40x25x25 cm.

 9. Paulu$:

  Mam pytanie, jak duże potrzebuje akwarium na jednego bojownika??

 10. Vocaloida:

  am bojownika w domu nazywa sie Charly i jest agresywny.gdy poszlam z mamą do sklepu zoologicznego zobaczylam i sie zasmucilam wszystie byly w kubeczkach ale teraz charly jest w duzym akwarium ale dalej atakuje moze juz tak ma bo ma taki charakter wredny xd

 11. bunny:

  nosiłam się z zamiarem kupna bojownika, ale po tym artykule chyba jednak zrezygnuję. nie chce siac terroru w moim aqua

 12. rybka;];]:

  chcę sobie kupić bojowniki do 60l akwarium 1 samca i 2 samice czy wystarczy takie akwarium???????

 13. majaluki:

  no mój też był z takiego kubeczka i strasznie świrował zgodnie z tym opisem, teraz bidok stoczył walkę z samicą o dziwo, musiałem ją oddać, generalnie taki trochę para normalny jest, nazwałem go Stefan, oby żył jeszcze długo

 14. buka:

  co by było gdybym do mojej pirani dołączyła bojownika?? pirania jest duża, ale nie agresywna

 15. Susie:

  Widziałam w sklepie akwarium z samcami bojowników, ich obszarpane płetwy, tragedia!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter