Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. Kler:

  umarła mi jedna z dwóch starych bocji, kupiłam jej dwie nowe, młode i obie zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach...Teraz znów jest sama i bardzo niespokojna. W niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła też platka. Myślicie, że stara bocja mogła ich wszystkich zjeść?? Pomocy!!

 2. pazer:

  jak jest zdenerwowana zmienia kolor paski zanikaja i staje sie biała;) dobry wojownik

 3. c:

  ta ryba zabila mi bojownika :(

 4. AKwa120:

  mam w akwa 2 bocje siatkowane jednej znacznie powiekszył sie brzuch jest chora czy moze w ciaży pozdrawiam i czekam na odp

 5. AKwa120:

  mam w akwa 2 bocje siatkowane jednej znacznie powiekszył sie brzuch jest chora czy moze w ciaży pozdrawiam i czekam na odp

 6. jacek:

  mam bocje imam slimaki co robic

 7. JsqeL:

  kup bocje wspaniałe to są pogromcy slimaków sam wiem bo kumpel ma akwa 200l i miał kilka sliaczków a teraz nic pusto

 8. Adam:

  Kuba przestań dokarmiać bocję to weźmie się za ślimaki. Innym wyjściem jest chemia najlepiej Tetry (ale wtedy trzeba odłowić ryby).

 9. kuba:

  mam w akwarium milion slimakow kupilam bocje siatkowana,narazie niema efektu.czy jest inny sposob na pozbycie sie slimaków?

 10. m:

  ja kupiłam tą cudowną rybkę jak miałam ślimaki...już nie mam:)

 11. dagi:

  mam w akwarium jedna krewetka i zastanawiam sie nad kupnem bocji wspaniałej, czy moga one razem byc, prosze o rade bo nie bardzo sie znam na tych rybach:)

 12. Adi:

  No bym nie powiedzial czy jest pokojowa dla ślimaka z rodzaju ampullarius po pewnym czasie moga ci zniknac z akwarjum bo slimaki to ich pszysmak A co do krewetek to gdy zmieniaja pacerz krewetki to sa bardziej narazone na atak ze strony boci i jak w nich zasmakuja to powiedzim baj baj

 13. Mahone:

  raczej nie, to pokojowo uosobiona ryba

 14. bedni:

  czy ta rybka może być zagrożeniem dla krewetki filtrującej i ślimaka z rodzaju ampullarius?

 15. spodlasa:

  następne istotki które uwielbiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter