Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Damian:

    Jak dokładnie rozpoznać samca i samicę?

  2. glonek:

    Witam mam 112 litrowe akwarium i mam w nim 1 samca glonojada i 3 samice i mam także dla nich grotki,glinianke rurkę PCV ale mój samiec się tymi grotkami nie interesuje co zrobić żeby mu się spodobały ma ok 13 cm

  3. kojotek:

    witam,mam problem mam 4 glonojady i nie wiem czy mam choc jednego samca,moje nie maja zadnych kolcow,czy to prawda ze samce wcale nie musza miec kolcow,prosze o odpowiedz

  4. łukasz t:

    miałem glonojada samego w akwarium 50l prawie przez miesiąc przez ten czas urósł prawie 4x tylko po tym czasie jak dokupiłem kilka rybek to mu się to widocznie nie za bardzo spodobało bo przez pierwsze pare dni gonił je po akwarium ale z czasem mu to minęła także nic mu nie będzie jeśli pożyje samotnie w akwarium

  5. Krucka:

    Anna-w kuli jest za mało miejsca dla ryby, sczególnie dla tego glonojada

  6. Anna:

    Mam pytanie, czy glonjad może przebywać sam w akwarium ? Bardzo podoba się mojej przyjaciółcę i pomyślałam, że byłby to świetny prezent. Akwarium kula, trochę roślinek i kamieni?

  7. Aśka:

    Do Anity: Twój glonojad może chorować na rybią ospę. Tak mi się wydaje, bo jeżeli ociera się o dekoracje w akwarium, traci apetyt, to pewnie choroba zaatakowała orzęsek i się udusił. Ta choroba kończy się tym albo powolnym odpadaniem płat skóry. Jak najszybciej kup lekarstwo i wpuść je do akwarium.

  8. kubaXD:

    Czejść wszystkim za 3 dni przyjdzie mi akwarium 30L,będe tam miał glonojada x1 x3 gupiki i zamieżam kupić jeszcze jakieś rybki proszę o pomoc jakie mi poradzicie z gury dzienki

  9. akwarysta285:

    Mam glonojada i ma na soie plamki.czy to choroba?plis o szybką odpowiedź

  10. Paulinka akwarystka:

    ja mam jednego glonojada, skalara, 2 neonki, trzy danio, gurami, wielkopłetwa wspaniałego i molinezję. Nie mam kuli tylko zwykłe akwarium. wszystkie rybki żyją i są zdrowę.

  11. KS:

    Mam 30-centymetrowego glonojada i jedna mała brzanka sumatrzańska się na niego uparła... sama odrywa się od stadka i podgryza glonka... wredny kurdupel ( ma zaledwie 2 centymetry) . Czy glonojady mają na tyle twardą skórę, że są odporne na takie podgryzanie? Wyraźnie mój glonojad nie jest zadowolony z takiego traktowania. Za każdym razem się wzdryga i odpływa.

  12. ichtiolog14:

    mam problem.mój glonek "przyssał" się do platki i teraz ma ona straszną, ale bardzo płytką ranę.jaka jest przyczyna tego zachowania?prosze o odpowiedz.

  13. Anita:

    Mam ważne pytanie,i proszę o szybką odpowiedź. Jeden z moich złotych glonojadów ma na całym sobie takie maleńkie plamki,jak obsypany makiem tylko żółtym. Po raz pierwszy mam złote. Drugi tego nie ma (a w sumie trzeci nowy,bo kompan "chorego" 2 dni temu nagle w przeciągu godziny padł). Proszę o odpowiedź. Jest przeniesiony obecnie do innego zbiornika.

  14. martys:

    Witam.Mam takie pytanie.czy to normalne u glonojadow, ze zmieniaja swoje ubarwienie?konkretnie chodzi mi o to ze moj glonojad raz jest bardzo ciemny a raz ma takie jasne przebarwienia w postaci dosc sporych plam.Czy to normalne?

  15. ichtiolog14:

    ja sobie wczoraj kupilem glonojada zlotego(dl.2cm).nazwalem go zlotoglonek.takie pytanieczy dokupic mu towarzystwo?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter