Kosiarka (Grubowarg Syjamski)

Opis

Kosiarka (Grubowarg Syjamski) - Crossocheilus siamensis. Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae).

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja (Syjam i Półwysep Malajski). W naturze występuje coraz rzadziej.

Długość

Ok. 13 cm.

Odżywianie

Kosiarka z chęcią spożywa pokarmy takie jak: pokarm płatkowany, tabletki, pokarm żywy, sałata oraz glony.

Temperatura

23-28 C.

Warunki hodowlane

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną. Woda powinna być czysta, dobrze filtrowana, miękka do twardej (5-18 n) o pH 6,5-7,0. Dobrze nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych z roślinami szerokolistnymi, korzeniami, miękkim podłożem oraz korzeniami. Akwarium powinno być duże, przykryte (potrafi wyskoczyć ze zbiornika) oraz dobrze zarośnięte roślinami.

Rozmnażanie

Bardzo trudne w niewoli. Większość hodowanych osobników pochodzi z importu z krajów, gdzie kosiarki żyją w warunkach naturalnych oraz są rozmnażane przy użyciu hormonów.

114 komentarzy

 1. mtvi:

  witam wszystkich chcialem sie zapytac czy kosiarki poradza sobie z okrzemkami

 2. Marcin Poznański:

  Czy z sewerum, 8 ampulariami, 2 zbrojnikami niebieskimi, żaglowcem i gurami niebieskim wyrobią?

 3. wiktor średniozaawansowany:

  czy kosiarki się rozmnażają w akwarium 80l?

 4. Slawko:

  hathor, mam 5kosiarek i 5 bocji wspaniałych i zastanawiam się, które mogły mi wykończyć całkowicie kabombę i w połowie nurzaniec olbrzymi, który do tej pory rósł super a teraz liście ma poszatkowane.

 5. Klaudiadam:

  Hej, znam się na tych rybach, bo mam je długo. Znam ich zachowania itp. W razie kłopotów piszcie: jam30@amorki.pl

 6. kosiarki:

  bardzo ładne i zgodne rybki, na dodatek pięknie czyszczą kabombę z glonów. ;)

 7. hathor:

  do jack-london: kosiarki lubią bardzo sałatę to ich przysmak, trzeba ja sparzyć wrzątkiem najlepiej zaczepić lub przywiązać do krążków ceramicznych od filtra, tylko trzeba mieć pewność ze sałata nie jest pryskana chemicznymi świństwami albo samemu hodować w doniczce:)

 8. hathor:

  do piotr f: bocje lubią podjadać rośliny jeśli nie podaje im się pokarmów roślinnych, potrafią wygryźć niezłe dziury w liściach, kup spirulinę w granulkach polecam tropicala i dziury w roślinach znikną:)

 9. toyman:

  Apropo zdychania kosiarek po przyniesieniu ze sklepu do domu, to zaobserwowalem, ze prawdopodobnie jest to efekt szoku - naglej zmiany warunkow. Za pierwszym razem po powrocie ze sklepu włożyłem worek na 10 min do akwa i dolalem do worka wode tylko raz. Za drugim razem włożyłem worek na 20 min, po czym co 5 min dolewalem malymi partiami kilka razy wode z akwa. Na razie wyglada, ze rybki maja sie dobrze.

 10. guciu:

  ja mam 2 kosiarki duże i cztery malenkie, sa super fajnie sie ganiają po akwarium. Pasą sie jak swinie....

 11. wiktor średniozaawansowany:

  ja mam 2 kosiarki i narazie sie trzymają mają już u mnie chyba z 4 mies. ale jakoś w rośnięciu staneły w miejscu

 12. many ;):

  do poczatkujacego...do takich ryb lepsze bedzie akwarium te wieksze ;).. a co z lisciami to nie ;)... tylko glony.. zadna ryba mi jeszcze nie wyjadla dziury w roslinie ...

 13. piotr f:

  mam dwa lotosy tygrsie i cos mi liscie odgryza codzienie mam paletki glonojad bocie i kosiarke co moze mi podjadac

 14. początkujący , który lubi się uczyć:

  Czy to prawda , że kosiarka wyjada dziury w liściach roślinny ? proszę o odpowiedź (jestem początkujący i nie wiem czy kupić ją da akwarium mam 30l lub 112l do którego lepiej kupić )

 15. olek:

  Do rw: nie jestem zbyt doświadczonym akwarystą ale mam 2 kosiarki i 1 kirysa. Te rybki u mnie żyją w zgodzie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter