Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Renata:

    ja mamteż problem z utrzymaniem glonojadów kupiłam już sześć i wszystkie po dwóch trzech dniach zdychają co może być przyczyną prosze pomóżcie

  2. DUNDA:

    MOŻNA GLONOJADA TRZYMAĆ Z KIRYSKAMI LAMPARCIMI?

  3. Monika:

    Moje ciamkaczki uwielbiają korzenie red moor wood, najlepszy jest z duzymi wgłębieniami, większe glonojadki sobie tam siedzą, małe ciamkają po całym. Lubią też naturalne kamienie z kryjówkami, nawet piaskowce, tylko odpowiednio wyprofilowane, żeby miały duzo miejsca na szaleństwa i dużo otworów na ucieczki :-)) dla mojego samca, przez długi czas to był jedyny azyl, dopóki nie urósł ponad miarę, potem się wyginał na wszystkie strony żeby się zmieścić w swojej ulubionej kryjówce z 10-cioma otworami.

  4. Monia:

    Po co chcecie rozmnazac glonojady bo ja nie chcialam à wlasnie odkrylam ze mam ich z 40 szt sa bardzo male i nie wiem co mam z nimi zrobic

  5. _Frytka_:

    Ludzie ! Po pierwsze : glonojad zeskrobuje glony tylko w młodości, póżniej trzeba dokarmiać go specjalną karmą. Po drugie : dla glonojada akwa. min. 100 l ! Glonojady puchną dlatego, że mają nieodpowiednią dietę !(Za dużo białka- co często prowadzi do zgonu). Glonojady można trzymać z bojownikiem, gorzej przystosowują się do nowych przydennych lokatorów . Glonojady, to wrażliwe rybki, mogą zdychać z nadmiaru azotu, z nieodpwiedniej diety i innych złych czynników. POzdrawiam ;)

  6. Monika:

    Po podmiance wody przynajmniej o 3/4 samiec zaczyna się wygłupiać i ganiać samiczkę, zaleca się, a samiczka go prowokuje machając ogonem po wąsach po czym ucieka, udając że jest niedostępna, po chwili wraca do samca. Temperatura podmienianej wody obniżona o około 3 stopnie, grzałka - stała temperatura, bez zmian.

  7. Monika:

    Do tttttomek - moje glonojadki też się rozmnożyły, ale nie usuwałam samiczki, w akwarium mam tylko samca i samiczkę glonojadka . Po złożeniu ikry część glonojadów się wykluła i od tego czasu podmieniam co 2 dni wodę wlewając ostrożnie, częściowo przynajmniej o 20-30 %, utrzymujac taka samą temperaturę minimalną około 24-26 stopni. Malutkie ciamkacze chyba lubią trochę cieplejszą wodę niż większe, przynajmniej jak są małe. Dla dużych niezbędne są korzenie i kamienie, bo na kamieniach ciamkacze tez lubią przesiadywać, nawet na piaskowcach, szczególnie z dużymi dziurami przez które się przedzierają. Nie wiem jak inne, ale moje po podmianie wody szaleją po całym akwarium, a najbardziej jak się wymieni 3/4 pomimo że ciągle czyszczę filtr i utrzymuję czystość wody.

  8. konrad:

    gdy młode mają 7 dni to można je trzymać razem z samcem?

  9. jasieks:

    czy glonojad dobrze się czuje z innymi rybani np. bojownikiem

  10. Łukasz:

    Ja nie wyobrażam sobie akwarium bez glonojada. Przyznam, że traktuję je jako swego rodzaju firmę sprzątają. Doskonale oczyszczają akwarium z glonów i resztek pokarmu z dna.

  11. Kamllot16:

    Witam.. ostatnio kupiłem 4 małe glonojady i mi wszystkie zdechły ... co może być tego przyczyną??

  12. monte0999:

    Witam*czy glonojada mozna trzymac z 1bojownikiem w akwarium 30l..?/?/

  13. mnmo:

    nie polecam, chorują mi zdechły 2 na ospę rybią

  14. kaszkaj0205:

    glonojada mozna rozpoznac po tym iz samiec ma wasy a samica nie. osobniki majace 2cm nie mozna rospoznac na 100 procent ale samice sa troche grubsze od samcy. glonojady to spokojne i plochliwe oraz delikatne rybki.

  15. K-PAX:

    Po jakim czasie samica może złożyć znowu ikrę?????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter