Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. marcin19:

    Mam 2 Górami marmurkowe samca i samice od jakiegoś czasu samiec zachowuje się spokojnie zmienił barwy na jasne i wyskoczyły mu jakieś plamki czarne ma ich około 4 co to może oznaczać samiec ma ponad 7cm długości i akwarium 130l proszę o odp. co to może oznaczać u samca??

  2. M3ar$:

    Mam 2 gurami marmurkowe samca i samice ostatnio zauważyłem, że na samcu wyskoczyły jakieś plamki na pletwach i na grzbiecie proszę o odp. co to może być??

  3. :(:

    już mi drugi gurami padl :( nie wiem czemu bo nie wygladal na chorego. mam grzałke (temp wynosila 24st) filtr, rosliny, kamienie i korzeń. akwa 60l. Inne rybki sa bardzo zywe i nie widac po nich jakis sladow chorób. dziwne..

  4. mariusz 87:

    nie radze te ryby na począdku są grzeczne i ładnie wyglądają po jakimś czasie nocą zaczynają podgryzać neonki

  5. paablof@o2.pl:

    czy moge dokupić dwie pary gurami do 200l gdzie juz jest statko neonków oraz 5szt skalarów pare kirysków..???

  6. Milo19:

    Czy moge je trzymać w 60l akwarium z gupikami i z bystrzykami?

  7. Aga:

    Do Marcin: NA GŁOWĘ UPADŁEŚ?! Siedziałeś kiedyś w kuli? To najpierw sprawdź, jak tam jest, a dopiero potem męcz inne stworzenia! Nie wpuszczaj tam gurami, a welonka oddaj, zanim Ci oszaleje! BŁAGAM!!!

  8. Pucio:

    Marcin! kula to narzędzie do torturowania ryb. Lepiej kup normalne akwarium, wtedy pogadamy.

  9. klaudia:

    Mam pytanie w sklepie zoologicznym pani powiedziała mi, za nie wolno myc całego aQwarium, bo cała flora bakteryjna ginie i rybki będą umierac. Zaleciła mi taki jak by odkurzacz. Czy ktos może orientuje sie czy kiedy będe "odkurzać" cała ikra nie wleci razem z brudami??? (przy tym "odkurzaniu" wkłada sie go poprostu do wody i on zasysa brud nie wylewa sie wody i chyba nie wyciąga ryb) z góry dzięki :)

  10. Marcin:

    Witam i proszę o rade, mam rybę Welonka, trzymam go w szklanej kuli z kamykami, zastanawiam się czy do Welonka mogę wpuścić inną rybę? Myślałem o Gurami Dwuplamisty, czy te ryby mogą być razem w jednej kuli bez pompki?

  11. Ewelka:

    PWitam! Mojemu gurami tak samo caly czas sie gniazdo psulo i te babelki znikaly, zrobilam tak samo jak napisal Mateusz. Mam nadzieje ze zadziala. :)

  12. Aguśka88:

    proszę pomóżcie mi dzisiaj zauważyłam że w akwarium 30l gdzie była parka gurami dwuplamistych pojawiły się jajka, wyłowiłam samice a samca zostawiłam bo tak mi podpowiedział kolega, filtr zniżyłam żeby mi nie naruszył jajek ale niektóre nie są przyklejone do szyby tylko są na powierzchni wody, boje się zeby mi filtr ich nie wciągnął i samiec nie zjadł... co mam robić ?? prosze pomóżcie

  13. Gosia:

    Witam mam problem z Gurami :=Dmoje Akwarium to 130 litrow mam parke gurami i 3 Moli od 2 dni moli sa nowe ale Samiec Gurami nie daje im zyc eczoraj odzielilam go do innego Akwa ale to bardzo male Akwarium 15 litrow i w dodatku kula ma tam wszystko ale jak wiem nie sa to dobre warunki moje pytanie brzmi czy jak po paru dniach dodam samca spowrotem do Akwarium bedzie znowu walka?co moge innego zrobic ..Dziekuje za odpis

  14. Wata:

    Dżunia ja ci coś poradzę oddaj gurami potrzebują akwa minimum o pojemności około 100l a gryzą się bo mają mało miejsca a walczą o swój teren

  15. haha:

    mam 3gurami mają takie same kolory,tylko jeden jest większy i ciemniejszy.jak je odróżnić???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter