Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Miechu:

    Mam 84 l akwa a w nim 3 glonajady, zastanawiam się czy nie zrezygnować z jednego, bo to chyba zbyt mały zbiornik na takich trzech agresorów. Ile litrów powierzchni powinno przypadać na 1 sztukę?

  2. Luka:

    dlaczego mój samiec glonojada zbrojnika jest bardzo leniwy (wsadzam rękę do akwarium i go mogę głaskac) nie chce wytrzec mojej samiczki sa już dorosłe ok 10 cm potrafi 2 godziny przesiedziec w 1 miejscu bez poruszania się

  3. milozsgr 11-02-2010:

    ja mam 3samice i 1samca 1raz w miesiącu systematycznie składają ikre od tych 3 samic miesięcznie mam 250szt glonojadów

  4. miś:

    mi za jednym razem się wykluło 40 i to nie dawno już mają ponad tydzień i nie maja już woreczków żółciowych

  5. viki:

    mam 2 glonojady i kilka innych rybek.jeden z glonojadów ostatnio ma duży brzuch . czy to coś złego????????????

  6. luka:

    Ma ktoś może sprzedac zbrojniki niebieskie do 10 cm z okolic olkusza chętnie kupię pisa na forum...;0

  7. luka:

    jak mam 3 dziwne glonojady chyba to są plecostomusy czy jest jakaś szansa aby je rozmnożyc bo słyszłem że podobno sie nieda ale nie wiem jak to jest

  8. bochnack:

    ile takich glonojadów wykluwa się za jednym razem?

  9. miś:

    super mój glonojad złożył dzisiaj ikrę. jak się wyklują to mogę je przełożyć do kotnika??i karmić sparzoną kapustą.?

  10. pitek1:

    ostatnio moja samiczka glonojada mocno 'spuchła'. wygląda jakby miała za chwilę pęknąć, jest już tak od kilku dni, nie wiem czy zbliża się tarło czy to objaw choroby. zapraszam do obejrzenia zdjęcia w galerii; http://www.superakwarium.pl/galeria/view.php?gallery=2472&photo=1&sort=dete .proszę o pomoc.

  11. Amber:

    Mam jednego glonojada, którego nie mogę znaleźć w akwarium. Akwarium jest małe i pływają w nim molinezje, gubiki, neonki i danio. Wszystkie większe ozdoby akwariowe wyjęłam i nadal nie widzę glonojada. Na dnie akwarium też go nie ma. Czy ktoś ma pomysł gdzie on może być. Mogła go któraś z ryb zjeść?

  12. Wujq:

    Kurde. Ja to mam głupie te glonojady. Mam taką dziurkę w przykrywce kotnika taką gdzieś na 2-3 cm żeby łatwiej było karmić... Zawsze jest z 0,5 cm nad poziomem wody. 2 raz już mi tam glonojad wlazł, ja tam nie wiem jak on to robi...

  13. bobek22:

    no to jak je przeniosę di innego akwarium to już je tylko karmić i więcej nic???

  14. nitka:

    tak bobek

  15. madga:

    hurrra!glonkowa złożyła dziś ikre!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter