Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

 1. KINGA :

  Ile paletek można trzymać w 500 litrach a ile w 240 litrach? PS mam dwa akwaria.

 2. konrad:

  Czy mogę mieć parkę w 125l z 2glonojad,2 bocja siatkowana, 2 skalary, 1 gurami mozaikowy, 2 piskorki, 5 modych gupikow 2 brzanki i 2 neonki?

 3. lvkashkaskaj:

  ta 112 to za mala na tyle rybek.4 paletki dorosle do 112 to juz duzo nie ma miejsca dla reszty.jesli myslisz powaznie o paletkach to nie to akwarium

 4. tonyxxl:

  do @tragedia: 500L zbiornik na kilka paletek... ogarnij człowieku, zaraz napiszesz żeby sie ludzie do piwnicy przeprowadzili a mieszkanie woda zalali, żeby rybki mogły się bujać tam i z powrotem. Paranoja tez musi mieć swoje granice. Kto może sobie pozwolić na akwa 500L+ ??? 1 na 1000 akwarystów? Kupujcie spokojnie te rybki do "normalnych" zbiorników (60L+ wystarczy) jak nie będzie przerybione, będzie odpowiednio zieleni, czysta woda o dobrych parametrach i odpowiednia dieta, to rybki i wy będziecie szczęśliwi.

 5. michalziom1 :

  Mam pare akwari (5) 1 20l 2 oklolo45 3,4 100l, i 5 450 okolo hoduje paletki z powodzeniem( male) mam gupiki skalary gurami piranie i pilegnice ogulnie mam pare rodzaji litrasz możecie sie domyslic i neony ale to z paletami

 6. kuba1999:

  czy mogę kupić 1 paletkę do akwarium z 1 danio , 4 mieczykami ,2 rozborami ,2 platkami , 3 pielęgniczkami kakadu ,2 neonami i zwinnikami ??? Akwarium 112 L .

 7. michalziom1:

  5 paletek w 20l what?? im co najmniej z 100l na jakieś 3,4,5 paletek (dorsłych) ja mam 10 nenów simulans 20 neonów inessa i 30 czerwonych + 10 paletek no nie licze zbrojików kirysków i sumów

 8. do Marta !!! ;o:

  Marta co ty robisz ?? ;o jedna paletka albo max 2 paletki powinny być w 50 l :O to są rybki TERYTORIALNE i niestety albo wszystkie zdechną z przemęczenia albo dlatego że się pozagryzały nie mówie że to sie stanie w dzień ale daje ci max rok

 9. maxx:

  Czy mogę hodować paletki z sumem rekinim karpiem koi i guramu całującymi w 240l paletek chcę tylko 1 parę

 10. nemo976:

  Nie kupujcie w NIKA ZOO w rzeszowie po jak coś kupicie to ta ryba zdycha ci za 2 dni ja kupiłem płaszczkę do moich dysków w 700 litrach i za 2 dni zdechła albo kupiłem 10 tropheusów do mojego drugiego akwa i zdechły za tydzień.

 11. Basia:

  ja jestem posiadaczką szczęśliwej i dorodnej parki w 200l i choć czasami myślę o kilku sztukach dodatkowo bo nie chcę im ograniczać przestrzeni. Dodam że mam jeszcze parę skalarów, gurami, rozbory i glonojady. Pozdrawiam

 12. tragedia:

  @Marta Ty chyba oszalałaś!!! 5 paletek w 20 litrach?! One ci w tej szklance nie urosną a te 50l to i tak za mało. Minimum 500litrów na te ryby!! W samym opisie masz, że parka do tarła potrzebuje 200l a co dopiero kilka sztuk. Pożal sie boże. Oddaj te ryby czym prędzej bo skazujesz je na śmierć w męczarniach!!

 13. Purple ;D:

  ADI po przeczytaniu twojego komentarza stwierdzam, iż jesteś po prostu nie dokształconą osobą.. xD Popieram kkkk

 14. Kameleon:

  Do MARTA: 50l to bardzo mało jak dla tych rybek.. będą się strasznie męczyć. Jak wyżej pisze akwa musi byc przestronne!

 15. Marta:

  Mam 5 paletek w 20 l ale jak troche podrosną to kupie im duże akwarium jakieś 50 L

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter