Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. jagoda:

  To bardzo żywotna rybka!!! Mąż częściowo zlikwidował akwarium - rybki pooddawał po znajomych i wypompował ok 3/4 wody zostawiając całą resztę (roślinek nie było). dzisiaj po ok 6 miesiącach zobaczyłam że pływa tam właśnie bocja...w nieogrzewanym, niefiltrowanym zbiorniku....Podziw dla mniej może w końcu zmobilizuje męża do przywrócenia akwarium dawnej świetności :)

 2. Darek :

  Moja bocja jest w obsadzie z zbrojnikami i kirysami i jest o k

 3. konrad:

  Ja je mam i wychodowałem je tak że jedzą pokarm z góry odganiając inne ryby. Ale ogólnie są super i czyszczą pracowicie podłoże. Rozprawiły się także z plagą ślimaków. Mogą być agresywne jeśli mają za mały zbiornik. Polecam!

 4. lisiaMILION:

  kupiłam bocje siatkowana i mam problem taki że atakuje mi złotego suma i skrócił o połowę ogon mojej samicy bojownika nie wiem czy nie zacznie mi pożerać danio i gupików bo nawet drewniaka atakowała

 5. Użytkownik:

  Bocja siatkowata jest gatunkiem płochliwym i towarzyskim.W czasie dnia przesiaduje w szczelinach.Wywabia się ją za pomocą pokarmu.Często szuka go w podłożu.Można ją hodować w akwarium mieszanym.Są agresywne gdy walczą terytorium z innymi rybami za pomocą kolców pobocznych.Gdy czują zagrożenie wydają odstraszające odgłosy.Rośnie do około 8cm.Żyje w wodach o temperaturze 22-26 C.W akwarium powinno być dużo roślin i płaskich kamieni tworzących kryjówki.Chętnie zjada larwy komarów,pokarmy płatkowane lub w tabletkach.

 6. kubawrtt:

  moja bocja pływa cały czas na powierzchni i nie wiem co się dzieje. pomóżcie .

 7. Rybciaa116:

  Czy bocja siatkowana je ślimaki ?

 8. mandi:

  ile kosztuje ta bocja?

 9. Lori:

  Jak zostało napisane na tej stronie w temacie zakładania akwariów: " Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia ryb."

 10. Robert:

  Bocja siatkowana wcale nie jest taka towarzyska mi zabiła już kilka rybek w tym mieczyki i molinezje. Co prawda wyleczyła akwarium z plagi ślimaków. i nie ma około 10 cm tylko 15cm

 11. fikuska:

  najfajniejsze jest to że zjadają ślimaki!! :) od kiedy mam bocje nie mam z nimi problemu. super sie bawią oraz szybko pływają:) polecam

 12. Kini@:

  W Częstochowie przy Sezamie te bocje są po 7zł. Ja mam trzy i jedna jest strasznie gruba(złoży ikrę ale nie wiem za ile dni)

 13. jesh:

  Do martynaaaa : pewnie, że się zmieszczą możesz tam wrzucić jeszcze tyle ryb ile jest miejsca w akwarium, jeśli masz 55 litrów to jakieś 30 kg ryb tak samo jak w Twoim domu też się zmieści 100 osób ( nawet jak jest to M3 50 metrów ) prawda??

 14. michal:

  Gdzie mozna je kupic ??????

 15. Robert:

  ja mam 2 takie bocje i mają po 14 cm. Są dość agresywne zagryzły mi 4 gupiki i 2 neonki kiedyś kilka molinezji nie są zbyt przyjazne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter