Mułojad

Opis

Mułojad - Acanthopsis choirorhynchus. Jest bardzo interesującą rybą, która ma bardzo delikatna ubarwienie. Ma ciekawe zachowania. Często zakopuje się w piasku, wystawiając jedynie oczy. Jest typowym gatunkiem przydennym i dość słabo pływa. ,należy zachować ostrożność przy odławianiu siatką, ponieważ łatwo jest uszkodzić mu kolce nad oczami.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody południowo-wschodniej Azji.

Długość

Odnotowano okazy około 20 cm, ale zazwyczaj dorasta do 11 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie rodzaje pokarmów, szczególnie preparaty opadające na dno i żywy, przydenny.

Temperatura

Toleruje wodę z zakresu 25-27ºC.

Warunki hodowlane

Ponieważ mułojad jest typową rybą przydenną, dlatego też podłoże powinno być drobnoziarniste i gładkie. Warstwa podłoża powinna być na tyle gruba by umożliwić całkowite zakopanie się dużym osobnikom. Rośliny należy zabezpieczyć przed wykopaniem, np. sadząc je w doniczkach lub obkładając korzenie większymi kamieniami. Zainstalowanie oświetlenia nocnego umożliwi nam podziwianie jego nocnej aktywności. Parametry wody nie mają większego znaczenia, ale najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Niestety nie zanotowano udanej próby rozmnożenia mułojada.

97 komentarzy

 1. Hodowca:

  aha dobra glonojad,mułojad a potem co żwirojad? czy gruzojad?

 2. 0.5x:

  Gdzie dokładnie można kupić mułojada w Trójmieście ?

 3. Danio1507:

  Do doves:Jeden spokojnie wystarczy. Mułojad rośnie dość duży, przynajmniej ja mam w 200 litrów 10cm . Sam i tak będzie pożądnie przetrząsał dno, a apetyt mają ogromny.

 4. EINIB:

  Polecam te rybki. Idealne do utrzymywania czystości podłoża, żaden syf się w żwirze nie ma szans utrzymać. Równo przetrząsają dno. 6cm piasku kwarcowego od roku bieluśkie i czyściutkie.

 5. deiwid:

  można je hodować razem z krewetkami?

 6. AquaFish:

  do damian pewnie moze zyc z glonojadem

 7. doves:

  Ile może być mułojadów w akwa 116 lirów?

 8. pika:

  mam go odkąd po raz pierwszy zajełam się akwarystyką. Ta ryba wytrzymała 3 restarty i kilka moich błędów.Mimo wszystko ma się świetnie , a teraz ma już dobre warunki do życia. To świetna ryba!

 9. Megg:

  Mam mułojady, teraz dwa, były trzy (jednego znalazłam jakby potłuczonego - może sie na niego jakiś wiekszy kamien obsunął?). Są w akwarium razem z dwoma kiryskami, gupikami i molinezjami. Nie zauważyłam by zachowywały sie agresywnie w stosunku do innych ryb - nawet dzis widziałam jak sie zakopywał przed skubiącymi go molinezjami. Może agresja to cech osobnicza? Jest je trudno zlapać :) Natomiast są bardzo miękkie i delikatne w dotyku, bardziej niz molinezje... Większość czasu siedzą zakopane w żwirze, czasem jednak są na dnie, wsparte na przednich płetwach. Czasem "tańczą" w pionie - wiec faktycznie może się zdarzyć ze się rozpędzą i wyskoczą.

 10. Damian:

  Czy mułojad może żyć razem z glonojadem?

 11. KASPRZAK:

  sa te ryby w PABIANICACH?

 12. Pawelox026:

  Skalar weź przeczytaj jeszcze raz te komentarze i spostrzeż , że yap napisała iż gupiki są mało wymagające i nie potrzebują tyle miejsca jak niektóre większe rybki. Jeżeli tęgo nie rozumiesz to nie powinieneś pisać na tym forum bo ludzie chcą wymieniać się swoim doświadczeniem ,a nie kłócić z każdym który ma inne poglądy niż ty.

 13. skalar:

  do ciebie yap bo napisałaś że gupik potrzebuje mało miejsca

 14. jarek:

  do host wez że chłopie poczytaj trochę o rybach a potem coś napisz piskorz , koza mułojad to zupełnie inne gatunki na twoim miejscu bym się nie ośmieszał

 15. Yap:

  skalarII: a do kogo to było? Nikt tak nie twierdzi, że gupik zdechnie w 300l. Chyba że z samotnościxD!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter