Kosiarka (Grubowarg Syjamski)

Opis

Kosiarka (Grubowarg Syjamski) - Crossocheilus siamensis. Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae).

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja (Syjam i Półwysep Malajski). W naturze występuje coraz rzadziej.

Długość

Ok. 13 cm.

Odżywianie

Kosiarka z chęcią spożywa pokarmy takie jak: pokarm płatkowany, tabletki, pokarm żywy, sałata oraz glony.

Temperatura

23-28 C.

Warunki hodowlane

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną. Woda powinna być czysta, dobrze filtrowana, miękka do twardej (5-18 n) o pH 6,5-7,0. Dobrze nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych z roślinami szerokolistnymi, korzeniami, miękkim podłożem oraz korzeniami. Akwarium powinno być duże, przykryte (potrafi wyskoczyć ze zbiornika) oraz dobrze zarośnięte roślinami.

Rozmnażanie

Bardzo trudne w niewoli. Większość hodowanych osobników pochodzi z importu z krajów, gdzie kosiarki żyją w warunkach naturalnych oraz są rozmnażane przy użyciu hormonów.

114 komentarzy

 1. ANOWI:

  MAM 65 LITROWE AKWARIUM OD WCZORAJ - CO KUPIĆ BY BYŁO KOLOROWE A CO CHCIAŁAM KUPIĆ TO TA NIE MOŻE Z TĄ - POMOCY BO ZWARIUJĘ

 2. ahaed :

  a ja mam 40 kosiarek w 25l !!!! ludzie, czytajcie o rybkach!!!!!!O ich wymaganiach itp !!!!

 3. xwsa:

  są stadne, minimum 6 ich trzeba trzymać i akwarium minimum 63l

 4. hodowca:

  ile zyje kosiarka?

 5. ???????????????:

  Może ktoś napisać jakie jest minimalne akwarium dla kosiarki? ile litrów?

 6. rybokuba:

  Mam 2 kosiarki ale coś są leniwe...

 7. JPkerr:

  moja jest "wredna" dla nowych. Bocje przez tydzień nie mogły wpłynąć pod korzeń, bo kosiarka je wyganiała. Ale są kosiary bardzooo wytrzymałe. Wyskoczyła mi z wody na ok 10 minut i jeszcze miała siłe się szarpać!

 8. leon:

  ja mam25Litrow i moge kupić do niego te kosiarki

 9. dani:

  mam 2 w swoim 112 litrowym akwa i widać żęe całkie nieźle sobie radzą z glonami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter