Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. kangur:

  Ania: to normalne zachowanie bocji, one lubia sie mocowac/ przepychac co jakis czas, a wtedy czasem bledna (czarne pasy robia sie szare). Jest to jedno z wielu ciekawych zachowan tego gatunku. One nie walcza o terytorium, to rybki stadne. Nie martw sie, krzywdy sobie nie zrobia. Moje tak swiruja b. czesto. Pozdrawiam

 2. Ania:

  mam dwie bocje wspaniałe od roku. dziś zauważyłam, że strasznie zbladły i podskubują się w kółko nawzajem, wygląda to, jakby walczyły między sobą. Czy to może dwa samce walczą o terytorium? co robić?

 3. KasiaWaWa:

  Uwielbiam bocje, mam 5 wspanialych i chce kupic jeszcze ze 3 siatkowane. Mam nadzieje, ze bedzie im dobrze razem. Mam tez 5 kiryskow plus kupe innych ryb plywajacych w gornych partiach akwarium. Akwa 240 litrow. Kina pisala, ze jej b. siatkowata podskubuje b. wspaniale. Pozdro

 4. moneygram:

  A ja mam taka bocje tylko że niebieską to też odmiana siatkowanej

 5. jimkwiatkowscy:

  Potrafią pieknie tańczyć, a także udawac trupa, ciekawe zachowania

 6. marcin:

  czy ktoś wie coś o rozmnażaniu bocji siatkownej

 7. stefan:

  trzeba uwazac bo moga wyskoczyc

 8. jaro:

  trzymam bocje z kiryskami glonojadami i glonojadami syjamskimi mam 3 siatkowane i dwie pregowane i to fakt zero slimakow sa lagodne bardzo zarloczne,ale spokojne znaczy ok innych ryb nie atakuja-pozdro

 9. Lenk@:

  Oczywiście, że zjadają, a nawet pożerają ślimaki. Gdy miałam z nimi problem polecono mi właśnie tą Bocję i do dziś spisuje się znakomicie. I z wszystkich bocji, które miałam jest najłagodniejsza. Nie polecam Bocji Mysich(może u innych zachowują się inaczej), bo atakowały mi w akwarium wszystkie możliwe rybki.

 10. kina:

  U mnie wciąż atakuje mułojada,(a dziś zauważyłam, że taż podskubuje 2 bocje wspaniałe) wie ktoś dlaczego ona się tak na niego uwzięła? Właśnie ją odłowiłam do kotnika i szukam dla niej nowego lokum! Szkoda mi jej, bo jest piękna.

 11. kina:

  U mnie wciąż atakuje mułojada,(a dziś zauważyłam, że taż podskubuje 2 bocje wspaniałe) wie ktoś dlaczego ona się tak na niego uwzięła? Właśnie ją odłowiłam do kotnika i szukam dla niej nowego lokum! Szkoda mi jej, bo jest piękna.

 12. Korcyk:

  Mam pytanie czy te bocje zjadają ślimaki??

 13. marek:

  witam, mam dosyć długo 2 bocje po zmianie akwariumu i pozbyciu się wszystkich ślimaków których kiedyś miałem dużo, zabiły mi 8 szt. molinezji w ciągu dwóch dni.

 14. darek:

  naprawdę piękne rybki polecam nawet początkującym akwarystom co do wielkości ryb to ok 12 do 14 cm w mniejszym zbiorniku nie osiągnie nawet 10 cm gęstość ryb w akwarium wynosi na jedną wielkości 7 cm 6 l wody przy prawidłowym napowietrzaniu i filtracji

 15. Rosalie pl:

  Witam wszystkich! Mam plagę ślimaków. Chcę kupic tę wspaniałą "maszynę do zabijania ślimaków", jednak nie mam pojęcia czy będzie zgoda z m. in.: Danio, Hokejówką, Czerwonymi Mieczykami, Pawim Oczkiem i Neonkami.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter