Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. martynaaaa:

  mamy 2 molinezje,2 mieczyki,5 gupików 3 skalary, 2kirysy,2 gurami 5 neonów w 55 litrowym akwarium - czy zmieści się jeszcze bocja bo mam plagę ślimaków,(rekord Guinessa)

 2. mama:

  Witam, syn dostal akwa o wymiarach 40/25/25 z obsadą 4 brzanki mszyste, 2 bocje w paski, i mieczyk pomaranczowy samica, 1 zielony mieczyk samiec, i glonojadek maly. Moje pytanie : czy to akwa nie jest za małe? i czy taka obsada jest dobra? rybki plywaja sobie, wygladaja na zdrowe, czasem ganiaja sie po akwarium, prosze o pomoc bo nie chce zrobic zwierzakom krzywdy

 3. K$IADZ:

  MANia na 100 litrów akwarium masz 15 rybek jak dla mnie to śmieszne. samych przydennych mam 6-7 nie jestem pewien kiryski , sumik , BOCJE. kup se molinezje z 3 po 2 latach mam około 20 sztuk. nie odławiając narybku przez 1 rok. teraz w akwarium tarliku mam z 10 gupików i około 50 molinezji wszystko około bo to nie wiadomo nie da się policzyć tak było wcześniej ze zdjęcia xD. i takie akwarium ma 100 litrów. lecz mam w nim jeszcze kilka glonojadów chyba 5-małych z 2 cm, i 3 kiryski czekam na młode tak mi się zdaje.

 4. kajtek:

  Do akwa 30L polecam Razbora Galaxy max. wielkość 2-2,5cm

 5. Paweł motobi:

  Czy bocja siatkowana zjada ślimaki?

 6. aga:

  do ToBi: w sam raz! Pozdrawiem :-D

 7. MANia:

  AKWARIUM 100 l A w nim 4 bocje siatkowane, długonos ciernisty, kirysek i 3 glonojady (plus 3 danio i 3 molinezje) czy to nie za dużo??? PROSZĘ O PORADĘ

 8. ToBi:

  Do mikes11 i Aga: pieniążki się znalazły(jak się mniej je to się znajdują..) moje 4 Bocje z 30 litrów popłyneły do 100l z ostronosem, 3 molinezjami i 3danio plus glonojad może być??? oby..

 9. aga:

  Do Jantar: jak można trzymać takie towarzystwo w 30 litrach? 300 to rozumiem. serca nie macie! w 30 to sie trzyma 10 neonkow

 10. jankes511:

  do tomka:przepraszam pomyłka oczywiście bocja siatkowana prosze o odpowiedż pilne

 11. jankes511:

  do tomka mam 2 bocje wspaniałe od prawie roku jedna z nich od jakiegoś czasu jest gruba tzn. ma duży brzuch, niewiem co jej jest bo niby bocji w warunkach domowych nie można rozmnożyć czy mógłbyś napisać coś więcej

 12. tomek:

  na pewno nikt nie uwierzy ale wczoraj przy wymianie wody zobaczyłem narybek moje bocje siatkowane się okociły dodam ze w akwa mam tylko bocje: 4 siatkowane 4 pręgowane i jedna szara. czy komuś się już to udało??

 13. mikes11:

  Do ToBi: To ddaj ryby!!! A nie je męczysz bo pieniędzy nie masz. Do tego akwarium tylko bojownik albo gupiki. A najlepiej krewetki.

 14. Jantar:

  U mojego syna w 30l akwa też pływają bocje pręgowane 2, bocje wspaniałe 2, Bojowkik 1, dwa kirysy, glonojad 1, danio 4, czerwonogłówki 3, labeo zielony 1. Można by powiedzieć że jest jak w puszcze ze szprotkami. Roślny to mikrozoriu, dekoracje korzeń i kamienie, podłoże to drobny żwirek 0,3. Roślina rośne, woda kryształ, rybki są w dobrej kondycji nie chorują nie chowają się po katach nawet bocje pływają przy przędnej szybie pomimo że mają kryjówki. Okresowo jest tylko podmieniana część wody. Na większe akwarium teraz nie ma miejsca ale planujemy takie niebawem.

 15. ToBi:

  mam akwa 30 litrów i cztery bocje (ŻADNEJ RYBY WIĘCEJ) A one są malutkie i w zbiorniku jest dość pusto, czy mogę dokupić jakieś rybki (tylko nie głupiki) bo uważam że jest PUSTAWO... Wiem że nie jeden mnie skrytykuje że najlepiej to powinnam mieć 200L ALE MNIE NIE STAĆ!!! DZIĘKUJE Z GÓRY

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter