Szpadelek srebrzysty (Srebrzyca, Monodaktylus)

Opis

Szpadelek srebrzysty (Srebrzyca) – Monodactylus argenteus. Ryba ta cieszy się sporą popularnością wśród hobbystów, mimo tego, że wraz z rozwojem zwiększają się jej wymagania. W sklepach możemy spotkać również drugi gatunek, Psettus sebae, którego ciało jest bardziej wysokie niż długie. Ma podobne wymagania hodowlane co szpadelek srebrzysty, ale jest nie toleruje wody słodkiej.

Rodzina

Monodactylidae.

Pochodzenie

Żyje w wodach tropikalnych, słonawych od Afryki po Azję i Australię.

Długość

Może osiągnąć długość 24 cm, ale w akwariach zwykle mniejsze.

Odżywianie

Może przyjmować wszystkie pokarmy, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Preferuje temperatury od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Jeśli posiadamy dwa akwaria, w tym jedno duże to z powodzeniem możemy się podjąć hodowli tej pięknej ryby. W stadium młodocianym srebrzyca potrzebuje słodkiej wody, natomiast jako dorosły osobnik woli duże i słonawe akwaria. Srebrzyca jest rybą ławicową, więc w głębokim akwarium trzymamy stadko tych ryb. Woda dla osobników młodych powinna być twarda o odczynie obojętnym do zasadowego.

Rozmnażanie

Nie udało się rozmnożyć tego gatunku w warunkach akwariowych.

13 komentarzy

 1. Eltador_del_Toro:

  wie ktos gdzie mozna poczytac o biotopie tych ryb i samych rybach cos wiecej?

 2. krysti:):

  elo mam 1 strzelczyka i czy mógłbym dokupić parkę szpadelków?? ale mam nietypowe akwa no bo razem ze strzelczykiem mam rybki kąsaczowate i piękniczkowate takie jak neonki lub bystrzyki itp. jak na razie jet spox czyli strzelczyk nie zjada neonek itp. ale zobaczymy potem ;)

 3. krysti:):

  elo mam 1 strzelczyka i czy mógłbym dokupić parkę szpadelków?? ale mam nietypowe akwa no bo razem ze strzelczykiem mam rybki kąsaczowate i piękniczkowate takie jak neonki lub bystrzyki itp. jak na razie jet spox czyli strzelczyk nie zjada neonek itp. ale zobaczymy potem ;)

 4. tetrus:

  i jeszcze jedno moga byc z neonkami i skalarami?

 5. tetrus:

  mam pytanko w jakiej wodzie mają być w słodkiej czy słonej?

 6. lollo:

  super ryba podobna do skalara i dobrze sie chowa

 7. pepee:

  ja mam pare w akwa

 8. jumek77:

  Śliczne RYBKI tylko ja trafiłem na TYRANA. Bo kupiłem dwie i jeden mi zamęczył drugą:( i teraz jest samotny.Ale pięknie się PREZENTUJE:-)

 9. tilapia:

  Mam od 5-lat,są piękne

 10. Irokez:

  Mam te ryby sa rewelacyjne . Roślin nie zjadaja

 11. akwaman:

  nie zjada roslin - jak jest glodna to podjada troszkę ale wystarczy ją nakarmic i jest ok. jakby ktos chcial kupic te rybke to dac znac na sklep@zooo.pl

 12. Olka:

  ta. czytaj: odżywianie

 13. waldekp:

  czy zjada rośliny

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter