Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. Arek:

    Mam pytanie dot. Labeo. W akwarium 120l mam: 2 bocje, 2 kosiarki, 7 (małych) skalarów - będś chciał zostawić ze 4 szt, ponadto 2 kiryski, 4 molinezje, 1 brzankę rekinią. Ostatnio kupiłem 1 Labeo. Na początku było super, rybka ciekawska, wszędzie było jej pełno, ale od kilku dni jest osowiała, pływa tuż przy powierzchni wody lub przy tylnej szybie. Co jej może być?

  2. Marta:

    Ja mam 2 labeo już od dłuższego czasu razem z neonami,mieczami,gupikami,kirysami, molinezjami,danio, razborami, opaczkiem, agamyxisami, kilkoma zbrojnikami, gurami, kiryśnikiem, drewniakiem i rakami,dodam,że akwarystyką zajmuję się od przeszło 15 lat i powiem jedno..nikt nikomu nie wadzi,więc nie wiem w czym problem..wcześniej trzymałam je z innymi gatunkami i tez nic się nie działo..

  3. zielarz.:

    Mam Labeo i odwalil mi 6sztuk brzanek mszystych. Nie polecam trzymac razem.

  4. na przeciw przemocy ! :

    ja kiedyś miałem takie 2 :)

  5. mirmon:

    Moje labeo mam dwa trzymają się razem z bocjami wspaniałymi

  6. wahnet:

    czy jest mozliwosc ze samica moze zlozyc jaja z goraminem bo zachowuja sie dokladnie tak samo jak goraminy przed zlozeniem jaj czyli sie skrecaja razem a jak samica goramina sie zbliza to samiec ja przegania no i podczas zblizenia samiec sie robi granatowy dokladnie jak ze swoja samica.

  7. ola1712:

    nie dawno kupiłam 2 labeo , już w zoologicznym wyglądały na parkę a u mnie w akwa (54l) po prostu rozdzielić się nie mogą :) ale mimo tego nie wiem czy 1 z nich nie oddać do 60 litrowego akwarium w szkole.

  8. Arkadiush:

    W moim 60L jest labeo x1, gupik-samiec x7, samica x2, neon innesa x 8. Labeo czasem przepłynie z lekką nutką agresji w oczach, ale nic nikomu nie robi. Otrzymał ksywę "rekin" :)

  9. Marcin:

    do Kasia: Czytałaś opis powyżej?? Nie?!! To przytoczę - "Największym błędem popełnianym przez akwarystów jest umieszczanie tej pięknej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupełnie się do niego nie nadaje, ze względu na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo młode grubowargi toczą gwałtowne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem."

  10. Kasia:

    Witam, mam pytanko.W akwarium 126L miałam dwa grubowargi dwubarwne,2 zbrojniki,4 neonki inessa,mieczyki 3 samiczki i jednego samca.Gupika pawie oczko,2 przeźroczki oraz 3 molinezje,2 fantomy czarne,4 kiryski,3 bystrzyki czarne,2 raki.Najpierw znalazłam obgryzionego gupika,jakis tydzien poźniej samca mieczyka...No i niestety chyba moje labeo sie rozbestwiły.A w zasadzie jeden bo zdominował całkowice drugiego.Zastanawiam sie tylko czy,aby napewno to on bo w zasadzie nie widziałam nigdy,zeby zaczepiał te rybki wczesniej,raczej labeo ganiaja sie wzajemnie.Natomist gupik i mieczyk zaczepiał mi molinezje,ale watpie,zeby to one byly winne.Pozostaje kwestia raków co prawda są wszytsko żerne,ale nie agresywne.

  11. Emilia:

    ja mam dwa Labeo w zbiorniku ok 130l. kupiłam dwa wtym samym czasie i dziś jeden jest trzy razy większy od swojego ,,kolegi'' widać rywalizację w gatunku....przegania mi również Kakadu...ale to też zależy od dnia i jego humoru...ogólnie jego charakter jest dosc znośny a inne ryby potrafią z nim żyć w jednym zbiorniku :)

  12. Rybalt:

    Labeo jest ok w akwa powyzej 120 litrow. Generalnie jest to ryba ktora lubi rzadzic i ganiac inne ryby. Nie krzywdzi ich jednak a wprowadza troche ruchu w baniaku i temperuje agresywne rybki jak np brzanki...polecam ale jednego. Do dwuch to juz trzeba duzego akwarium (300l) z wieloma kryjowkami

  13. kangur:

    U mnie bez zmian: wiekszy bicolor terroryzuje mniejszego zielonego i trzyma inne ryby, w tym glownie sumatry, w szachu. Jest jak policjant: ledwo zacznie sie jakas rozruba i juz rozgania towarzystwo. Gdy czasem wkurzy najwieksza z moich bocji zaczynaja sie smieszne zapasy-przepychanki. Obie ryby pedza po calym akwa jak przyklejone do siebie. Fajne widowisko. Jednoczesnie jest to ryba, ktora najbardziej sie mnie boi :)

  14. weteran89:

    ja mam 240l i 100 labeo i jest zajebiscie

  15. majlo:

    Mam od paru miesięcy Labeo (między innymi z molinezjami) i jest jedną z najspokojniejszych rybek.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter