Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. tom:

    witam wszystkich jeśli ktos ma zamiar trzymac SKALARY to w akwarium minimum 200lw przeciwnym razie skalary karłowacieją i nie rosną 60l to stanowczo za mało a temeratura to 24-27stopni a nie 39 masakra :(

  2. kicz:

    ja mam cztery młode skalary. Co zrobić, by w przyszłości złożyły ikrę???

  3. daniello71:

    A moje złożyły ikre dwa razy w ciągu dwóch tygodni, pierwsza ikra spleśniała, ale teraz stosuje środek odkażający do wody , to może ta sytuacja sie nie powtórzy.

  4. Piszczu:

    W jakiej cenie?

  5. Jacek:

    jeżeli zakupie skalarom do zwykłego pokarmu pokarm roslinny, przestana obgryzać rośliny czy to nie ma sensu, żeby mi później woda nie kisła od niewykorzystanego pokarmu

  6. Damian :):

    A ja mam 3 skalary i 10 neonów w 26l ^^ Ale są młode i malutkie; jak urosną za duże, to mogę oddać do mojej kuzynki, która ma skalary w akwa 500l ;) Tak więc o znęcanie się nad zwierzętami mnie nie posądzajcie xP Poza tym w mniejszym zbiorniku skalary nie rosną tak duże ;)

  7. M.:

    ile one kosztują?

  8. mnk:

    jak zrobić aby samica złożyła ikre

  9. zaawansowana akwarystka:

    ja mam 3 skalary i 2 welony w 54l akwa. i wszystkim żyje się dobrze.

  10. 3ndriu:

    Mam 2 skalary w małym akwarium ;D Które złożyły ikrę. W dużym akw. mam jeszcze z 10 skalarów. Czy mam im dobrać samca?

  11. LuL:

    hej jak sie rozpoznaje czy to samiec czy samica bo mam 3 skalary i sie gryzą...

  12. Black Fish:

    Małe? Więc pewnie się nie umiały przystosować. Młode są słabe i mogą zdechnąć z kilku powodów np. złe warunki w akwarium. Często bywa że są po prostu słabe. Miałem je kiedyś i po kilku dniach 1 z nich zaczął się zataczać jak pijany i prawie od razu zdechł.

  13. Any 1411:

    Ostatnio kupiłem 2 skalary malutkie jeden padł po paru godzinach od wpuszczenia a 2 dwa dni później i nie mam pojęcia czemu inne ryby normalnie funkcjonują!! co może być przyczyną ?!?! ;-/

  14. kasia:

    mam 1 skalara, jest bardzo charakterny i nie daje sobie w kaszę dmuchać, wredziol podgryza co się da

  15. pepee:

    ja mam 4 skalarki, jedna smaicazlozyla ikre , ale moja selenotoka zjadla ta ikre........

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter