Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Flusiek123:

    Jaka temperatura wody musi być ?

  2. jojna:

    Ja mam problem gdyż każdy glonojad w moim akwarium zdycha. Mam w tym akwarium inne ryby od Kirys, Bocja, Gupiki , Mieczyki, Molinezje, Neony, itp. i żadne inne nie padają a co kupie glonojada to wszystko pada. Co jest podpowiedzcie proszę.

  3. kamysz:

    powiem tak przypadkiem rozmnoźylam glonojady w zbiorniku 120l i jestem szcześliwą posiadaczką ok 200 maluchów. trzymam stała temp. wody 24 stopnie, a tarło odbyło sie 3 miesiace od załoźenia nowego akwarium. chyba nie ma reguły na te stworzonka. trzeba miec dobra reke i tyle ;)

  4. Dominik:

    Sprzedam Glonojady krzyżówkę A. niebieskiego (samiec) i A. złotego (samica) . Glonojadów jest koło setki mają 3-4 cm. Cena 2zł szt. Kontakt: email: dt@poczta.srv.pl

  5. DOMINIK:

    RYB nie da się "ROZMNOŻYĆ"! Można im co najwyżej dać warunki do rozrodu! PS: Mi składają ikrę co miesiąc-mam ich koło setki.

  6. Slavo:

    Mam do opchnięcia całą bandę glonojadów. Możliwa zamiana na gupiki. Wiadomośc: cynus2@o2.pl Miejscowośc: Bielsko-Biała

  7. greg poczatkujacy:

    mam pytanie do zawodowych akwarystow. Czy piskorz mólowy moze byc trzymany z glonojadami i czy nie przeszkodzi to glonojadom w rozmnazaniu sie? dodam ze glonojady maja teraz jakies 6-7 cm a piskorz ok 15cm , i wogole to jaka wielkosc musza osiagnac glonojady aby byly gotowe do rozrodu? z gory dzieki za odpowiedz:)

  8. anonim:

    mam pytanie jakie glonojady muszą być długości by się rozmnożyły oraz czy udało by mi się to w 102L akwarium z 15 gupikami, 5 neonami, 4 danio i 2 platkami(5 cm)

  9. Farcior:

    Witam. Otrzymałem w prezencie akwarium 400l z zbrojnikiem albinosem (złotym) 2 sztuki około 25 cm. Po przewiezieniu na następny dzień pojawiły się na jednym z nich ciemno brązowe plamy, które nie znikają. Proszę o podpowiedz jaka może być przyczyna.

  10. lukas:

    jak szybko rozmnożyć glonojady w akwa 60?

  11. Dominik T.:

    Sprzedam glonojady 1-7cm. Zdrowe,piękne nigdy nie chorowały. Cena: 1-2 cm= 1zł 3-4cm =1,50zł 5-7cm =2zł Cena do negocjacji. Na sprzedaż ok. 50szt. e-mail: dt@poczta.pl

  12. zak:

    Samiec ma wąsy

  13. Danio1507:

    Do Lol: To bardzo proste przy osobnikach 2-3 centymetry już można to rozpoznać : samiec ma duże wąsy przy pysku{popatrz min. pierwsze zdjęcie od góry}, a samica ich nie ma. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  14. Justyna:

    Mam glonojada, jest najbardziej agresywną rybą w akwarium, przylepia sie do rybek i je gania, zagryzł mi nawet sporego welona ( 2 razy większy od niego) dlaczego jest taki i co zrobic ? zaraz padnie mi następna rybka

  15. speedybike:

    do \"LOL\" Przepraszam że zapytam, ale umiesz czytać??:) W powyższym opisie o zbrojnikach jest napisane jak odróżnić: \"Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.\"

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter