W naturze żyją one na rafach koralowych Indopacyfiku. Ryby hodowane w Polsce pochodzą z rejonów Singapuru, Filipin i Indonezji. Swoją wielką popularność zawdzięczają bajce ,,gdzie jest nemo?” .Błazenki należą do podrodziny Amphiprioninae, w której wyróżniamy dwa rodzaje: Premnas i Amphiprion. Rodzaj Amphiprion grupuje 27 gatunków, natomiast Premnas tylko jeden. W warunkach naturalnych żyją około 5-10 lat, a w akwariach żyją nawet do 18 lat. Nie wymagają bardzo dużego akwarium, ponieważ cały czas przebywają w bliskiej odległości od swojego ukwiału. W wodach oceanu nie spotyka się ich poza ukwiałem. Pomiędzy błazenkiem, a ukwiałem występuje symbioza. W sytuacji zagrożenia szukają w nich schronienia, ponieważ ukwiały są zaopatrzone w komórki parzydełkowa te, które w skuteczny sposób odstraszają potencjalnego agresora. W oceanie występuje 10 gatunków ukwiałów symbiotycznych. Niektóre gatunki błazeneków stowarzyszają się z jednym ukwiałem, natomiast inne nawet z kilkoma gatunkami. Ukwiały symbiotyczne w warunkach naturalnych są wspaniale ubarwione, natomiast w domowym zbiorniku tracą barwy. Dzieje się tak dlatego, iż w akwarium straciły swoje glony symbiotyczne. Z tej przyczyny wymagane jest ich regularne karmienie. W przypadku gdy w akwarium nie ma ukwiałów amfiriony zasiedlają niektóre koralowce. Najczęściej jest to koralowiec skórzasty o dosyć długich czułkach. Amphirion ocellaris zamiast ukwiału może przyjąć np.: koralowce pęcherzykowate, krążkowe oraz koralowce z rodzajów Goniopora i Xenia.
Błazenki spożywają praktycznie każdy martwy lub żywy pokarm, nawet płatkowany. Źle znoszą przekarmienie, dlatego nie powinny być zbyt obficie karmione. Wszystkie błazenki rodzą się jako samce i dopiero w danych warunkach następuje u niektórych osobników zmiana płci. Dymorfizm płciowy, przejawiający się różnym ubarwieniem nie jest u wielu gatunków wyraźnie widoczny. Przykładowo samica Amphiprion frenatus osiąga długość 10-14 cm, natomiast samiec osiąga od 4 do 7 cm. Ponadto samce są bardziej smukłe od samic. Samce są czerwone, natomiast samice posiadają boki ciemnobrązowe, prawie czarne. Osobniki pochodzące z różnych obszarów mogą mieć nieco odmienne różnice płciowe. Odmienne odcienie barw zauważono u ryb zasiedlających różne gatunki ukwiałów. Rozróżnienie płci po ubarwieniu możliwe jest m.in. u Amphiprion perideraion, A. akallopisos oraz A. ocellaris.
Możliwe i realne jest rozmnożenie błazenków. Najważniejsze jest posiadanie dobranej pary. Wystarczy nabyć dwie ryby jeszcze dosyć młode z których jedna jest wyraźnie większa od drugiej. Mniejsza będzie samcem, a większa wyrośnie najprawdopodobniej na samicę. Jeśli wprowadzimy do zbiornika większą ilość ryb to proces doboru pary będzie bardziej naturalny. W jednym ukwiale może żyć wiele osobników, jednakże włada nim aktywna seksualnie para. Najważniejsza jest samica, a samiec pełni jest drugi pod tym względem. Pozostałe ryby są im całkowicie podporządkowane. Są to osobniki płci męskiej, które nie są zdolne do zapładniania. Są one tolerowane w zbiorniku nawet w trakcie tarła. Ryby te pilnują ukwiała w czasie gdy para odbywa tarło i opiekuje się złożoną ikrą. W przypadku gdyby samica zgineła, jej partner przekształca się w samicę. Po pewnym czasie taka samica jest w stanie produkować ikrę. Rolę samca zaczyna pełnić najwyższy rangą niefunkcjonujący dotychczas płciowo samiec. Dzięki temu wytwarza się nowa para bez potrzeby ryzykownego poszukiwania partnera poza ukwiałem. Błazenki tworzą trwałe pary często do końca życia. Przed tarłem para oczyszcza skałę u podnóża ukwiału, gdzie ikra zostaje przyczepiona do podłoża. Tarło trwa od 0,5 do 2 godzin, najczęściej rano. Kolejne 7 dni ikra jest pilnowana przez samca. Ponadto ikra jest przez niego wachlowana oraz są usuwane nieczystości i obumarłe jaja. Larwy wylęgają się po około 8-10 dniach i są wielkości 3-4 mm. Następnie jako plankton są niesione z prądem wody w inne tereny rafy koralowej. W godzinach wieczornych następuje wylęg larw. Po następnych 2 tygodniach młode zaczynają poszukiwać odpowiedniego ukwiału do zamieszkania. W akwariach wielogatunkowych młode larwy mogą zostać zjedzone przez inne gatunki. Dosyć duży kłopot sprawia wykarmienie narybku. Za pokarm może posłużyć morski plankton z rodzaju Brachionus. Z kolei plankton ten karmimy mikroglonami. Błazenki są rybami bardzo wdzięcznymi w hodowli. Warto je mieć w swoim akwarium morskim.
Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Krzysztofa Kondrasiewicza ze Słupska.
Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.
Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.
36 komentarzy
Zuzi2005:
18.04.2015 19:52W jakiej wodzie żyją:)?
lysy:
07.03.2015 13:50Co się dzieje gdy mniejszy dorosły samiec ginie, czy większa samica już zawsze jest samica będąc sama?
jakub:
12.04.2014 21:03spoko ale w jakiej wodach mieszkają
Radek Łódź:
13.09.2013 23:52Poszukuję informacji od hodowcy tych rybek. Kontakt 510 625 625
JOLEK:
05.08.2013 22:30DO POSTU ----a jak się zasala tą wodę ?? proszę o szybkie info. z góry thx. ;) WSYP KILO SOLI Z BIEDRONKI I BEDZIE GIT :)
Kari:
27.11.2012 09:04Jak zasalać wode? Co znaczy spreparowanej?
geremek7:
23.04.2012 10:38Nie mogą.. Ale To Nie Problem :) Mini Rafka? Nic Prostszego :D
Wika P.O_o:
13.04.2012 08:43Zastanawiam się czy nie kupić sobie dwóch błazenków kocham te rybki ale niewiem czy mogą żyć w słodkiej wodzie .
jjj.kkk:
03.09.2011 16:55kubo te rybki są dla początkujących akwarystów morskich
kombi11:
17.01.2011 17:05Rybka jest świetna!
Kuba:
16.10.2010 20:38Te rybki są przepiękne i świecą lecz są bardzo wymagające i drogie polecam je TYLKO zaawansowanym miłośnikom MORSKIEGO akwarium. Pozdrawiam wszystkich zawodowców w tej dziedzinie :)).
Kasia:
31.08.2010 13:12a jak się zasala tą wodę ?? proszę o szybkie info. z góry thx. ;)
Sebek24:
30.07.2010 19:24Na allegro widziałem po 30zł szt.Piękne rybki:)
LopezoPL:
16.05.2010 11:11mam pytanko w jakiej cenie są blazenki proszę o odp z gory dziex
tomek:
19.04.2010 20:43tomek witam bardzo ciekawy opis o blazenkach duzo sie dowiedialem o nich.mam dwie parki skladaja ikre co miesiac lecz co sie wykluja to porzeraja je inni mieszkancy akw.