Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

 1. zdziwiony:

  lol przeczytaj cały tekst

 2. Lol:

  Mam pytanie jak rozpoznać samca od samicy ????????

 3. Lol:

  Do karolina tak to prawie te same rybki tylko mają inne barwy

 4. grejs:

  jesli ktos nie chce miec grubej warstwy mulu w akwa dzieki ktorej gnija rosliny i makabrycznie zmieniaja sie parametry wody to niech nie kupuje glonojada!! najgorzej jesli na dnie jest piasek a nie zwir. glonojady potwornie brudza, potrzebna bardzo wydajna filtracja mechaniczna i biologiczna

 5. Danio1507:

  Do Karolina : Według mnie można je trzymać razem bez najmniejszych problemów.Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 6. basiulka:

  dzis kupilam smice glonojada (samca już mam ) i od razu gdy ja wlozylam zaczely sie chyba rozmnazac .

 7. larunia:

  mam samiczkę albinoske i czarnego samczyka wiem, że raz miały malutkie glonojadki jak były w Polsce, ale żaden nie przeżył, bo było dużo większych ryb w akwarium... nie miały grzałki, ani kryjówek nikt się nie spodziewał od nich małych "ciamków". Przewiozłam akwarium za granice mają świetny duży filtr, czyszczoną, dolewaną wode, dostają tabletki dla glonków specjalne, dokupiłam im domki, muszle, roślinki i zostały tylko 4 malutkie głupiczki coby mogły się spokojnie rozmnażać i nic... :( niby się gonią samiczka była przygrubawa, ale małych jak nie ma tak nie ma... temp w akwarium ma 27 stopni. Mogą być już za stare na młode? Co mogę jeszcze zrobić?

 8. TDDI:

  mowicie ze glonojady sa delikatne? :D hmm u mnie woda nie byla ponad pol roku zmieniana grzalka byla nastawiona na 19-20* filtr byl czyszczony przez ten czas 1 raz a gloojadow mam ze 30. 3 samce ponad 12 cm i reszta samice najwieksza tez ponad 10 cm. Caly czas sie rozmnarzaja, nawet nie wiem jakim cudem mam 2 albinosy. NIc nie doolewam , nie zmieniam wody nie zmieniam temperatur , po prostu byl taki okres ze tylko mialem czas je nakarmic i radza sobie swietnie az sam jestem zdziwiony. Do tgo mam jeszcze jednego gibicepsa ma on ok. 4 lat i 30-35 cm jest bardzo spokojny nie rusza malutkich glonojadow nawet one na nim żerują . Akwa to 180 l

 9. Karolina:

  Czy można trzymać glonojady zwykłe i złote w jednym akwarium?

 10. ja:

  W opisie nie widzę dość istotnej rzeczy. W akwarium z zbrojnikami powinna znajdować się specjalna deska. Poza tym w takim akwarium należy przeprowadzać częste i regularne podmiany wody. Wiem coś o tym. Przez trzy tygodnie nie zrobiłem podmiany. Woda krystalicznie czysta, a one zdechły.

 11. marco:

  od roku para glonojadow sklada ikre do duzej muszli,male co 3 miesiace odstawiam do sklepu w ilosci po kilkanascie,samica jest jasna,samiec ciemny,teraz w 120 l akw mam ok,16 srednich,2 duze rozrodowe i znow mlody narybek,a temp,wody 21-23 st,wymieniam 3)4 co poltora miesiaca,mam jeszcze 2 bocje,neonki i 4 wielkopletwy i kilka mieczykow

 12. Szymon:

  Ja mam parkę glonojadów z rybkami ozdobnymi np. gupiki, neonki i.t.p. Samiec ma ok. 8-9 cm. długości, a samiczka ok. 6-7 cm. Pozdrawiam.

 13. Kamyk:

  Witam wszystkich serdecznie! Zdradźcie proszę,ile kosztuje glonojad?

 14. Monika:

  Na te niesforne ciamkacze trzeba uważać, bo lubią się wciskać w różne ciasne miejsca np w korzeniach, ledwo się mieszczą, a wciskają się jakby chciały sprawdzić czy się zmieszczą, lepiej czasem ułamać korzenie bo glonojadki nie dają za wygraną i gotowe się zaklinować, a i tak wlazą w najciaśniejszą dziurę.

 15. Marta:

  Ja mam już 6 rok glonojada w 14 litrowej kuli z otoczakami, żwirkiem, zameczkiem i kamieniem napowietrzającym. Ma około 5 cm długości :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter