Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Sosu:

    Mam akwarium 720l., a w nim 10 dużych skalarów. Wielokrotnie już składały ikrę na liściu, ja ten liść odcinałem i przenosiłem do kotnika wewnątrz tego zbiornika. Coś tam się zawsze wylęgało ale niewiele i po paru dniach zdychały. Tym razem postanowiłem zastawić sprawę Matce Naturze. Jak Skalary złożyły ikrę zrobiłem w akwarium taką przegrodę żeby inne ryby nie miały tam dostępu i czekam. Po dwóch dniach młode się wykluły ( całe mnóstwo ), zaczęły spadać z tego liścia a rodzice łapią je pyszczkami i wypluwają z powrotem na liść. Po kilku dniach młode zbiły się razem w ciasną kulę i machają ogonkami. Dorosłe wachlują nad nimi płetwami. Zobaczymy co będzie dalej. Będę pisał. Akwa. 720l. temp. 26 stopni, ph 7-8, Two 12. Filtracja aqael unimax 750 ze sterylizatorem uv, nawożenie co2, oświetlenie 5*40 wat.

  2. M.R.:

    Jamam 4 skalary w60 litrach od 2 miesięcy ibardzo ładnie rosną

  3. darek:

    mam pytanie chcem sobie kupić pare skalarów do akwarium 24 litrów i chcem wiedzieć czy mi złozą ikre

  4. :):

    do sosolek.mysle ze troche przymale na skalarki

  5. buniek11:

    ja mam 3 skalary a jeden który najwięcej je pokarmu mięsnego i po ilu miesiącach mogą mieć małe jakie muszą mieć warunki???...

  6. fifty:

    spokojnie mozesz dac ja poczatkowo mialem akwa 75l mialem w nim 5sztuk skalarkow dobrala sie jedna parka i odchowalem 2 razy mlode potem niestety musialem zrezygnowac na jakis czas z akwa z powodu na remon :(

  7. sosolek:

    witamwszystkich i mam pytanko cz do akwa 63l mogewpuscic 2 skalary albo 4 i czy moge liczyc na ikre i czymi sie rozmnoza?;)

  8. Konrad:

    Ja miałem dwa skalary jedną brzankę i dwa mieczyki potem dokupiłem jednego skalara i brzankę i dwa piersze skalary zdechły w ciągu tygodnia a mieczyki zaraz na drugi dzień cz to wina wody ale miałem 25 stopni 60 cm akwarium a za tydzień dokupiłem glonojada i też znikną a potem zdechły wszystkie poprosze o odpowiedz

  9. Radzik:

    Do Marcin Kalar: Skalary i Neonki to nienajlepsze połączenie; Neonki podgryzają płetwy Skalarom

  10. KONRAD:

    ja miałem dwa skalary i obydwa mi zdechły w ciągu tygodnia a teraz kupiłem dwa bojowniki syjamskie jednego trzmam w kuli a drugiego w akwarium

  11. WieSioK:

    ja mam akwarium 34L i trzymam malego skalara jak bedzie duzy to oddam koledze

  12. Dawid11569:

    Mam dwa skalary i składają ikre na roslince i po godzinie je zjadajom co im moze byc

  13. kaju65:

    umnie skalary złożyły ikrę na szybie i nie wiem czemu zbielała i ją zjadły

  14. amator:

    skalar zlozyl mi ikre na filtrze nie wiem co zrobic.

  15. adams:

    ja tez nie wierze.uwierze jak zobacze...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter