Kosiarka (Grubowarg Syjamski)

Opis

Kosiarka (Grubowarg Syjamski) - Crossocheilus siamensis. Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae).

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja (Syjam i Półwysep Malajski). W naturze występuje coraz rzadziej.

Długość

Ok. 13 cm.

Odżywianie

Kosiarka z chęcią spożywa pokarmy takie jak: pokarm płatkowany, tabletki, pokarm żywy, sałata oraz glony.

Temperatura

23-28 C.

Warunki hodowlane

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną. Woda powinna być czysta, dobrze filtrowana, miękka do twardej (5-18 n) o pH 6,5-7,0. Dobrze nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych z roślinami szerokolistnymi, korzeniami, miękkim podłożem oraz korzeniami. Akwarium powinno być duże, przykryte (potrafi wyskoczyć ze zbiornika) oraz dobrze zarośnięte roślinami.

Rozmnażanie

Bardzo trudne w niewoli. Większość hodowanych osobników pochodzi z importu z krajów, gdzie kosiarki żyją w warunkach naturalnych oraz są rozmnażane przy użyciu hormonów.

114 komentarzy

 1. Adrian:

  Witam, mam jedną kosiarkę do tego 3 gupiki i 8 neonów, ogólnie jest spokój ale chwilę po karmieniu kosiarka goni każdą rybę jaka mu się nawinie nawet zauważyłem podgryziony ogon u gupika, to raczej jego sprawka, i teraz nie wiem czy pozbyć się kosiary czy dokupić drugą bo to w końcu sdadna ryba ale czy sie uspokoi?

 2. Kamykowaty:

  Cześ, mam pytanie czy kosiarki poradzą sobie z zieleńcami czy raczej trzeba "cięższy arsenał" ?

 3. adas:

  Czy kosiarka nie zjada mniejszych ryb bo potrzebuje rybę do oczyszczania akwarium z glonów w którym trzymam młode gupiki a wkrótce gupik endlera dodam że w akwarium mam 2 malutkie rośliny .

 4. Michał D.:

  Do pytanie: mi się wydaje, że tak. U mnie są dostępne i małe i duże.

 5. Wojtek:

  Mam 25l akwarium z bojownikiem, 1 ampularią, niewielką obsadą roślinną ("startujące" 4 pędy moczarki) filtrem i grzałką (27.5st wg wskazań termometru). Wpuściłem 2 kosiarki ("oryginalne", sprawdziłem) i wygląda na to, że jest OK. Chętnie skubią korzeń, roślinki, kamyki, szyby i wyjadają resztki jedzenia z zakamarków. Są bardzo żywe, energiczne. Generalnie pływają razem, ale często się rozdzielają i "walczą" o terytoria. Planuję dokarmiać je Spiruliną Forte (36%) i "Kiryskiem" od Tropicala. Bojownik, odkąd zorientował się, że są dla niego za szybie, zaczął je kompletnie ignorować.

 6. akwarysta:

  Mam pytanie hoduje razbory klinowe,neonki innesa,molinezje zaglopletwe i ostrouste,gupiki czy moge miec kosiarke?

 7. Sikora:

  Ja mam 2 kosiarki;D Jedna ma 10cm a druga 5cm.Mam także 30gupików,2otoski,3piskorki,2miedziki,2bysrtzyki,2ślimaki,5mieczyków.I jest Spoko!!!

 8. pytanie:

  mam pytanie, czy te rybki są często dostępne w sklepach akwarystycznych?

 9. edith:

  znacie moze inny gatunek, ktory rownie dobrze radzi sobie z glonami ale dorasta max do 7-8 cm?

 10. Maro:

  A może Jaro zapomniał dopisać zera w litrażu swojego akwa,wtedy byłoby wystarczające

 11. Pafcio:

  Odsprzedam/wymiene na gupiki kosiarki 5 szt pełen wymiar do 13cm. Są poprostu za duze do mojego zbiornika. Oferty tylko z 3-miasta

 12. pawel:

  witam. mam zbiornik 112l a w nim 4 kirysy pstre, 6 gupików, 3 mieczyki czarne, 2 zbrojniki albinosy. i oto moje pytanie: czy moge dodac jeszcze dwie kosiarki?

 13. HOSS:

  MAM 3 KOSIARKI W 550L I NIE ROSNA .MAM JE OKOŁO 6 MIESIECY I MAJA 3 CM

 14. Dorota:

  moge miec 2-3 kosiarki? bo to sa rybki stadne i nie wiem czy beda sie dobrze czuły w tak malej ilosci

 15. Michał...:

  Mam 54l (wiem,że jest owiele zamałe na te ryby ale we wrześniu kupuje 240l o wymiarach 100/40/60 cm)a wnim:duszka,gibbicesa,2 akary pomarańczopłetwe,zbrojnika niebieskiego i 3 bocje wspaniałe i chce dokupić 5 kosiarek (żeby zjadały glony,akwarium wygląda strasznie!).Gdzie je moge kupić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter