Kosiarka (Grubowarg Syjamski)

Opis

Kosiarka (Grubowarg Syjamski) - Crossocheilus siamensis. Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae).

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja (Syjam i Półwysep Malajski). W naturze występuje coraz rzadziej.

Długość

Ok. 13 cm.

Odżywianie

Kosiarka z chęcią spożywa pokarmy takie jak: pokarm płatkowany, tabletki, pokarm żywy, sałata oraz glony.

Temperatura

23-28 C.

Warunki hodowlane

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną. Woda powinna być czysta, dobrze filtrowana, miękka do twardej (5-18 n) o pH 6,5-7,0. Dobrze nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych z roślinami szerokolistnymi, korzeniami, miękkim podłożem oraz korzeniami. Akwarium powinno być duże, przykryte (potrafi wyskoczyć ze zbiornika) oraz dobrze zarośnięte roślinami.

Rozmnażanie

Bardzo trudne w niewoli. Większość hodowanych osobników pochodzi z importu z krajów, gdzie kosiarki żyją w warunkach naturalnych oraz są rozmnażane przy użyciu hormonów.

114 komentarzy

 1. DOŚWIADCZONY AKWARYSTA:

  Czy można trzymać kosiarki z 5 neonami, z 3 danio, z 4 sumiki szkliste, z 5 krewetkami, z 4 razborami, z 10 gupikami, z 2 żabami, z 1 glonojadem, z 1 szydlikiem iglastym, z 2 ślimakami, z 1 duchem amazońskim, 1 węgorkiem, z 2 molinezjami? (moje akwa ma 75 litrów)

 2. Filip:

  Stwierdzam, iż w necie nie ma zdjęć takich kosiarek jak moje. Płetwy im się barwią na zieleń i czerwień. Z początku obawiałem się, że to choroba, ale pływają żywo, jedzą jak zwykle... czyli po prostu są piękne :) Bardzo polecam te rybki, byle by w stadku. Ja mam cztery osobniki, ale jak tata miał dwa, to je coś dosłownie zjadło, bo po kilku dniach przestały się pokazywać i już ich potem nigdy nie widzieliśmy :/

 3. Dominisia:

  Moja kosiarka jakoś nie chce pływać i ciągle jest w domku wie ktoś co jej jest. Proszę pomóżcie mi!

 4. nnnn:

  Czy kosiarki mogą być z otoskami?

 5. dasds:

  Bez sensu... Ok można do 25l wpuścić również pielęgnice pawiooką, ale co z tego jak się będzie czuć fatalnie... Miałem kosiarki w 350l akwa i mogły sobie poszaleć, a trzymanie kosiarek w akwarium mniejszym niż 200l jest bez sensu.

 6. Realistka:

  Ale brednie piszecie mam akwarium 160litrów a w nim 2kosiarki,nie wykazują złej energii wobec innych ryb,częściej chowają sie i bardzo dobrze oczyszczaja akwarium z wszelkich glonow. dla zainteresowanych kupnem gorąco polecam jednak,że całą obsadę należy trzymać razem od najmłodszych lat. :)Pozdrawiam i życzę powodzen w hodowli.

 7. Megakill:

  Kurde ryby mam od kiedy pamiętam akwa 60l Sumatry były i kosiarki . Kosiarki lubię się "poganiać" ale żadna z moich dawnych ryb z tego co pamiętam NIE UCIERPIAŁA. Jedyna ryba która może być "agresywna" ale tylko i wyłącznie samotna to Brzanka rekinia. Miałem dwie ale niestety jedna zchorowałe na martwice płetw ,a potem dobił ją brak pobierania pokarmu....

 8. wiktorio789:

  Ja mam 2 kosiarki w 54l i wcale sie atakuja innych rybek.

 9. koliber221:

  witam dzięki za info czyli kosiarki są agresywne i atakują rybe tego nie wiedziałem MAM 3 KOSIARKI a reszte to molinezje pawie oczka kiryski

 10. Rula:

  Moje kosiarki wykończyły danio pręgowane - dokładnie je obskubały Teraz zaczęły atakować nowo wpuszczone głupiki. Wykazują instynkt terytorialny i każdą nową rybkę przeganiają. Natomiast do starych neonów są obojętne.

 11. Danio1507:

  Do anonim: 60 litrów to dla nich niestety za mało. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 12. anonim:

  Ile można mieć w 60l akwarium kosiarek? proszę o odpowiedź

 13. koksoik:

  Do www.itam - nie opowiadaj głupstw z doświadczenia wiem że kosiary są raczej spokojnymi rybami mam 121L akwa i 230L w oby dwóch mam kosiary i nie atakują innych ryb !

 14. Danio1507:

  DO adrian: jeśli kupisz co najmniej jeszcze dwie to myślę, że się uspokoją. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 15. www.itam:

  Kosiarka zjada niestety nie tylko glony ale i młody narybek ,potrafi zabić w trakcie tarła gupiczkę

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter