Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

 1. Monika:

  KULA to może być bilardowa, ludzie myślcie trochę!!! Jak nie umiecie zajmować się żywymi stworzeniami to kupcie sobie pluszową zabawkę, a nie prezencik dla koleżanki w postaci rybki, czy innego żywego stworzenia, faktycznie prezent wybrałaś odpowiednio anna, jak masz 10 lat to jeszcze można wybaczyć siano w głowie, powyżej się nie kwalifikujesz.

 2. PAWEL:

  mam takiego i mam jeszcze pytanko który glonojad jast lepszy i mniejszy ps . mam czarno brązowego

 3. dawid:

  po czym poznać czy samiec czy samica mam 1 weloniastego złotego ma 2cm bez ogona,i mam 2,5cm złotego bez ogona zwykłego

 4. kom:

  prosze o pomoc dalczego mój glonojad spuchł a dokladnie to poliki i skszela i ocz mu wyszły

 5. rybeczka:

  Mam dwa glonojadki samca i samiczkę, samiczka już tak się zaleca i macha ogonem po wąsach samca i ciamka po nim, zaczepia, a ten nic, co za typ, może dokupić drugą samiczkę?

 6. Bartek132:

  Mam Pytanie. Mam glonojada zwykłego i jak go kupiłem pół roku temu miał 2cm a teraz ma 2.8cm, czy to możliwe, żeby tak wolno rusł, moje akwarium ma 60l. Prosze o odpowiedź. Z góry dzięx...

 7. Paulinka akwarystka:

  jak kupilam glonojada to byl prawie taki maly jak danio ale urosl i jest teraz naprawde duzy, glonojady sa latwe w hodowli, szybko rosna i dlugo zyja to ich zalety ;P

 8. ALA:

  Dzisiaj przywiozłam od taty małe glonojady bo u niego nie miały by szans, padają jeden po drugim co może byc powodem??

 9. Karolina:

  Ile żyje glonojad?

 10. Paulinka akwarystka:

  a co do kuli to zly pomysl bo w kuli ryby szaleja i potem zdychaja to jak tortury radze kupic po prostu zwykle akwarium od 50l. a na pewno ryby beda szczesliwe

 11. tttttomek:

  Ostatnio glonojady złożyły mi ikre w akwa. ogólnym. Wyłowiłem samice, i inne rybki ,zostawiłem tylko samca.Ten porozrzucał ja po akwa.100%ikry zrobiło sie białe i znikneło(napowietrzenie było bardzo dobre,temp tez.Światło wyłączyłem i to nic niedało .Co mam zrobic na drugi raz, żeby niestracić ikry???

 12. piotr131013:

  mam 2 glonojady samca i samice czy moga juz sie rozmnazac czy dokupic samca cy samice

 13. dawid:

  rozmnożyły mi sie glonojady i nie mam gdzie odłowic samca. czy jak go nie odłowie wytłucze mi młode pokolenie?

 14. Wojtek ;):

  Cześć Wszystkim ;) Mam Pytanie: Mam 3 zbrojniki niebieskie ( 1 samica , 2 samce) akwa 25l. i Samiczke mieczyka (ponieważ ma brzuszek ;) ). Czy glonojady się rozmnożą ?. Prosze o odp.

 15. riba666:

  do anna: glonojad w kuli się zamęczy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter