Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. rafal:

  do bedni dla ślimaka tak, dla krewetki nie

 2. rafal:

  Mam 3 sztuki, tylko tyle bylo w sklepie w oczach rosna

 3. pablo:

  fajna rybka, moja miała 12 cm:)

 4. abditus:

  Fajna ryba, duża prześladuje małe bocje wspaniałe i siedzą schowane.

 5. geez:

  śliczne i wesołe rybki, ale okropne łakomczuchy ;)

 6. zolw:

  zjadają ślimaki i to w momencie polecam

 7. LuL:

  AKwa120 tez mialem kiedys dwie bocje siatkowane i jednej urusl strasznie brzuch i zdechla nie wiem z jakiego powody

 8. kosss:

  do problemow ze slimakami nadaja sie bocje wspaniale i tylko ta odmiana zadna inna....ale to tez jest uwarunkowane trzeba by przyglodzic je bo inaczej wcale nie rusza slimakow...a jezeli bocja nie pomaga to jest pewnien slimak ktory znany jest z tego ze ubija inne slimaki :) kosztuje on w przedziale 12-18zl...

 9. pablo:

  moja bocja siatkowana jest wieksza od drugiej i ta wieksza ma wiekszy brzuch nie wiem co jej dolegaa

 10. pawełek:

  bocje noga zjadac krewetki ale te mniejsze a filtrujaca sie nie bujcie ja mam 2 siatkowane i wspaniala i juz od roku mi zyje krewecia ale mam pytanie jedna siatkowana ma duzy brzuch mslalem ze od jedzenia ale nie i nie wiem o co chodzi ma ona okolo 8 cm moze wiecej

 11. sasi:

  Ja mam bocje siatkowane sa cudowne ożywiają akwarium i jedzą ślimaki-polecam!

 12. polin:

  tylko bocja wspaniała w ogromnych ilościach zjada ślimaki

 13. Lauren:

  te rybki są wspaniałe, miałam stado ślimaków w akwa... a teraz... zostało kilka malutkich, które też pewnie niedługo znikną :) gorąco polecam :)

 14. Michał:

  najpierw miałem dwie bocie siatkowane później dokupiłem jeszcze jedną .Polecam bardzo ożywiają akwarium.

 15. Maniek:

  Ja mam w akwa kilka Bocji Wspaniałych i jedną siatkowaną, a ślimaki jak były tak dalej są. Jak się dobrze karmi rybki to nie myślą o ślimakach, sprawdzone przez kilka lat.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter