Bocja siatkowana

Opis

Bocja siatkowana – Botia lohachata. Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża. Walczą o terytorium atakując inne ryby przy pomocy kolców pobocznych.

Rodzina

Piskorzowate (Cobitidae)

Pochodzenie

Indie i Bangladesz

Długość

ok.10 cm.

Odżywianie

Bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów, larwy ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i w tabletkach. Podawanie pokarmów żywych i mrożonych pomaga w utrzymaniu pięknego ubarwienia.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami. Podłoże powinno być drobnoziarniste, żeby bocja nie pokaleczyła sobie wąsów. Raz w tygodniu należy podmieniać około 20% objętości wody. Preferuje wodę o odczynie obojętnym, średnio twardą.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Rozród dokonuje się na specjalnych farmach w Azji.

120 komentarzy

 1. abaraba:

  do mania: wielkie są takie po 25 cm. Więc mnie nie połuczaj skoro nic o nich nie wiesz

 2. zuczek:

  Do"Radarr" do 60 l. nie nadają sie bocje,brzanki, mieczyki,molinezje masz za mały baniak, poczytaj najpierw o rybach i obsadach zbiorników,a nie pokujesz ryby do szklanki jak leci.

 3. Kazimierz:

  Witam, mam 200l akwarium, po kilka gupików, platek (z narybkiem), gurami, neonek, glonojadów, mieczyków i kirysów. Dokupiłem 4 bocje siatkowane, aby rozprawiły się z plagą ślimaków. Niestety 3 bocje zniknęły a ślimaki nie ruszone. Czy bocje mogą być przyczyną znikania kirysów (pozostał 1 z 6)? Pozdrawiam

 4. mania:

  abaraba: MŁODE . ??? Jeżeli mają 6 cm to są wielkie !! A ich wysokość . ??? ; - D

 5. Radarr:

  Witam! Mam tą cudowną rybę od wczoraj jest po prostu super! Trzymam ją w 60l akwarium razem z brzankami mieczykami noeonami i molinezjami i nie atakują sie w ogóle. Bocja wychodzi z kryjówki tylko jak chce coś zjeść i tylko jak jest ciemno :). Ma 5 cm długości ale liczę że urośnie chociaż ze 4. Uważam że każdy akwarysta powinien jej spróbować! I jeszcze jedno pytanie: Czy znacie lepszy pokarm dla bocji niż tabletki po 7mm średnicy? Pozdrawiam!

 6. yo:

  do syla: no jest chora jak nie od przejedzenie. Wmówiłas se ze jest "w ciazy" i juz tak musi być. Przeczytaj artykuł wyżej: Nie ma informacji o udanym rozmnożeniu w amatorskich warunkach. Jeszcze czegos nie kumasz?

 7. Syla:

  Ta bocja jest taka gruba, wygląda to na ikrę, ale jeśli nie moga miec ikry to już nie wiem co jej jest. Moge zrobic fotke jak ona wygląda, na pewno nei jest to od przejedzenia. Akwarium ma 120 litrów, mam 3 bocje wspaniałe, opaczka, kirisnika, 3 kiryski, glonojada,molinezje,i 3 bocje siatkowane

 8. Amator:

  Może masz jakąś chorobę w akwarium lub wariuje ci ph wody bo neony są bardzo wrażliwe i na ph i choroby popatrz trochę czy nie widzisz żadnych podejrzanych czynników, a że znikają nic dziwnego padnie ci wieczorem gdzieś za kamieniem czy korzeniem jak masz glonojady rano już nie ma śladu po nim ;D Ja mam 2 osobniki jeden piękny i unikatowy okaz około 13cm bardzo mocnej budowy z mocnym charakterem cała strefa denna ryb jest jej podporządkowana, jak się wkurzy i nie znajdzie ślimaków na górze to nie raz po nocy mam zryte kamienie na spodzie jak po orce pługiem, bardzo interesujący gatunek !!!

 9. kangur:

  jacek: to napewno nie wina bocji, pozdrawiam

 10. jacek:

  mam bocje,2pretniki,parke proporczykowców molinezje kirysy,glonojady i cos mi znikaja neony w 120 l akwarium

 11. Azgheros:

  Jeśli bocje nie jedzą ślimaków - to wystarczy je przestać karmić. Kilka dni głodówki i powinny zainteresować się ślimaczkami

 12. czarny:

  do syla: wiesz mi na pewno to nie ikra. Gdybyś przeczytała artykuł powyżej wiedziałabyś że nie moga mieć ikry. To pewnie ikra jakiś innych ryb. Napisz mi jaką masz obsade i jaki litraż. no i jak wygląda ta niby "ikra"

 13. Rybalt:

  Mozesz zrobić kawior

 14. syla:

  Witam. Mam 3 bocje siatkowane, jedna z nich ma ikre, co mam w takim przypadku robić?

 15. matik:

  ja zauważyłem że w akwa mam plage małych ślimaków. Więc kupiłem 4 bocje siatkowane :) bocje juz są prawie 2 miechy a ślimaków nawet nie ruszają ;/ zauważyłem też że kiedy bocja sb pływała slimak byl obok jej wasikow a ona nawt sie nim nie zainteresowała !! możecie mi powiedzieć dlaczego? no i jezeli się da to jak to zmienić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter