Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. Dżunia 25:

    Witam mam Górami niebieskie i szare jak na moje oko oby dwie rybki mają zaostrzone płetwy,trudno mi jest rozróżnić samca od samiczki a chciałabym mieć przyjemność widoku na młode,czasami zauważyłam że sie lekko gryzą albo w ten sposób "bawią"?W każdym razie szare bardzo lubi pływać w roślinach to niebieskie czuwa na środku akw.obserwując szarego.mam 54 l.Czemu rozpoznanie płci u Górami nie jest tak łatwe jak u Gupika?niech ktoś mi coś poradzi ciekawego.

  2. bartek:

    do goliano: gurami to spokojna ryba i nic nie zrobi gupikom jednak moze byc problem z wielkoscia zbiornika

  3. Mateusz NORWEGIA:

    Opis mego aqwa 250 litrów.Posiadam harem gurami dwuplamiste 1samiec, 2samice. Odłowiłem moje gurmi do aqwa tarliskowego 60l(filtr wewn, grzałka). Mój samiec miał problem ze zrobieniem gniazda gdyż rozwalało mu się i znikały bąbelki więc postanowi mu pomuc.Stary znajomy aqwarysta podpowiedział mi że należy ubić połowę białka jajka na bitą śmietanę wżucić do aqwa. Tak i zrobiłem po 3 godzinach miałem widowiskowe tarło gurami na zmianę 2 samic, coś pięknego. Zaraz po tarle odłowiłem samice zjadały ikrę. Samiec siedział tydzień. Mam setkowy narybek pięknie się rozwija. Nie ma terminu na tarło.Nie potrzeba żadnych roślin. Więcej rad na privat matek85@onet.eu. życzę powodzenia w hodowli.

  4. goliano:

    Ja mam 60l i czy mogę do gupików kupić parkę gurami??

  5. Marcin9601:

    Jak wam gurami(samic) goni inne gurami(samice) to jest to znak ze niedlugo samiec bedzie robil gniazdo piankowe i samica zlozy ikre.I to jest normalne!!!

  6. expert od niegrzecznych ryb:

    MARTYNA jeśli już tak jest to można ją izolować ale to nie da stałego efektu po paru dniach znowu się zacznie

  7. Marcin:

    Mam Gurami i inne ryby ,ale dokupiłem sobie neonki i po 3 dniach ich już nie było.

  8. krystian_0071:

    @Robert nie martw się tym, czasem tak jest z gurami, po prostu jest on większy, a skoro nie robi im krzywdy, poza tym nie są to agresywne ryby

  9. Lukasz:

    mamm samca i samice gurami.samica ma duzy brzuch i wielki od okolo miesiaca.moze ktos napisac ile guarami musi nosic taka 'ciaze';)moze ktos wystawic zdiecia albo napisac jak wygladaja male zaraz po wylegu???prosze o pomoc

  10. Robert:

    Witam i proszę o odpowiedz. Ostatnio kupiłem 4 młode gurami mają około 3 cm. Cały czas 3 są gonione przez 1dnego, non stop.Nie robi im krzywdy ani nie interesuje się innymi mniejszymi rybami. Jednak czy jest to normalne ? Ryby są za młode by poznac płec. Akwarium 120 l.

  11. mucha:

    witam mam samice gurami kotną a nie mam samca czy mam ją złowić i wsadzić do innego akwarium czy wogule to da rade się okocić jak poznam że składa ikre pomocy

  12. PAULA:

    domini7 ; to normalne guramia pokazuje że to jej zbiornik wiem bo mam ten sam problem możesz spróbować ją odizolować

  13. Seba:

    nie wiem co robić już,może wy wiecie bo ja wymiekam:( 2 wylęg guraminów w ciągu 2 tygodni i 2 raz nic z nich nie zostaje:( starałem się odizolować samca z młodymi od reszty rybek ale bez rezultatu:(

  14. PAULA:

    mój dwuplamek (marmurkowy) nie daje innym rybom żyć Boje się że je zamęczy ? Można coś z tym zrobić PLIIISSS powiedzcie że tak bo mi zyby pozdychają

  15. Michał:

    Mam dwa takie na moje obliczenia to samiec i samica. Jeden jest duży a drugi mniejszy. Są złote.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter