Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Fenix:):

    ja mam 1 skalara i ciągle pływa za sumem a sum go podgryza po ogonie dodał: michal (2009-01-13 21:41:52) Sum poprostu leci na niego może bedzie jakiś owoc tego związku

  2. Człowiek:

    ja mam 60l akwarium 1 duzy skalar i trzy male ale planuje akwarium na cały pokoj czyli okolo 3000litrow

  3. sylwia:

    moje skalary przystapiły do tarła,samica złożyła ikrę,samiec troche jej pilnował ,aż w końcu ja zjadł!

  4. Paweł:

    filip: a ile ma długości i wysokosci twój skalar

  5. mario:

    mam 6 skalarów w 680 l czy to wystarczy ,jakie mógłbym jeszcze miec ryby

  6. początkujący akwarysta:

    kupiłem właśnie 2 skalary na początek mojej hodowli,lecz gdy się przyjrzałem dzień po tym jak je kupiłem zauważyłem u jednego z nich że na oku ma przeźroczysty bąbelek i ma bardzo pomniejszoną źrenicę,czy to da się wyleczyć???

  7. Paweł:

    ja mam skalara z papuzia i gibicepsem ale chciałem sie spytac czy skalar nie pozjada gupików

  8. Autor25:

    Mam obecni dwa skalary i uważam że są to bardzo ładne ryby

  9. kamilek112:

    ja chcial bym sobie kupic 2 skalary i nie wiem czy mogly by byc z pseudomogilem furkatusem

  10. ja:

    ja mam 1 skalara w 160 litrowym akwa razem z argusami i tropheusami. jest on dosc pokaznych rozmiarow zreszta tak jak i argusy. czesto mowi sie ze to wlasnie argusy sa bardzo agresywne, ale u mnie w akwa to wlasnie skalar jest samcem alfa:)jak sie mi okocily glonojady to zdazylem odlowic 3 szt. z okolo 40:) patrzac na mojego czerwonookiego żaglowca nie polecal bym go trzymac w malym akwa np. z molinezjami albo gupikami, no chyba ze chcemy dokarmiac skalara zywym pokarmem:)

  11. marcin:

    ja wam powiem jak w prosty sposób rozróżnić samca od samicy: samiec ma zaokrąglone czoło a samica ma proste zaobserwujce to zobaczycie

  12. filip:

    do znik70 ja mam jednego skalara w 30 l zbiorniku 40 dł 30 wy 25 sze i trzymasię 12 lat

  13. Ula12:

    Mam 100 litrowe akwarium mam w nim molinezje, gupiki, neonki, żałobiczki, kosiarki, i glonojada. Czy mogę kupić jeszcze skalara? Czy nie będą się gryżć?

  14. Sławek:

    czy skalar może żyć z neonkami? 1-2 skalary, 10 neonków, 5 gupików i glonojad... 100l Akwarium?

  15. znik70:

    do Mała. Najlepiej gdybyś miała jakieś akwa dla przedszkolaków minimum 30L. Liścia utnij, ale nie wyjmuj z wody. Zgarnij do jakiegoś pojemnika i umieść w żłobku w pobliżu filtra aby był przepływ wody. A co do skalarów, akwa nie musi być duże, za to musi być dosyć wysokie. Typowe akwa 50l z wysokością 30cm to stanowczo za mało. Duże skalary niektórzy łączą z neonkami inesa. Wybór taki sobie, neonki są w stanie się utrzymać bo są bardzo nieufne.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter