Kosiarka (Grubowarg Syjamski)

Opis

Kosiarka (Grubowarg Syjamski) - Crossocheilus siamensis. Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae).

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja (Syjam i Półwysep Malajski). W naturze występuje coraz rzadziej.

Długość

Ok. 13 cm.

Odżywianie

Kosiarka z chęcią spożywa pokarmy takie jak: pokarm płatkowany, tabletki, pokarm żywy, sałata oraz glony.

Temperatura

23-28 C.

Warunki hodowlane

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną. Woda powinna być czysta, dobrze filtrowana, miękka do twardej (5-18 n) o pH 6,5-7,0. Dobrze nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych z roślinami szerokolistnymi, korzeniami, miękkim podłożem oraz korzeniami. Akwarium powinno być duże, przykryte (potrafi wyskoczyć ze zbiornika) oraz dobrze zarośnięte roślinami.

Rozmnażanie

Bardzo trudne w niewoli. Większość hodowanych osobników pochodzi z importu z krajów, gdzie kosiarki żyją w warunkach naturalnych oraz są rozmnażane przy użyciu hormonów.

114 komentarzy

 1. Ewa:

  czy kosiarka jest dostępna w sklepach zoologicznych ??

 2. wrzeszyk:

  w 240 litrach mam 2 sztuki dorosłe i jest ok, wpuściłem krewetki Red Chery. Czy krewetki przeżyją z kosiarkami?

 3. Marcin:

  Mam problem z kosiarkami są takie jakieś wyblakłe wiecie co to moze być?? P.S Daje pokarm na wybarwienie.

 4. XX:

  Ludzie nie męczcie ryb... kosiarka do akwarium minimum 80l

 5. asdf:

  Czy kosiarki są płochliwe? Po jakim czsie osiagają te 13 cm? Mam od kilku dni 3 sztuki po około 4 cm. Kryją się wśród roślin i boją się nawet neonków. Czy jak urosną to będą odważniejsze?

 6. Hubi:

  Eclipse:Albo zbrojniki albo kosiarki.

 7. Lafer:

  mam 2 8cm i 6cm akwa 112l a labeo zielone nieraz je gania po całym akwarium

 8. eclipse:

  Planujemy założyć akwarium.. Doradźcie proszę czy te rybki mogą być razem w jednym zbiorniku i jak duże powinno być: 2 Zbrojniki, 4 skalarki, 4 kiryski, gurami dwuplamiste parka, pielęgica mekka parka i może bojownik, zastanawiamy się też co lepiej wybrać kosiarke, czy mandi mały(pectus)..

 9. czesio:

  Do mela: Najlepszy zestaw: Gurami dwuplame (parka),gupik (2 samce i 3 samice), platynka (parka), molinezja złota i Black Molly (po parce), mieczyk Hellera (parka) 3 glonojady i 5 kirysów spiżowych. Polecam

 10. CZESIO:

  Zmieniam zdanie. Ja mam 3 kosiarki i nie gryzą się, a mało tego, ładnie się prezentują.

 11. Zuziczek98:

  Ja tez mam 2 kosiarki w akwa 92l i bardzo dobrze im ze sobą. Pływają i bawią się razem :)

 12. Namor:

  Opinia że kosiarki to rybki stadne jest nie w pełni prawdziwa. Tylko w dużym akwarium (około 200l)zachowują cechy ryb stadnych, natomiast w małym akwarium (około 50l) będą się wzajemnie przeganiać, gdy będzie ich kilka. Z tego powodu więc lepiej w małym akwarium trzymać kilka otosków, które w podobny sposób będą zwalczały glony.

 13. remialfa:

  Czy one zjedza krewetki.bo mam krewetkarium ale teraz jest tam plaag glonow i dalem 1 kosiarke i 1 otoske i boje sie ze kosiarka zje mi moje red czerry

 14. zuza:

  są lepsze od glonojadów:> polecam

 15. Eniia:

  do pompka96 i bojownik. Nie można tych rybek trzymać pojedynczo to są rybki stadne. Jeżeli ktoś ma za małe akwa nie powinien ich hodować!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter